Cu Ce Lipesc Ventuzele?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    eu cred ca cea mai buna solutie este sa cureti f bine geamul si sa lipesti acolo ventuza. Pentru asta a fost facuta... deci o sa tina.
    PS: urasc perdelutele acelea... mi se par total inestetice si chiar nu-si au rostul... mai bine o folie
    sigpic

    Comment


    • #32
      MA MINUNEZ. Pe luneta ai un sistem de dezaburire care e destul de fragil. Daca te apuci si lipesti silicon sau alti bizoni pe acolo crezi ca faci bine? Daca jaluzeaua e prevazuta de la producator cu ventuza, e clar ca tu gresesti undeva. Daca ventuza e inventia ta... nu cred ca jaluzeaua a fost gandita sa se prinda in ventuze. Ideea cu prinderea in holzsurube e cea mai ok. Dar si aici trebuie bine precizat cum sa se execute operatiunea ca mai vine vreunu si baga holzusurube in plafon si apoi se plange ca intra apa in masina...
      Numai de bine
      sigpic

      Comment


      • #33
        Salut.Am citit undeva(nu mai stiu unde),despre dezlipitul de pe parbriz a rovignietelor cu ajutorul unei cirpe imbibate in putin otet,care se apasa peste ce vrem sa dezlipim.Si se ia foarte usor dupa ce se inmoaie.
        Nu am incercat.
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #34
          Mai oameni vedeti ca se gaseste pe la magazinele auto jaluzele de luneta care se monteaza prin tensionare (intre capitonaj boxe si plafon). Nu dai gauri, nu umpli luneta de muci sau alti adezivi si se monteaza foarte usor! Succes!

          Comment


          • #35
            Imi pare rau ca nu am vazut thread-ul asta cand ai pus intrebarea. Am un prieten care a prins jaluzeaua de suruburile alea de sub alea 3 dopuri care se scot si sub ele ai surub, in felul asta nu este nevoie sa dai nici o gaura in plafon. Nu mai stiu exact daca alea doua cleme de prindere ale jaluzelei le poti muta dar la el s-au potrivit la fix. Metoda cu lipirea ventuzelor este cel mai rau lucru pe care il poti face, poate si mai rau decat sa dai gaura in plafon.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #36
              perdea luneta

              aste nu se prin doar cu arcul lor ?
              strica ceva ?

              Comment


              • #37
                Mai bine folie decat tiganiile alea.
                Le-am vazut pe cateva masini si arata ca dracu.
                De efect, nu mai zic...

                Comment


                • #38
                  Am avut pe maşină perdeluţe timp de aproape vreo 2 ani şi în afară de puţină umbră, nu pot spune că erau prea eficiente! Despre ventuze nu vreau să-mi mai aduc aminte, cel mai stresat eram de cele de la geamurile laterale spate, care aveau nişte ventuze foarte proaste! Cu cele de pe lunetă nu am avut niciodată probleme, le-am fixat când le-am cumpărat şi nu mi-au căzut nici măcar o dată! Şi cel mai mare inconvenient, vara nu puteai merge cu geamurile deschise pentru că îţi zornăiau prin maşină, mai ales cele de pe luneta spate unde am avut montatate două bucăţi!

                  De vreo lună am trecut la folie (nici eu nu eram în trecut adeptul ei) şi într-adevăr este altă viaţă, vizibilitate mult mai bună, întrucât nu mai ai câmpul vizual blocat de perdeluţe!
                  Attached Files

                  Comment


                  • #39
                    Şi două poze cu folie, ca să puteţi vedea diferenţa de vizibilitate de care aminteam!
                    Attached Files

                    Comment


                    • #40
                      Frumos. Cat ai pe laterale spate si luneta, 95% (5%)? Ai si pe fata?

                      Nici eu nu eram in urma cu cativa ani adeptu' foliei, insa cand am montat-o m-am gandit in primul rand la copil.
                      Acum nu m-as mai vedea "nefoliat" Imi pare rau doar ca n-am mers pe maxim, am doar 78% (23%) pe spate.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Kojak View Post
                        Imi pare rau doar ca n-am mers pe maxim, am doar 78% (23%) pe spate.
                        Pe geamurile spate şi lunetă am 82% (18%)! Din păcate pentru geamurile faţă, nicio folie auto nu este legală, indiferent de gradul ei de transparenţă! Mi-aş fi montat doar pentru protecţia UV, dar dacă nu este legal, am renunţat!

                        Comment


                        • #42
                          Asa am montat eu pe fata, doar ptr. protectia impotriva UV si antiefractie.
                          Practic e transparenta ca si geamul.
                          Am acte cum ca ar fi legala si se incadeaza in minimum acceptat de RAR pe fata, dar....e cu cantec, stiu.
                          O sa ma conving io la ITP in vara cat valoreaza (sau NU) hartiile alea.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Kojak View Post
                            O sa ma conving io la ITP in vara cat valoreaza (sau NU) hartiile alea.
                            Poate nu ţi le cer la ITP, aşa că mai bine nu mai arăţi nicio hârtie!
                            Unde am montat eu foliile, băieţii de acolo mi-au spus foarte clar că pe geamurile faţă niciuna nu este legală!

                            Comment


                            • #44
                              Hmm eu am montaa folie si pe geamurile din fata la un service autorizat RAR cica ... si am fost oprit o data de politie pentru o mare prostie de a mea (circulam cu proiectoarele pe timp de zi ... dar sa nu mai ziceati la nimei ... pentru ca mi-am revenit) si cand am fost orpit i-am spus politistului ca am si omologarea la folii, i-am dat-o, a studiat-o si a spus ca e in regula. Nu am si pe parbriz folie doar pe cele laterale din fata, exact cum spuneati si dumneavoastra, pentru protectie, au transparenta 85%, deci practic daca eu nu as sti ca am montat ... nu mi-as fi dat seama ca exista.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Ampt View Post
                                Poate nu ţi le cer la ITP, aşa că mai bine nu mai arăţi nicio hârtie!
                                Unde am montat eu foliile, băieţii de acolo mi-au spus foarte clar că pe geamurile faţă niciuna nu este legală!
                                Macar de-ar fi asa cum zici, cu toate ca sunt cam sceptic...am si atipilduri aplicate cu valoarea transparentei, etc.
                                Mai bine nu-l lasam pe montator sa-mi mai puna si stickerele alea...cu toate ca daca te uiti atent se observa o mica diferenta fata de un simplu geam doar cu tenta, plus ca la baza le-a aplicat cam prost si au facut cateva cute.
                                Alea pe spate + luneta sunt impecabil aplicate, pe fata insa nu sunt chiar multumit...da' ptr. 80lei cat au fost doar alea pe fata, e ok.
                                Last edited by Kojak; 15 April 2014, 15:35.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google