Cum Reducem Consumul La Aceasta Masinuta ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu mai mergem cu ea . Sau ne cumparam altele . Un Corsa cu motor de 1000 care papa dupa vorbe 12 in Bucuresti . Sau Coyota Yaris 1.2 cu 11% in Bucuresti .
    B -X X - DDF x 2

    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

    Comment


    • #17
      Bicicleta cu 0% chiar si-n tokyo hai acum serios sa vedem ce facem cu loganurile din dotare
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Si este sanatate curata bicicleta
        sigpic

        Comment


        • #19
          Cat timp ai consum la 1.4 sub 9.4/100km in oras (parca asa da oficial dacia)... Poti zice ca mergi economic. In Constanta, in "zilele bune", cand meri bara-la-bara daca ai consub sub 10 te poti numi cel mai mare econom. Eu am mediu undeva sub 9 (8.5 - 8.8) in general, si pot spune ca am talpa destul de grea.
          Intrebare: gumele de iarna afecteaza in vreun fel consumul? Cauciul e mai moale, deci se muleaza mai bine pe asfalt, deci... In teorie ai nevoie de mai multa putere sa il invarti. Anul trecut nu am calculat consumul, anul asta sigur uit. Are cineva idee daca influenteaza si mai aleas cat inluenteaza consumul un cauciuc de iarna?
          sigpic

          Comment


          • #20
            Se mareste consumul (oricum se mareste iarna) cu ~0,1-0,2 litri la%, neglijabil as spune, dar da - se mareste.
            Imi aduc aminte ca am vazut la TV un test cu cauciucuri, testate pe un Opel, era un tip de cauciuce care miscorau la acelasi conditii de mers cu 15% consumul de carburant, ma rog.

            Acum - cine vrea consum mic sa-si ia dizal, sau sa mearga cu tramvaiul.
            N-ai ce smecherii sa faci spre exemplu la orele de varf, cand mergi mai tot timpul bara la bara.

            Comment


            • #21
              N-am zis ca n-ar scadea consumumul daca se umbla la presiunea rotilor. Dar am zis ca e o abertatie ca pui viata ta in pericol, pentru cateva zeci de grame de benzina in minus.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #22
                Cred ca se poate inchide ca...Nu vine nimeni cu idei(cred ca e subiect neinteresant)

                Comment


                • #23
                  Pai ideile respective sunt raspandite pe diferite thread-uri in functie de capitol!Mai bine inchidem aici

                  LE: Din motive obiective se redeschide
                  Last edited by darksid3; 26 November 2008, 16:01.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #24
                    Idee practica si realizabila:
                    se poate face o remapare a uce-injectie cu un soft facut special pentru reducerea consumului.
                    e adevarat se pierd cai putere, cuplu, dar consuma semnificativ mai putin, msina remapata astfel.
                    Fuarte Nervos !!!

                    Comment


                    • #25
                      Si dupa acea remapare tii masina numai in 5000 rpm ca sa traga cat de cat, lucrul asta ducand la...?
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Uzura....!? Caldura...!? Noxe....!?
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #27
                          Nu cred ca isi va face cineva asa ceva,chestia cu rampare uce.Majoritatea cauta cat mai multi caluti,nu mai putini si lenesi...
                          ii faci rampare dar trebuie sai dai talpa mai mult,deci consumul tot acelasi

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Seba View Post
                            Uzura....!? Caldura...!? Noxe....!?
                            Basca un consum de camion si toate astea... In numele consumului redus
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Ar fi bun softu asta la drum lung gen autostrada.
                              Cand ajungi la viteza dorita , pac! Apesi pe un bufton si trece pe softu de economie.
                              Cand vrei sa depasesti, pac! Acelasi bufton si trece pe softu cu martoage multe.

                              PS: cam aceeasi chestie cu buftonu de AC la 1.4, cum il apasa unii vara cand trebuie sa urce un deal mare, sau sa faca o depasire puternica )))

                              Comment


                              • #30
                                Altii pun butoane de NOS si noi vorbim de butoane pentru "Eco mode" .....Clar "Made in Romania"
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google