cum rezolv cateva zgarieturi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ca ai gasit-o in parcare asa.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #17
      dasta s-a pus fransiza obligatorie la casco, din cauza ca imediat ce nenea vede o zgarietura pe scumpa lui masinuta hop la casco.
      Nu conteaza daca iese sau nu la polish de 20 lei, de ce sa se oboseasca, doar daia plateste casco, pai nu?

      Comment


      • #18
        am si eu o intrebare..masina e in leasing si platesc casco de-mi sar capacele..daca apelez de mai multe ori la asigurarea casco,pot sa faca ceva?adica s-ar putea sa mi-o scumpeasca?..de reducere ..nu mai are rost sa vb...(ce e aia reducere?..cred ca le convine...platesti 1600 ron pe an,daca o lovesti o repari tot pe banii tai ca sa nu afectezi casco..ca o sa-ti dea o reducere la anu'...poti sa-ti faci si rata la casa cu banii din reducerea aia...)

        Comment


        • #19
          am si eu o intrebare..masina e in leasing si platesc casco de-mi sar capacele..daca apelez de mai multe ori la asigurarea casco,pot sa faca ceva?adica s-ar putea sa mi-o scumpeasca?..de reducere ..nu mai are rost sa vb...(ce e aia reducere?..cred ca le convine...platesti 1600 ron pe an,daca o lovesti o repari tot pe banii tai ca sa nu afectezi casco..ca o sa-ti dea o reducere la anu'...poti sa-ti faci si rata la casa cu banii din reducerea aia...)



          intervin 2 lucruri
          daca polita casco e facua cu reintregire anul urmator se mareste in functie de pagubele produse in anul respectiv
          daca e facut fara reintregire nu se mareste si platesti la fel
          reducerea mai nou acum ar fi de pana la 15%

          Comment


          • #20
            Polita nu o sa creasca, doar ramane asa daca faci reparatii pe CASCO.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #21
              Originally posted by blaze2k View Post
              Is cam multe ******* ca era o margine plata la ****** ala si ma raschetat cata vreo 4 is mai adanci si mai is dar mai subtirele ... Cred ca o s-o fac pe casco. Daca fac zgarietura si mai patesc ceva in timp de un an care ar fi dezavantajul la casco? Tre sa platesc mai mult sau ceva?
              daca repari masina pe casco si timp de un an mai ai vreun aveniment si vrei sa folosesti casco, atunci trebuie sa platesti o suma de reintrgire a politei, suma care variaza in functie de suma acordata pentru dauna anterioara.
              daca nu mai ai probleme timp de un an, atunci nu mai beneficiezi de reducere, dar nici nu se majoreaza.
              asta stiu de la asiban. la ei am eu casco si acum am pe rol un aviz de reparitie pt ca m-a lovit unu si a plecat de la locul acc.
              sper sa iti fie de folos raspunsul meu, daca nu e prea tarziu.

              Comment


              • #22
                Am lasat masina intr-o zona rau famata a Clujului linga bordura pentru 30min. , cind m-am intors surpriza : pe partae dreapta de la far si pina in spate la stop zgiriata cu cheie . Zgirietura in citeva locuri a ajuns pina la chit dar nu pina la tabla , nu stiu cum sa o consider - adinca sau superficiala , dar o cunostinta care se ocupa de polisat a spus ca iese la polis 99%. Nu stiu ce sa fac in sensul sa incerc asa cu polis si daca nu merge sa o duc in service sau direct la service cu ea ?

                Comment


                • #23
                  Daca a ajuns la chit, ce polishezi? Chitul? Hai sa fim seriosi. Chit sau tabla? La ce spui chit? La primer? A fost chituita inainte sau cum? Chit din fabrica nu vezi. Daca a ajuns pana la tabla se cheama ....Vopsire integrala a piesei avariate ( daca este metalizata ) sau un retus profesional, doar profesional, daca este pastel ( nemetalizata ). Nu stiu situatia ta....
                  Last edited by lupulucian; 3 December 2008, 20:43.

