Cum Pot Scoate Tot Lichidul De Parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu l-am golit fara sa vreau cand reglam duzele ca nu bateau cum trebuie si la un moment dat gajj -gajjjj... nu mai iera si.. era full bidonu`

    Comment


    • #17
      vai dar ce ne-am atacat... vai dar ce ne-am ofuscat...

      sigpic

      Comment


      • #18
        cea mai penibila intrebare ....adevarul ca tre' sa fii geniu sa iti dai seama cum scoti apa din bidon ...si e o mare problema ca zeama de spalat geamul a expirat....DOAMNEEE mare iti este gradina!!!!

        Comment


        • #19
          Referitor la Vasul de spalat parbrizul...recomand sa fie demontat din cand in cand...nu ca mine la 3 ani...deoarece dupa acest rezervor se strang o gramada de minuni...puteti vedea in primele 2 poze cam ce era acolo.
          In poza 3 vedeti cum se demonteaza vasul...se desface surubul marcat cu 1 si se trege pur si simplu vasul in sensul indicat de sageata verde.
          In poza 4 vedeti prinderea vasului cu caroseria...acea prindere e facuta prin presare.
          Spor.
          Pozele sunt facute cu telefonul...o sa le modific odata si-odata.
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • #20
            Filtru ala de benzina/de apa banuiesc ca e pus de tine, nu?

            Comment


            • #21
              Da...pentru a filtra eventualele mizerii din rezervor.
              sigpic

              Comment


              • #22
                dezghetare lichid parbriz

                dezghetare lichid de spalat parbrizul (de vara, uitat):
                -turnati peste el alcool tehnic (90 grade) si il lasati sa "manance" cristalele de gheata din rezervor si amestecati putin cu ceva
                -furtunele se dezgheata automat din cauza caldurii degajate de motor sub capota
                -incalziti motorul la cele 4 linii (benzina, sau la temp tinutei de drum pentru diesel) si mentineti asa cam 20-30 minute (pe loc sau in trafic)
                -alcool tehnic se gaseste in orice magazin de piese auto (eu am gasit cu 10lei/1L)
                -am fortat si pompa de stropit fara sa imi dau seama ce se poate intampla, dar nu am patit nimic (si chiar am fortat-o)
                -nu va bateti capul cu demontatul grilei de plastic ca sa scoateti rezervorul pentru ca din cauza frigului se poate rupe, iar surubul "special" care o tine face figuri mari si riscati sa-l rupeti
                -incercati sa goliti de tot acel lichid de vara uitat sau macar adaugati alcoolul tehnic + lichid de iarna peste

                cam atat, sper ca v-am fost de ajutor
                aceeasi situatie a fost prezenta si la un mitsubishi lancer, la care s-a remediat identic

                Comment


                • #23
                  Originally posted by valeriuciprian View Post
                  Da...pentru a filtra eventualele mizerii din rezervor.
                  Da,dar nu prea e oke...adica se cam forteaza pompa aia.
                  Cel mai bine e sa il strecori o data,de doua ori inainte sa il pui in vas si nu or sa fie probleme never ever.

                  Comment


                  • #24
                    eu am scos vasul cand am avut probleme cu inghetul adica ramasese solutie de vara si sa rezolvat repede dat vasul jos pus la chiuveta cu apa calda si gata montat la loc pus solutie de iarna merge brici

                    Comment


                    • #25
                      lichidul cel mai ieftin de iarna din carrefour la 6,5 lei e o vrajeala. inca nu pusesem dar a inghetat in portbagaj la -8 grade, nu complet dar avea gheata destula inauntru, in conditiile in care scrie ca merge pana la -20 de grade...
                      NU RECOMAND NIMANUI!!! NU MAI LUATI IEFTINE! ca puteti avea surprize... o sa ma uit la firma sa zic exact de care e. am luat unul la punga din aia cu dop care m-i l-a recomandat cineva produs de ROMTEC la 9,5 lei.

                      Comment


                      • #26
                        eu tot din ala ieftim foloseam dar mai puneam si 0,5 l de spirt in el
                        nu a inghetat nici la -30 cat a fost iarna trecuta la mine, doar ca se mai infundau diuzele din cand in cand

                        Comment


                        • #27
                          mareeee problema...... golirea vasului... dac lasi furtunul de la duza in jos va curge si singur .. deh vasele comunicante fizica de a VI a pune peste el fara probleme si ca sa fii linistit ti-au mai spus si altii adauga putin spirt medicinal nu recomand deloc apa de la robinet din motivele aratate de colegi..

                          Comment


                          • #28
                            si eu am uitat sa schimb lichidul si a inghetat in vas. era bocna. sper ca nu s-a ars motorasul. am vazut pe net la un magazin. costa 28 lei.
                            toate bune!
                            Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Pune lichid de parbriz concentrat peste cel aflat in borcan si ai rezolvat problema(daca ai unde sa il mai bagi)in borcan!

                              Comment


                              • #30
                                Daca pun o cana doua de apa fierbinte in recipientul de plastic exista oare sansa sa se sparga/crape???? Am mers cu masina aseara mai bine de 50km si se topise un pic de gheata la suprafata in rest in jos era bocna. Sau sa pun spirt inainte sa merg ceva timp cu ea si dupa sa pun apa fierbinte? Voi ce ziceti ??? Cum e mai bine??

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google