Cum mergeti cu Loganu'?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum mergeti cu Loganu'?

    In primul rand rog moderatorii sa aibe grija daca este deja un subiect asemanator si sa ma directioneze.
    De ce intreb asta? Eu am masina noua, doresc sa aud opiniile colegilor.
    Sa va spun comportamentul meu: am 5000 si ceva de km cu masina 9v-as ruga sa specificati si cati km aveti). In oras merg normal, doar din cand in cand cu acceleratii mai puternice, at cand imprejurarile o cer. Inafara orasului, merg cred eu cam tare, avand in vedere ca masina inca nu e rodata. Nu dau viteze si alte cele, dar merg tare. dupa 3500 de km, nu prea am mai avut grija in afara orasului cum merg (in sensul ca am mers tare). unde se poate ma duc cu ea bine...chiar daca bate vantu' dintr-o parte
    Last edited by Octavian; 16 September 2007, 23:00.

  • #2
    Ce inseamna tare, ca eu merg cu 120 pe drumuri comunale...eu zic ca merg bine...altul zice ca poate merg tare. De fapt nu ne-ai lamurit deloc cum conduci, nici in oras...

    Acum, sa raspund si la intrebare. In oras eu schimb vitezele cam asa: a 2-a imediat ce m-am pus in miscare pe la vreo 3000 rpm, a 3-a pe la 2500 rpm ca nu imi place sa merg cu a 2-a, restul schimb pe la 3000 rpm.
    Cand vreau sa nu pierd forta (la demaraj) schimb pe la spre 4000 rpm.

    In afara, pt. depasiri obisnuite dau cu a 4-a. pt. depasiri mai in scurt bag a 3-a si schimb a 4-a pe la 5000 rpm.

    Am Laureate Plus, motor 1.4mpi, am mers cu el 12600 km (din aprilie anul acesta) si nu am nici o problema, sunt multumit de el. Consum mediu 7.2 l/100km. Pana acum am bagat doar benzina si lichid de spalat parbriz. Bafta cu ABS+ !

    Comment


    • #3
      eu in oras cam schimb tot timpul peste 4000 rpm...in afara 110-120 e ok,pe unde stii ca poti prinde radare...in rest...depinde de cum prinzi soseaua ...
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Cristi_Xp
        eu in oras cam schimb tot timpul peste 4000 rpm...in afara 110-120 e ok,pe unde stii ca poti prinde radare...in rest...depinde de cum prinzi soseaua ...

        4000rpm??? si mergi mai mult cu a 2-a inseamna?

        Comment


        • #5
          imi place a 2a
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #6
            rodajul se termina la 1500 km parca , deci mergi lejer
            http://mitzah.labrute.fr/
            http://c0nstanta.myminicity.com/tra http://c0nstanta.myminicity.com/sec

            Comment


            • #7
              pana la 3000 km inca se mai lasa motorul...dupa ,si`a dat drumul de tot
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #8
                Eu am deja peste 30000 km cu masina din ianuarie anul acesta. In afara localitatii merg cam intre 4000 si 4500 rpm (140-160 km/h). In depasiri intru cu a cincea, iar daca vad ca nu prea am loc merg cu ea pana in 5000-5500 rpm indiferent de treapta de viteza. In oras merg lejer si schimb treptele cam la 2500 maxim 3000 rpm. Noaptea cand ma mai iau cu cate unu la semafor, schimb aprox la 6200 rpm si asta se cam intampla in fiecare noapte )
                sigpic

                Comment


                • #9
                  In afara n-am mai mers un drum mai lung de nu mai tin minte in orice caz merg cu 120. In oras exact ca mareom inclusiv cu semaforul noaptea.(am unul aproape de casa si ma nimeresc numai primul nu stiu de ce)
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • #10
                    Merg lejer.In oras vitezele le schimb la 3000 rot/min iar in afara la depasiri ajung la 4000-4500 rot/min.In rest asa nu ma dau la ea decat daca mai maraie unu pe la semafor
                    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                    Comment


                    • #11
                      In regula, vad ca ma ''regasesc''. Nu am dat turatii si viteze ca sa nu fac pe ''Mihai Viteazu''. Poate am fost impartial. Da, cam asa merge si subsemnatu': in oras 3000-3500 rot/min si afara, in depasiri a 4-a pana la 4000- 4700-5000 (in fc. de necesitate). Daca drumu' imi permite merg 140-150. ma gandesc ca nu fortez motoru', mai ales ca a 5-a e prea lunga pt motoru' de 1.4. La 140 sunt cam 4000-4200 rot/min, deci cred ca e ok pt motor...Spre ex. la Golf IV de 1.4 la 140 are mai multe turatii (cam 4500-4700).
                      Last edited by Octavian; 17 September 2007, 10:35.

                      Comment


                      • #12
                        In oras merg lejer...Adica atunci cand ies la plimbare merg incet...schimb treptele pe la 2000 rpm,dar cand vad pe unu ca merge mai sportiv fac pe draq in 4 si nu-l las sa depaseasca nici pe stanga nici pe dreapta,schimb la 4000-5000 rpm...doar dak e vreun bmw,atunci nu ma mai complic ;))....In afara merg tot cam asa 100-120 depinde.

                        Comment


                        • #13
                          eu merg cu 30km in oras si cu muzica la maxim asta asa sa ma observa lumea ...iar in afara localitatilor ii dau maxim ......astea sunt vietezele pe care le stiu 30 si maxim ...) )

                          Comment


                          • #14
                            eu merg cu 10 km si 15km pe ora si din semafor in semafor ce sa-i faci asta-i bucurestiul ,vitezele le schimb la 2000 -2500 si chiar si 4000-5000 dar este lux asta sau poate in vise, la ce aglomeratie este nu stiu ce sa cred .

                            iar in afara i-am dat asta vara 170km/ora pe A2 4 persoane si bagaje multe
                            in rest 100-120
                            "cromul este placerea mea"
                            "cui nu-i place , valea"

                            Comment


                            • #15
                              Azi m-am certat din nou. Nu ma pot abtine tot timpu'...ma enervat la max. un bou cu microbusu...si eu desigur ca m-am pus cu mintea lui. Am batut-o in oras la 5000-5500.Asa nu-mi place cand fac treburi de-astea...imi rup io masina pt un idiot. Normal ca l-am ''nepotit'' dar tot imi spun ca nu merita (cand ajung acasa).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google