Cum Reducem Consumul De Carburant?!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Reducem Consumul De Carburant?!

    Economizor magnetic de combustibil?



    • Scade consumul de combustibil cu 10-15%
    • Investitia se recupereaza dupa numai cateva luni
    • Creste puterea motorului cu 5-8%
    • Motorul va functiona mai bine
    • Reduce emisiile de noxe (monoxid de carbon si hidrocarburi nearse)
    • Nu necesita intretinere si poate fi utilizat 10 ani
    • Poate fi transferat pe un alt vehicul
    Instalarea MFS este foarte simplu de facut. Pentru aceasta trebuie sa identificati conducta de alimentare cu combustibil in portiunea dintre pompa de combustibil si motor. Atasati cele doua parti ale MFS de o parte si de alta a acesteia si fixati-le cu colierul de plastic. MFS se adapteaza pentru orice diametru sub 20 mm. Efectele asupra performantelor motorului se vor vedea dupa primii kilometri parcursi, dar beneficiile maximale sunt atinse dupa aprox. 1000 km.

    In mod normal, doar o parte din combustibil este ars, iar o parte (intre 15-35%) arde incomplet, generand monoxid de carbon (CO) sau chiar ramane nears si se pierde o data cu gazele de esapament. Acest lucru este dat de gruparea mai multor molecule de combustibil, ca intr-un ciorchine. Combustibilul care trece prin campul generat de MFS se ionizeaza, iar acest "ciorchine" nu se mai formeaza. MFS este alcatuit din doi magneti de Neodim-Fier-Bor. (NdFeB) Acesti magneti genereaza un camp magnetic de 10.000 Gs, care ionizeaza moleculele de combustibil. Astfel, acestea se resping si intra in camera de ardere perfect omogenizate cu aerul, ceea ce asigura o ardere completa a combustibilului, oferind mai multa putere motorului si scazand in acelasi timp consumul. In plus, hidrocarburile ionizate se combina mai bine cu oxigenul din aer, arzand mai repede si oferind mai multa putere motorului.

    ------------------------------------------------------------------------------------
    Salut.
    Ce parere aveti de asta?
    Oare se merita investitia,sau e doar banc?
    Ati auzit pe cineva ca foloseste acest economizor magnetic de combustibil?
    Daca nu e OK threadul,sa se inchida sau sa se stearga
    Numai bine.
    Last edited by Augustin-Yng; 9 April 2010, 22:30.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

  • #2
    veche, antica si de mult povestea asta. s-a mai discutat...
    dar, totusi, scade cu 2 litri consumul? ca 0.5% e caca-maca
    sigpic

    Comment


    • #3
      Salut.
      Pai tocmai ca sunt un pic cam sceptic
      Mai intreb si eu colegii,poate sunt mai in tema cu asa ceva.
      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #4
        vrajeala pe banii credulilor.
        cred ca faza cu cresterea puterii motorului e cea mai tare.
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • #5
          Ma interesa cumva reducerea de carburant,nu 'Cresterea de putere'
          Am si spus "sau e banc.'
          Un Logan----YNG-----
          Numai bine.

          Comment


          • #6
            cam greu de crezut pt ca din cate stiu eu doar un camp electric ionizeaza nu si un camp magnetic.. parerea mea este ca cel mai bine este sa bagi benzina din omv de 95 si din cand in cand si de 100 asa amestec si sa mergi mai incet ca "baietii" au mai nou 400 de radare "invizibile" asa ca puteti face super economiii mai ales ca amenziile is destul de piperate..

            era sa uit intradevar orice magnet formeaza in jurul sau un camp magmetic evidentiat prin liniile de camp magnetic de la polul nord la polul sud.. si acesta actioneaza asupra sarcinilor electrice in miscare ..

            iar campul electric apare numai ca urmare a interactiei dintre sarcinile electrice..

            in concluzie.. benzina este incarcata cu sarcini electrice ??? totusi "sa nu dam banii pe prostii si sa luam bomboane la copii"

            Comment


            • #7
              mai era prin anii '80 o moda cu treaba asta. pana la urma nu a prins. nu cred ca benzina are proprietati magnetice astfel incat sa fie 'aliniata' de un magnet, oricum dupa ce iese din injectoare numai aliniata nu este. parca am vazut pe discovery pe la distrugatorii de mituri niste teste cu astfel de dispozitive (era si cel magnetic) si nu s-a inregistrat nici o economie sau o crestere de putere. magneti neodymium gasiti in hard discuri. daca ati pastrat unul defect ii puteti scoate si ii puteti pune de-a lungul tubulaturii fara sa platiti. cel mai mult mi-a placut ca efectul se vede dupa 1000 de Km.
              sigpic

              Comment


              • #8
                S-a mai discutat despre "navele spatiale", mai ales la benzinari.....si mai ales despre acest subiect. Ca sa fie redus consumul de combustibil, la un benzinar, conteaza in primul rand cel dintre volan si scaun, apoi: Tipul de carburant folosit (DA, conteaza putin), un filtru de aer bun (ma refer la cel normal,nu sport), bujiiile mai nou (NGK la 210 ron setul), si cate un 'unguient" de DURA LUBE la un plin, la fiecare 10.000km (poate si mai putin, pe cine tine buzunarul)......toate astea, ajungand la un consum de 5.1l/100km TESTAT.
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • #9
                  Mai zicea cineva pe alt thread ca este sapun de toaleta
                  Am vazut si eu Mithbusters cu acel episod si cu magnetii aia de neodymium care au sute de Gausi(unitatea de masura a puterii magnetilor) si tot nu au facut nimic.
                  Sa inregistrat un consum mai mic de carburant la cei care au geamul inchis si merg pe AC,,,decat la cei cu geamul deschis in mers.
                  Tot la mithbusters am vazut si acel episod AC Vs Geam deschis!

                  Comment


                  • #10
                    Deci e un MIT Distrus
                    Asa am zis si eu
                    Dar vroiam sa mai vad si alte pareri,stiti voi unde gindeste unul,poate gresi.Dar unde gindesc mai multi.......iar se poate gresi....................dar si lua decizia corecta
                    Multumesc tuturor pt. opinia scrisa pe acest thread.
                    Numai bine.

                    ps:concluzie:
                    -mai slabiti pedala de acceleratie si va scadea consumul
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #11
                      Iar magnetii? Si pe vremea vechilor 1300 au mai aparut povesi din astea (pe banii credulilor)

                      Masina consuma cel mai putin cind sta in parcare (garaj) :-)
                      Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

                      Comment


                      • #12
                        va salut am citit si eu comentariile voastre si as vrea sa va spun ca eu am montat acei magneti de pe acel forum "fuelsaver"inca nu pot spune de vreo performanta reusita , adik ca sar fi simti ceva inca sunt in garantie 60 de zile .spun ca se poate simti acea economie de combustibil dupa 500 km .Mai multe detalii poate dupa o lunga verificare sa vedem diferenta am parcurs doar 300 km pe autostrada am avut un consum de 7,8l% cu o viteza constanta de 140km/h.mentionez ca eram singur in masina

                        Comment


                        • #13
                          E si normal...consumal ala....la viteza aeea, cu sau fara magneti. Dar ca idee, conteaza timpul continuu de rulare, tipul de teren/asfalt rulat, distanta parcursa, ideea de sarcina, uzura anvelopelor, carburantul folosit, viteza si directia vantului...si altele, pt realizarea unui consum.
                          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                          Comment


                          • #14
                            de ce dupa 500 sau 1000 Km? campului magnetic nu-i trebuie o asa mare distanta
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              eu cred ca este facatura!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google