Cum Pot Scoate Tot Lichidul De Parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Pot Scoate Tot Lichidul De Parbriz

    Salutare.
    Deoarece in ultimii doi ani masina nu a circulat mult, nu am mai pus deloc lichid de parbriz si cand am vrut sa adaug din nou am vazut ca mai este pe fundul bidonasului si care nu mai este evacuat prin instalatie. Acest lichid care a ramas este expirat si ma intereseaza cum pot sa il evacuez total si sa il adaug pe cel nou.

    Multumesc anticipat.

  • #2
    1. nu cred ca ar fi o problema ca e expirat
    2.poti sa-l demontand cu grija cele 2grile , suruburile de plastic le rotesti la 90 de grade si apoi tragi cu grija de ele in sus fara sa le rupi , dupa ce ai scos grilele , de fapt doar grila de la bidon te intereseaza iti trebuie un torx , undeva intro parte rezervoru are un surub , scoti rezervoru , si il speli , il versi faci ce vrei
    3. metoda testata si probata , scoti furutunu din ``T-eu`` il dai pe langa aripa si dai in gol de stropitoare putin cate putin in maxim 2-3minute ai golit tot.

    alte intrebari?

    sigpic

    Comment


    • #3
      Mai simplu ) -> iei o bucata furtun de perfuzie si o seringa ; bagi furtunul in vas si apoi tragi cu seringa.
      House is in the house

      Comment


      • #4
        Salut.
        Recomnad si eu metoda3am folosit-o cu succes cu licidul de vara/inlocuind-ul cu cel de iarna.
        Dar il poti consuma linistit pe parbriz
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #5
          am vazut ca mai este pe fundul bidonasului si care nu mai este evacuat prin instalatie

          Asa zice omul,deci cel mai simplu,foloseste metoda 2 ,asa am facut si eu.
          Referitor la suruburile alea de la grile eu le-am rupt pe amandouada' stau ele si asa.
          Daca mai e putin pe fund nu cred ca e asa mare problema.
          Last edited by vdmihai; 11 July 2010, 15:01. Reason: Completare.
          sigpic
          !

          Comment


          • #6
            Scoate furtunul care merge la stropitori, pune furtunul intr-o sticla, pune contactul si da drumul la stropgel pana se termina tot ce e in vas.Poti repeta operatia cu apa curata sa cureti tot circuitul de solutia veche.

            Comment


            • #7
              Ma da stiu ca au probleme serioase unii dintre noi....
              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

              Comment


              • #8
                Uite si o fotografie de unde poti sa scoti furtunul.Acum ca am citit mai bine , pune intai apa si apoi scoate tot din rezervor.
                Attached Files
                Last edited by madi; 11 July 2010, 15:28.

                Comment


                • #9
                  madi , eu barem nu am citit complet primul post , dar tu vad ca tu nu ai citit de loc. omul a zis ca mai e putin pe fund si nu il poate scoate pompa , si vdmihai a subliniat acest lucru.
                  apoi cum zice fane , grave probleme mai au uni , si mama-masii de teu da si ptr amaratu ala avem nevoie de poze si instructiuni precise...

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Ce sa faci mai sonykel ,fiecare cu pasarica lui , ca eu probabil am un stol asta e....

                    Comment


                    • #11
                      in fine , initiatoru topicului , ce faci bre , ai golit sau nu solutia?
                      eu ma intreb cum si-a dat seama ca-i expirata? a dus o mostra la analize?

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by SoNyKeL View Post
                        in fine , initiatoru topicului , ce faci bre , ai golit sau nu solutia?
                        eu ma intreb cum si-a dat seama ca-i expirata? a dus o mostra la analize?
                        Multumesc celor care care au incercat sa-mi dea un sfat fara a fi carcotasi si ma intreb cand vom inceta unii dintre noi sa fim ironici si sa ne exprimam doar atunci cand dorim sa ajutam, nu sa jicnim pe cineva.
                        Ca sa iti raspund totusi la intrebarea "eu ma intreb cum si-a dat seama ca-i expirata? a dus o mostra la analize?" iti spun ca in momentul in care am vrut sa adaug noua solutie, am citit pe sticla si am vazut ca are si aceasta un termen de garantie de 2 ani. Stiind ca vechea solutie este de ceva timp acolo m-am gandit ca ar fi bine sa o elimin toata si astfel a aparut expresia "expirata"

                        Comment


                        • #13
                          mor buburuzele care se lovesc de parbriz daca acesta a fost spalat in prelabil cu apa expirata ???

                          p.s. de ce sa scoti lichidul de vara? pui concentrat de iarna peste el si il faci carcalete ;) .
                          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Fane-CL View Post
                            Ma da stiu ca au probleme serioase unii dintre noi....
                            sau se plictisesc, sau n-au de lucru ))

                            Mai stii...e si asta o treaba cu lichidu de parbriz expirat, corodeaza drac' sticla si ramanem fara parbriz

                            Comment


                            • #15
                              fara umpic de umor unde am ajunge ?
                              doar ce`i "superiori" noua , cei cu masini bengos , sunt seriosi.
                              si ON , se scoate foarte usor bolul , il speli la fel de usor la fel si montatul inapoi.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google