Cum Curat Pete Rugina De Pe Vopsea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Curat Pete Rugina De Pe Vopsea

    Salut.

    Stie cineva cum sa curat niste pete de rugina de pe vopsea (sunt pe supfrafata vopselei, nu a ruginit tabla). Rugina s-a prelins de pe un fier ruginit care se afla deasupra masinii unde o parcam..
    Nu stiu cum sa curat fara sa stric vopseaua sau lacul. Masina e noua.

    Multumesc.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 30 January 2017, 19:45.
    Laureate albastru Egee.

  • #2
    Si imaginea marita:pete_zoom.jpg
    Laureate albastru Egee.

    Comment


    • #3
      A dat rugina in tabla pe punctuletele alea. Curata cu smirghel de 1000-1500. Izoleaza cu banda sa fie doar punctuletele alea si pe urma cumperi un spray si aplici cu un betisor vopsea...
      MY CLA

      Comment


      • #4
        Nu a dat. E doar la suprafata a picurat de un fier acoperit de rugina si a aderat la lac. Trebuie facuta decontaminare. Din ce am înteles..
        Last edited by 77sky; 30 January 2017, 19:44.
        Laureate albastru Egee.

        Comment


        • #5
          Eu zic ca e din tabla. Pai in cazul ala cumpara argila pt decontaminare si apuca-te de treaba. 0729 025 759- Ionut. El are asa ceva si ii poti cere o parere.
          MY CLA

          Comment


          • #6
            Stai linistit ca nu e de la tabla. Am si eu astfel de pete, puncte mici de rugina pe masina. Apar mereu dupa iarna, cred ca sunt granule mici de fier in sarea cu care se da pe drumuri. Si eu am crezut ca e de la tabla masinii dar m-am lamurit repede cand le-am vazut si pe bara fata care e din plastic.
            Cum le-am scos? Dupa spalatorie....prin metoda clasica a frecarii cu o carpa (laveta microfibra) umeda! Munca multa, rezultate asa si asa....cel mai bine a mers cand am luat de la un vecin un pic de pasta pentru polish. Atentie totusi sa nu exagerezi cu frecatul sa nu afectezi lacul, incearca prima data pe o zona un pic mai putin expusa.

            Comment


            • #7
              Eu parca stiam ceva de lichid de frana, face minuni, numai sa nu exagerezi.

              Trimis de pe al meu Orange Neva 80 folosind Tapatalk

              Comment


              • #8
                Lichid de frana pe tabla e buba.

                Comment


                • #9
                  Eu am sters niste stropi de smoala cu o carpa inmuiata in benzina. Nu apasat tare a iesit fara urme. Poate merge si la rugina.

                  Sent from my SM-A7100 using Tapatalk

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google