Cu Loganul Prin Tara- Destinatii De Vacanta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu Loganul Prin Tara- Destinatii De Vacanta

    Pentru ca e vremea concediilor, consider util un topic in care sa expunem trasee si locuri ce merita vizitate, precum si recomandari pentru locuri de cazare.
    Din start, am rugamintea sa evitati posturile care nu relevanta pentru un cititor interesat sa descopere o destinatie de vacanta.
    Last edited by IancuMIC; 11 July 2018, 10:49.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

  • #2
    Bucuresti - Pitesti - Ramnicu - Valcea - Tirgu - Jiu - Petrosani - Straja - Hateg - Rausor, se pot vizita: Coloana Infinitului, Poarta sarutului si Masa tacerii in Tirgu-Jiu.
    Mergând spre Petrosani (DN 66) se poate vizita defileul Jiului si manastirea Lainici. Apoi spre Straja se poate vizita statiunea si tinutul momarlanilor. Zona Hategului, superba, rezervatia de Zimbri, Geoparcul Dinozaurilor, spre Rausor, cetatea Poenari (castelul lui Jules Verne). In zona se mai poate vizita, Sarmisegetusa Regia si Ulpia, castelul Corviniilor (mai bogat in anii 90), biserica de la Densus, apoi mergând spre Alba se poate vizita cetatea medievala Carolina, si spre nord salina si cheile Turzii. In Apuseni sunt multe trasee de vazut, dar am apucat sa merg la Pestera Scarisoara si cascada Petrahaitesti. Concediu placut tuturor!

    Comment


    • #3
      Daca completezi , cu durata , recomanzi si locurile de cazare -unde inoptezi, (fara reclama), este peffect. Traseul este f ok! Am sa-l tin minte.
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • #4
        Mi s-a propus o vacanta "pentru odihna" la Campeni in Apuseni.
        Daca mai stie cineva ceva de vizitat pe acolo in afara de ce scrie pe net, il rog sa-mi spuna, totodata si ceva impresii.

        Comment


        • #5
          interesant topicul. eu am fost in concedii, doar in tara, prin fiecare regiune, fiecare zona, doar cu masina. Anul acesta , mai avem de vazut sudul tarii, iar la anul daca toate sunt bune , si om fi sanatosi vreau sa ies in afara tarii.
          Luna viitoare am pregatit urmatorul traseu:
          Deva- Resita- Baile Herculane-Orsova-Craiova-Dabuleni-Corabia-Giurgiu-Bucuresti

          Originally posted by spik View Post
          Mi s-a propus o vacanta "pentru odihna" la Campeni in Apuseni.
          Daca mai stie cineva ceva de vizitat pe acolo in afara de ce scrie pe net, il rog sa-mi spuna, totodata si ceva impresii.
          salut, acum 1 luna am fost intr-o iesire pe week-end, in zona, si sunt locuri frumoase de vizitat, doar ca drumu e prost.
          ai casa lui Avram Iancu, dealul cu melci, cascada Pisoaia, pestera Scarisoara, casa lui Horea de la Fericet, si mai este si mina Rosia Montana. Ca si mancare si cazare, ai un hotel steaua Ariesului, cam scump dar gasesti si pensiuni.
          Last edited by catalintal; 20 June 2016, 20:54. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Acum 2 ani am facut si eu un traseu asemanator cu al lui @aris86 si tot cu plecare din Bucuresti; defapt plecarea initiala din Galati, dar in Bucuresti am completat echipa.
            Am ajuns seara pe ruta Pitesti-Rm.Valcea, in Cisnadie unde am avut parte de o cazare superba la "Casa cu flori".
            O zi a fost dedicata vizitarii imprejurimilor Sibiului, desi am mai fost pe acolo cu multi ani in urma.
            A urmat apoi drumul pana la Deva pe ruta Sebes-Orastie; doua nopti de cazare la Densus.
            Tara Hategului, cea plina de istorie ofera numeroase locuri de vizitat; amintesc aici M.rea Prislop, Castelul Corvinilor, Lacul Cincis, Castrul Roman, Rezervatia Hateg, Sarmisegetusa, Biserica Densus.
            Intoarcerea s-a facut cu inca o noapte de cazare la Calimanesti cu vizitarea imprejurimilor.
            ...
            Anul acesta inca n-am stabilit ceva concret dar, de cativa ani ma tot gandesc la o ruta prin Apuseni; acolo chiar n-am fost niciodata.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Va aduc in atentie acest topic; inutil sa va spun cat ajutor puteti oferi unor colegi, postand impresiile si traseul unor vacante reusite.
              ...
              Initial ma gandeam la o vacanta in Apuseni. La un moment dat, mi-a incoltit o idee; Cazanele Dunarii si imprejurimile.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Nu rata Clisura Dunarii, e o zona deosebita.
                Preturi medii sau putin peste, la cazare ma refer...dar merita fiecare banut.
                Multe imprejurimi de vizitat, pesteri, plimbari pe dunare cu vaporas, salupa rapida, dupa gust...sau buget. Atentie la vipere in zonele stancoase, fara adidasi la drumetii, sau mai rau slapi/sandale, desi e f. cald si sunt incomozi, recomand bocancii cu protectie glezna.
                Mancarea, adica pestele este gatit exceptional...si sunt sigur nea Iancule, galatean fiind, ca esti mare amator de peste.
                Ca si unitate de cazare recomand Casa Mircea in Eselnita (am fost de 2 ori in ani diferiti), preturi putin peste medie (200lei+/camera dubla/noapte), bucatarie fantastica, portii imense si preturi pe masura...DAR, atentie, nu accepta grupuri (nu ma refer la 2 familii), gratare facute in curte, beutura adusa cu lazile, etc
                Ptr. "golaneala" de genu' exista si cazari in jur de 100lei/noapte...io unu' tocmai pe astea le evit cand merg undeva, prefer sa dau un ban in plus si sa am parte de ceva decent....de gustibus!

