cum sa-mi pun abs ?se poate numai in fabrica?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cum sa-mi pun abs ?se poate numai in fabrica?

    am luat masina cu banii jos si cum eram in criza de timp sa plec la mare nu am putut astepta pana aduceau ei una cu abs.
    acum cand a venit iarna as dori sa stiu care ar fi posibilitatile sa-mi montez abs...
    masina e in garantie asa ca nu stiu daca se poate face numai in fabrica sau se poatre si intr-o reprezentanta?
    va rog...

  • #2
    Teoretic se poate monta ABS, dar practic implica foarte multe schimbari si nu merita pentru ca o sa coste peste 1000 euro si se desface jumate' de masina, deci mai bine fara.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      cum zicea si andrei, e foarte complicat dupa ce ai cumparat masina si foarte costisitor (materiale, manopera, rescrieri de soft in ecu-uri, ca sa-l recunoasca si pe ala al abs-ului ca fiind de-al lor, altfel nu comunica cu el si ai probleme). daca nu te stii vreun sumacher prin oras si ai grija, nu-ti trebuie musai abs.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Fa un buy-back la masina ca merge...pe mine m-au sunat daca vreau sa o schimb...
        sigpic

        Comment


        • #5
          Pana la urma stie cineva unde se poate monta asa ceva, lasand la o parte costuri si pareri contra?

          Comment


          • #6
            Si pe mine m-ar interesa asta cu abs-ul ca are fratemeu un logan Laureate si nu este dotat cu asa ceva. El ar vrea sa-i puna. Se poate totusi monta la un pret rezonabil ?
            Ambition

            http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

            Comment


            • #7
              trebuie schimbat planetare discuri cred ca si etrieri... deci investita nu se merita , mai bine o dai si cumperi alta... intereseazate pe la mioveni sunt ateliere care monteaza orice

              sigpic

              Comment


              • #8
                masina a fost cumparata pt scoala de soferi (cea mai ieftina scoverga din showroom) acum 10 luni. intre timp s-a introdus o noua reglementare care cere ca toate masinile de scoala sa fie echipate cu 2xairbag si abs.
                acum cred ca se intelege de ce nu pot opta pentru varianta "vinde-o si ia alta"

                Comment


                • #9
                  pai atunci dute si pune ABS pe ea , daca asa cere legea , da chiar nu vad de ce trebuie sa aiba masina de scoala abs si 2xairbag
                  Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                  Comment


                  • #10
                    daca vrei abs ia alta
                    sigpic Alexandria

                    Comment


                    • #11
                      @alpinemobile: E foarte greu de montat ABS si nu cred ca se baga nimeni. Costurile depasesc 1000-1500 de euro si munca, vreo 3-4 zile.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        salut! Asi vrea si eu daca se poate sa stiu de unde ai scos chestia cu ABS la masinile de scoala,un nr al acelei legi????

                        Comment


                        • #13
                          Offtopic: Eu nu inteleg o chestie. In clipa in care iti cumperi o masina, un lucru important in viata unui om, si o investitie mare, ar trebui gandit foarte bine de ce ai nevoie, ce vrei pe ea, si daca nu ai bani pt acele lucruri, mai astepti. Nu inteleg cei care se arunca inainte si pe urma regreta.
                          Ontopic: Da, ABS se poate pune, si parca am auzit pe cineva ca si-a montat, si ca ii merge bine, pe undeva tot in Pitesti, poate pe langa fabrica. Insa cum lucrul after stock nu e original, eu nu as incerca, mai ales ca este vorba de frana, plus ca (virgula) costa enorm
                          Logan Ambition 1.6 8V

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc tuturor pentru raspunsuri, voi incerca sa dau de vreun mecanic de la uzina, poate iese ceva.
                            inca o data va multumesc.

                            Comment


                            • #15
                              Se poate monta ABS pe masina doar ca e nevoie de vointa

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google