Cum aflam cat carburant mai avem ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum aflam cat carburant mai avem ?

    Am aflat o metoda prin care ne este afisat pe C.B.nivelul de carburant din rezervor.Se tine apasat pe butonul din tabloul de bord , se pune contactul, apare un numar(la mine 7112), se mai apasa odata si apare imag. 1, se apasa a doua oara si apare imag .2 prin care este afisat nr de litri.
    Nu afiseaza decat in limita a 50 litri
    Attached Files
    VL 97 N P N

  • #2
    Asta e "meniul secret'.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      Da...dar stie cineva ce reprezinta numarul acela care apare?La mine apare 6000 nu stiu cat..ca nu mai tin minte
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Versiunea de soft.
        Pe pamant doua lucruri sunt omniprezente: hidrogenul si prostii.

        Comment


        • #5
          La sfarsit cand iesiti, daca apasati butonul de resetare se reseteaza eventualele erori memorate. Daca nu vreti sa le stergeti, intoarceti cheia inapoi.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Originally posted by andrei
            La sfarsit cand iesiti, daca apasati butonul de resetare se reseteaza eventualele erori memorate. Daca nu vreti sa le stergeti, intoarceti cheia inapoi.

            merge si la mine (laureate 1.5 dci); eu calculam inainte litri ramasi inmultind consumul cu autonomia (nr de km ce pot fi parcursi cu motorina existenta in rezervor) si impartind la 100; cu aceasta varianta imi iese un numar de litri mai mic fata de cea observata apasand pe buton inainte de a pune contactul;

            Comment


            • #7
              Normal ca merge, ce credeai ca ale noastre sunt mai speciale?
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Ati observat si voi ca eroarea e destul de mare in acest caz? La mine e diferenta cam de 2-3 litri fata de ce arata si cat e de fapt in rezervor.
                Se intampla sa fac plinul (opresc pompa la al 2-lea clic), merg cam 150 km, deci consum cam 7-8 litri de motorina, apoi intru in meniu sa vad cati litri mai am si-mi arata 50L. Am observat ca, cu cat rezervorul e mai plin, cu atat eroarea e mai mare. La voi cum e?
                1,5 dci 70 cp, martie 2007, 5,2%

                Comment


                • #9
                  Nope, la mine arata exact. La tine s-ar putea sa fie sonda de benzina stricata.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by nik_98_nik
                    Am aflat o metoda prin care ne este afisat pe C.B.nivelul de carburant din rezervor.Se tine apasat pe butonul din tabloul de bord , se pune contactul, apare un numar(la mine 7112), se mai apasa odata si apare imag. 1, se apasa a doua oara si apare imag .2 prin care este afisat nr de litri.
                    Nu afiseaza decat in limita a 50 litri
                    Salut sunt nou pe forum si nou proprietar de Logan Abs + 1.5 dci...am si eu o rugaminte ...am incercat sa aflu cat combustibil am in rezervor asa cum scrie mai sus...prima oara cand apas pe pe butonul din tabloul de bord imi apare 7111.iar a doua oara nu imi mai apare nimic...doar ceasul care clipeste...Ma puteti ajuta cu un sfat?A...rezerva de carburant (cand se aprinde becul) stie cineva cat este?Va multumesc.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      merge smecheria dar masina trebuie sa fie pe o suprafata dreapta, sa nu fie inclinata, pentru ca eroarea sa fie cat mai mica. am confruntat de multe ori cu informatia aproximativa data de liniutele de pe bord si "smecheria" este destul de exacta.eu calculez si consumul mediu dupa indicatia respectiva.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by valeriuciprian
                        am incercat sa aflu cat combustibil am in rezervor asa cum scrie mai sus...prima oara cand apas pe pe butonul din tabloul de bord imi apare 7111.iar a doua oara nu imi mai apare nimic...doar ceasul care clipeste...Ma puteti ajuta cu un sfat?
                        Dupa ce apare 7111 apesi pe butonul de reseatre si nu mai apare nimic? Ciudat...

                        Originally posted by valeriuciprian
                        A...rezerva de carburant (cand se aprinde becul) stie cineva cat este?
                        Dupa ce se aprinde becul mai poti merge aproximativ 45-50 km.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          dupa ce s-a aprins becul eu am fost nevoit sa merg cca. 60 km pana la prima statie de benzina pe rosu si mai arata 2 l in rezervor inainte de a alimenta.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by valeriuciprian
                            Salut sunt nou pe forum si nou proprietar de Logan Abs + 1.5 dci...am si eu o rugaminte ...am incercat sa aflu cat combustibil am in rezervor asa cum scrie mai sus...prima oara cand apas pe pe butonul din tabloul de bord imi apare 7111.iar a doua oara nu imi mai apare nimic...doar ceasul care clipeste...Ma puteti ajuta cu un sfat?A...rezerva de carburant (cand se aprinde becul) stie cineva cat este?Va multumesc.
                            Pai dupa ce iti apare codu ala 7111 iei mana de pe butonu reset dupa care mai apesi o data (iti apare ce ia aparut la nik_98_nik in prima poza) si mai lasi si apesi din nou butonu si iti arata cati litri ai in rezervor

                            PS: sper sa reusesti (poate ne face careva chiar si un filmutet)
                            ...de doi lei :p

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by marsel
                              Ati observat si voi ca eroarea e destul de mare in acest caz? La mine e diferenta cam de 2-3 litri fata de ce arata si cat e de fapt in rezervor.
                              Se intampla sa fac plinul (opresc pompa la al 2-lea clic), merg cam 150 km, deci consum cam 7-8 litri de motorina, apoi intru in meniu sa vad cati litri mai am si-mi arata 50L. Am observat ca, cu cat rezervorul e mai plin, cu atat eroarea e mai mare. La voi cum e?
                              Nu este nicio eroare!Cand alimentezi pana la al doilea clik bagi benzina peste 50 l.Calc de bord memoreaza pana la 50 de litri. Daca tu alimentezi de exemplu 60 l. Calc. nu "stie" peste 50 asa ca de-aia mergi tu 150 Km fara sa-ti indice vreun consum din cantitate.El incepe sa-ti arate consumul real de litri doar cand in rezervor ai exact 50 l,abia de-atunci va incepe sa scada conform kilometrilor parcursi.Fa o proba ca sa te convingi.Cand ti se aprinde becul rosu,baga 45 l(cand se aprinde becul mai ai 5 l) si apoi urmareste consumul...Bafta!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google