Cu Sau Fara Ulei 2t In Combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am o masura cu gradatie ,inainte de a alimenta in statie la pompa puneti uleiul in functie de cata motorina alimentati respectiv 5 ml. la 10 litri de motorina si dupa alimentezi, de amestecat se amesteca singura (demaraj si frana ) de cateva ori si sau in trafic semafoare ,viraje iti dai seama ca asta este metoda ideala acum sa fiu sincer la rezervor plin cam ar fi o preblema ca nu prea este loc .

    Comment


    • gelica, daca pui intai uleiul si apoi motorina, eu spun ca se cam amesteca in momentul in care bagi motorina in rezervor

      Comment


      • pai si eu ce naiba am scris ''eu am o masura cu gradatie ,inainte de a alimenta in statie la pompa puneti uleiul in functie de cata motorina alimentat ''
        explicatiile cu amestecul in mers era pt. valli nu pt. inaltimea dv.

        Comment


        • Multumesc pentru raspuns, de aceea am intrebat deoarece cred ca daca bag prima data doar uleiul 2T si dupa aceea motorina credeam ca nu se amesteca bine si vroiam sa aflu cum procedeaza si cei care folosesc acest amestec de mai mult timp.

          @gelica75, 5 sau50 ml de ulei 2 T la 10 litri de motorina ?
          Last edited by valli; 28 June 2012, 09:53. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • eu am un flacaon de 1 l de ulei vechi si in ala fac amestecul apoi il torn in rezervor.eu bag 50 ml ulei la 20 l motorina.
            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

            Comment


            • scuze 50 ml. la 10 litri de motorina

              Comment


              • Poate pana la urma am sa apelez la varianta lui FLR cu bidonul ca sa stau eu linistit ca s-a amestecat bine uleiul cu motorina iar referitor la cantitate cred ca si 40 ml la 10 litri de motorina ar fi suficient, sau nu?

                Comment


                • nu inteleg treaba asta cu ulei 2T, pe cutie scrie clar ca amestecarea cu motorina si utilizarea ca carburant este interzisa|!!!!!

                  Comment


                  • nici eu nu o intelrg dar urmaresc sa vad rezultatele.

                    Comment


                    • Originally posted by psanyiro View Post
                      nu inteleg treaba asta cu ulei 2T, pe cutie scrie clar ca amestecarea cu motorina si utilizarea ca carburant este interzisa|!!!!!
                      Din Romania pana in Anglia sunt destui care pun ulei 2T in motorina. Asta nu inseamna ca acest ulei 2T este folosit "CA CArburant". Cand e vorba de reticenta, lumea mananca (literalmente) toate rahaturile, dar la masini se sta cu fesele incordate. Sunt niste notiuni elementare de chimie, mare branza.
                      Astept o poza cu ce scrie pe cutie "clar"
                      Last edited by darksid3; 30 June 2012, 19:21.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • In timp nu afecteaza catalizatoru?

                        Am doi prieteni, unu cu Golf IV tdi altu cu un SangYong 2.0 dizal, au folosit o scurta perioada ulei in motorina.
                        La SangYong s-a aprins martorul de filtru motorina si a renuntat sa mai puna ulei (nu punea mult). Cica are un senzor mai "performant" la filtru si simte orice prezenta straina inafara de motorina. O fi...

                        La Golf s-a redus putin zgomotul facut de injectoare (se stie la tdi-uri zgomotul de tractor) si scotea un pic mai mult fum pe tzava, a renuntat sa mai puna. Punea cam 400 ml la un plin.

                        Comment


                        • Depinde ce fel de ulei a pus (sunt si astea de mai multe feluri) si, mai ales, cat a pus. La mine nu s-a aprins nimic de un an si am si DPF...si daca nici la mine nu s-a aprins, unde imi apare pe bord si becul de la numar, daca e ars...
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • trebuie pus ulei de 2T care arde fara cenusa si este tolerat in convertoarele catalitice.
                            cunosc Logan DCi 70 care merge de peste 200.000 km cu nici o interventie asupra sistemului de injectie. doar o turbina schimbata la 170.000. de la 0 km merge cu Motul Scooter Expert http://www.motul.com/ro/en/products/182?f%5Brange%5D=30

                            printre putinele care este compatibil cu sistemele de injectie directa si care se lauda ca elimina depunerile si nu face fum.

                            P.S. DCi ul de mai sus foloseste 1 litru / 50 litri motorina

                            P.S. il folosesc si unii taximetristi care merg pe GPL + injectie de benzina in cantitate foarte mica
                            Last edited by alessandro; 1 July 2012, 11:49.

                            Comment


                            • "Doar" o turbina schimbata la 170000 km...super ce sa zic.
                              Bine ca macar asta n-are legatura cu uleiu din carburant.

                              Comment


                              • 170.000 mers 50-50 oras si afara. motorina bagata si de pe centura si de la pompa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google