Cum Ati Achizitionat Masina? In Rate Sau Cu Banul Jos?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Bănuiam eu că unii forumiști nu o să vrea să voteze.

    De aici probabil și diferența mare în acest moment dintre "banu' jos" și "rate", aceasta nefiind una reală.
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • #32
      Rate fara dobanda dar...cu comisioane. Mi se pare o metoda nesimtita de a prosti anumiti oameni.

      Comment


      • #33
        In rate fixe pe 4 ani.Credit de nevoi personale.2 ani au trecut..
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • #34
          @sebibv, rate fara dobanda e denumirea data de mine. Este defapt un credit cu DAE 1.x%/an ... (nu mai stiu x ce valoare are).
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • #35
            Silviu, a fost o oferta de genul la rci... Fara dobanda dar cu un comision fix lunar.

            Comment


            • #36
              Asa ceva am eu. Defapt e un credit cu DAE mic. Chiar e scrisa valoarea in contract de 1.x%/an. Desi in descriere se spune ca e fara dobanda doar cu comision lunar de administrare dar conform legii asta intra la DAE.

              Oricum e mai ok fata de creditul standard.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • #37
                Da, eu când am luat-o dealerul îmi spunea ca a fost asa ceva... Comision de 90 de lei pe luna?

                Ideea e ca eu nu am vrut sa dau deloc avans (motive personale).
                Oricum, sunt fff confortabil asa cum sunt acum. În maxim 3 ani mi-am propus sa o platesc.
                Oricum, de exemplu asigurarea casco ptr rate era vreo 1800 de lei. Ptr ca am achitat-o prin transfer mi-au făcut o ofertadevreo 1200 lei (tot fara fransiza). Interesant oricum.

                Comment


                • #38
                  Eu am dat masina la buy back si pentru diferenta am prins un card de cumparaturi in rate pe 3 ani fara dobanda, fara comisioane..si e pe bune..nu fac reclama, dak doreste cineva inca este oferta. Desigur, pe masura ce platesc pot dispune din nou de acea limta, dar am ascuns cardul, e prea tentant..

                  Comment


                  • #39
                    Da, genul acela de card e interesant insa nu stiu dac apoti avea o linie de credit de 7-10.000 EUR cu un salariu "obisnuit".
                    Eu pe cardul de cumparaturi am limita de 700 de lei . Mai putin nu s-a putut

                    Comment


                    • #40
                      @sebibv, este foarte puțin 700 lei.

                      Poți să mergi lejer la bancă să-i rogi să-ți mărească limita de credit. Acum totul se face instant fără adeverințe de salariu. Cei de la bancă vor face online o solicitare către ANAF care va da răspunsul în câteva minute. Totul e să fi fost angajat în ultimile 4 luni iar angajatorul să fi raportat situația angajaților către ANAF pe cel puțin 3 luni (am spus 4 luni deoarece 99% din cazuri luna în curs nu se pune, din cauză de "update").

                      Revenind la suma aia...

                      Ceva în genul ăsta am eu la o bancă de 3 lei, dar e un card făcut în urmă cu vreo 14 ani, la un salariu minim pe economie la vremea aia, dar la care vreau să renunț din cauză de comisioane uriașe, de politică dubioasă a băncii, de angajați aroganți ori prost școliți... și să-mi fac altul la altă bancă pe o limită de vreo 15-20 ori mai mare, zic ei... deoarece altele sunt salariile acum și altfel stă treaba cu "înmulțirea" (cutare salariu x de atâtea ori = limita maximă frumușică). Repet, acum totul este mult mai simplu.

                      În altă ordine de idei, astfel de carduri sunt utile și pe afară dacă rămâi în pană de bani, dacă vrei să prelungești sejurul sau dacă vrei să închiriezi o mașină de la aeroport pentru câteva zile.

                      În legătură cu ultima variantă, alt tip de card nu se acceptă deoarece în caz de ceva daune / furt, firma poate "executa" banca, iar banca pe tine. Ei vor să vadă acele litere de pe card ieșite în relief, aceasta fiind chipurile diferența de design.

                      Succes!
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • #41
                        Catalin S. cred ca sebibv a vrut intentionat limita de 700 , ca sa nu fie tentat sa cheltuiasca

                        Comment


                        • #42
                          Da, da, daaaa!

                          Având în vedere că a specificat faptul că "mai puțin de atât nu s-a putut" cred că toată treaba a fost din cauza salariului minim pe economie trecut de angajator la vremea când a fost făcut cardul.

                          Cred, nu dau cu parul.
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • #43
                            Desi e offtopic...lucrez intr-o multinational, nu am salariul minim pe economie.
                            Am avut limita mai mare (insa nu maxima) dar am vrut sa nu ma intind. Il folosesc la toate platile online.

                            ON: foarte interesant ar fi de vazut ce variante sunt pentru astfel de carduri pentru perioade mai (2-3 ani). Daca poti sa platesti 6-8.000 EUR in 3 ani in rate e perfect.

                            Comment


                            • #44
                              Cred că ține de fiecare bancă în parte...
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • #45
                                Se poate..insa aceasta varianta se aplica in special la refinantari.
                                Adica te interesezi la o Banca A (ce are oferta cu 36 de rate fara dobanda) sa vezi cat iti acorda, mergi al alta banca B, iti iei acolo pe suma respectiva, retragi bani integral (platesti fara comision sau retragi la ATM , acesta fiind singurul cost) apoi la banca A si refinantezi pe 36 de luni.
                                Si chiar este valabila oferta aceasta, nu pot da nume, dar e din aceeasi tara cu patronii de la bolizii nostri. E perfect legal si nu se supara nimeni.
                                Desigur, pentru detalii , pot da indicatii pe PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google