                  Comment


                  • #24
                    @Neohori:
                    Niste poze ar fi fost de ajutor pentru a putea da un raspuns concret.
                    Din cate am inteles eu, stratul de vopsea a fost luat. Asta nu e prea bine. S-ar putea sa iasa la polish daca zgarietura nu e prea groasa.
                    Bafta!
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • #25
                      Portiera de la pasager fata, s-a deschsi puterni din cauza vatului si s-a infipt intr-o bordura. S-a luat toata vopseaua posibila si grundul si a ajuns la tabla. Cred ca si tabla s-a zgariat. Am fost la vositorie la dealer dar nu au nuanta de pe masina mea si a trebuit sa dau comanda la POLICOLOR de vopsea. M-am dus cu codul culorii si mi-au facut pe loc vopseaua. 100g(min)-20ron. Am luat un bat de curatat urechile si l-am imbibat in vopsea. Am tamponat usor partea cu pricina si s-a rezolvat. Nu mai este riscul sa rugineasca. la fel se poate face si cu ciobiturile din cauza pitrelor care sar de la ceilalt participanti la trafic.

                      incercati si voi asta.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Aveti grja cu casco. E o mare pacaleala acea taxa de 100 euro care o platesti la fiecare reparatie (pt fiecare dosar) eu am avut dou mici incidente la o saptaman una de alta deci doua dosare. Daca stiam ca va mai fi inca o reparatie mai asteptat sa fac pt amandoua un dosar. Fiecare reparatie a costat cta 350 ron cam cat era euro atunci. Si ma zis casa scot mai repede masina din service am platit din buzunar ca ulterior sa im irecuperez banii de la casco. Ei bine am dus dosaree la casco cu bonurtile de reparatie. Si m-au sunat si au zis ca nu am ce bani sa imi dea pt ca trebuie sa dau pt fiecare dosar cate 100 euro (care se trage din costul reparatiei) si m-am certat cu ei cu contestatii, cu mers la un sef pe acolo( nu erau multi bani dar erau bani mei pe care ii dadusem lareparatie desi avea mcasco). Si pana la urma mi-au dat banii pe o reparatie adica vro 350 ron.
                        1.5 dc

                        Comment


                        • #27
                          mae si eu am avut ceva "zgarieturi" aripa fata = aripa spate.Am mers la ei,le-am prezentat problema,m-au intrebat unde vreau sa o duc in service? Am duso la dacia-service,bineinteles ca au unflat aia factura fiind pe casco.Reparatie+manopera 8 mil. Am dus ceva hartoage de la asigurator la service,dar nu sa pus problema sa platesc eu ceva.

                          Comment


                          • #28
                            Tot tirziu am ajuns si nu am reusit sa fac poze , dar dupa lungi cautari am gasit un evi kit de reparatii zgirieturi adinci , mai trebuie sa ma duc sa-mi fac vopsea gris comet proaspata identica cu nuanta masini . Am "furat" meserie de la vopsitori , am citit carti de vopsitorie auto , am citit pe net (cred ca-mi deschid vopsitorie auto ) si am aflat ca se pot repara zgirieturile adinci si acasa dar trebuie sa ai rabdare de chinez batrin .
                            Date tehnice de folosire a kitului : unde se vede alb trebuie vopsit cu o scobitoare in 2 straturi dar fara a depasi nivelul vopselei originale ( deci sa ramina putin sant) , se slefuieste usor cu smirghel de apa 2000 sau 2500 care vine in kit, se aplica pasta corectoare cu un servetel special fin si moale deasemeni se gaseste in kit solutia 1 prin frecare circulara timp de 2-3 min. Dupa care se aplica pasta 2 identic - la sfirsit surplusul se curata usor cu apa . Dupa 1-2 zile se slefuieste usor cu polish fin daca este nevoie si se aplica ceara manual . Am vazut o masina ( logan visiniu) reparat astfel care avea aceasi "problema" cu a mea si nu mi-a venit sa cred , diferenta a fost doar ca respectivul a dat polish profesional la sfirsit si nu manual , eu am dat solutia cea mai ieftina , respectivul este bijutier si cred ca are rabdare - eu ma ocup de reparatii aparate foto deci nu mi-e frica in ceeace priveste rabdarea ci tehnic ma sperie ... Revin cu poze inainte si dupa "dezastru"
                            numai bine
                            Attached Files

                            Comment


                            • #29
                              Interesant. De unde ai luat kit-ul si cat te-a costat?
                              Daca ai putea pune poze cu "inainte" si "dupa" ar fi excelent.
                              Bafta!
                              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                              Comment


                              • #30
                                Am avut si eu evenimente dar...Nu am platit nimic(atunci inca nu aveam franciza)
                                precizati si voi la ce firma aveti casco!!!
                                eu am la Asiban si nu am avut nici o problema cu ei, pacat ca acu au franciza si ei...Am avut 2 evenimente(inainte sa bage ei franciza ) si...Sa rezolvat promt.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google