                Intre Apuseni si Clisura Dunarii...negresit Clisura e pe primul loc in preferinte.
                Last edited by Kojak; 10 July 2016, 20:30.

                Comment


                • #9
                  Multumesc pentru feedback.
                  Constat ca avem cateva gusturi comune sau exigente, ma rog.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    Cu mare placere!

                    Si daca tot m-ai starnit, in Apuseni recomand unitatea de cazare Casa de Vis din Arieseni, tot 2 vizite la activ.
                    Preturi medii, conditii ok si mancare predominant traditionala - un lucru pe care eu unul il apreciez, dau nota proasta cand la micul dejun intr-o zona de-asta sunt servit cu salam si carnati la tipla, luati de la lidal sau din alt supermarket. Acelasi lucru valabil si ptr. dejun si cina.
                    Apropos, au si propria pastravarie de une iti pot "culege" si prepara ce peste doresti sa servesti la masa,
                    Ca si localizare, e aproape de Garda de Sus, punct de plecare spre ghetarul de la Scarisoara. Oricum, zona e plina de obiective numai bune de vizitat.
                    Oamenii zonei sunt faini si ospitalieri.

                    Ptr. zona Maramuresului, imi poate recomanda cineva o cazare buna?...cf. "exigentelor" prezentate
                    E singura zona din tara unde nu prea am dat cu nasul...si ma bate un gand pe la inceputul lui septembrie.
                    Last edited by Kojak; 10 July 2016, 21:52.

                    Comment


                    • #11
                      Care aveti idee cum se mai prezinta (calitate asphalt, lucrari etc) ziele astea drumeagu' cuprins intre desprindere DN2, zona Falticeni DN2E - Gura Humorului (contnuare DN17) - C. Moldovenesc - Iacobeni (DN18) - Borsa - Viseu?

                      Multam anticipat!

                      Pe situl asta: http://www.vezicatface.ro/articole/h...zata-de-soferi, drumul prin Pasul Prislop, adica intre Iacobeni si Borsa e raportat ca mizerabil.
                      Confirma sau infirma cineva?
                      Last edited by Kojak; 12 August 2016, 12:36. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        Acum 2 luni era varza. Si varza va ramane, e un drum secundar, nefolosit decat de cei din zona si de samsarii de lemn.
                        Mai bine ocolesti 100 de km prin Bistrita si Nasaud . Cativa litri de benzina in plus costa mai putin decat ce o sa schimbi la masina. Ca timp, tot pe acolo, ca prin Prislop pierzi timp mergand incet.
                        Te duci sa te dai cu mocanita?
                        Last edited by mr.K; 12 August 2016, 12:43.

                        Comment


                        • #13
                          Am fost saptamana trecuta in zona aia, dar m-am dus direct pe Falticeni - Suceava - Gura Humorului. Sunt 50 km in plus, dar nu iti rupi masina.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            @mr.K, merci.
                            Pacat, fi-mi-ar greata de conducatorii lulii!

                            Deci Falticeni - Gura Humorului e tot nasol? Pe hatra aia figuraza ca bun.
                            De Iacobeni - Borsa, m-am convins...

                            Ma gandeam sa fentez Suceava pe care acum cativa ani am prins-o infernal de aglomerata, parca ajusesem in Buc. Cred ca se intorsesera "italienii" si alti "vestici" acasa.
                            Last edited by Kojak; 12 August 2016, 12:48. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #15
                              Eu nu inteleg ce cauti tu sa te plimbi prin Romania. Du-te, ma nene, spre Nadlac, apoi o tii catre vest.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google