cum sa-mi pun abs ?se poate numai in fabrica?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Costa mult?

    hai sa clarificam alta treaba ,am ajuns la partea nasoala ku bagul banilor in masina .dak tot bag bani in ea eu zic sa fac si o inbunatatire.
    am nevoie de :
    planetare
    rulmenti
    portfuzete. Pana aici totul e limpede dar pentru fiecare piesa ai de ales : CU ABS sau FARA ABS.
    de exemplu cumpar toate piesele necesare CU ABS . de ce ar mai fi nevoie pentru a putea pune in functiune ABS-ul ?

    Comment


    • #32
      Pei trebuie sa pui cap la cap partea mecanica si electronica dupa care vine partea de soft in ecu pentru recunoasterea abs-ului .Nu este asa usor deoarece implica multe piese care nu sunt asa ieftine plus ca ai nevoie si de un electrician care sa cunosca ce face fiecare fir.
      Nu cred ca se schimba rulmenti si etrieri.
      real power..... diesel power by

      Comment


      • #33
        Pana la urma a montat cineva abs ? Sunt si eu interesat sa-mi pun abs, e drep, nu am logan, dar am doua mitsubishi lancer 6, una inscrisa dar fara abs iar alata neinscrisa dar are abs si-i complet functionala. Masinile practic au aceeasi caroserie, aceeasi motorizare.
        Voi ce a-ti face in locul meu?

        Comment


        • #34
          iei numerele de pe masina inscrisa si le pui pe cea neinscrisa
          si-ti mai iei gandu de a face o astfel de modificare,este foarte greu la masinile pe care le detii

          Comment


          • #35
            se poate abs pe orice versiune-pt cei interesati 0726240862-razvan
            Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

            Comment


            • #36
              Originally posted by hifonics View Post
              Pana la urma a montat cineva abs ? Sunt si eu interesat sa-mi pun abs, e drep, nu am logan, dar am doua mitsubishi lancer 6, una inscrisa dar fara abs iar alata neinscrisa dar are abs si-i complet functionala. Masinile practic au aceeasi caroserie, aceeasi motorizare.
              Voi ce a-ti face in locul meu?
              E o idee,am avantajul ca au aceeasi culoare si acelasi an de fabricatie, problema este ca risc dosar penal. In plus, masina fara abs are AC iar cea cu abs nu are...si nu renunt la AC

              Comment


              • #37
                Originally posted by razvanypo View Post
                se poate abs pe orice versiune-pt cei interesati 0726240862-razvan
                Se poate monta dar comunica si cat ajunge sa coste toata lucrarea.
                Materiale necesare:
                =Pompa ABS
                =Conducte frana
                =Calculator ABS
                =Rulmenti fata+portfuzete
                =Senzori fata+spate
                =Tamburi cu inel ABS
                = + alte maruntisuri si bineinteles manopera by Romania

                Comment


                • #38
                  Adica, mai bine lasi masina asa cum este! E normal ca o masina direct echipata cu abs nu are cum sa se compare cu una facuta , intre ghilimele, in fata blocului. Conteaza foarte mult si stilul de condus. A mea, desi are abs nu pot sa zic ca apas pe pedala sa ma arunce in cap ca sunt bazat. E foarte bun si sistemul asta, nu zice nimeni ca nu, problema este ca foarte multi se incred in superdotarile masinilor lor ca si cand acestea s-ar conduce singure. Un stil de condus normal implica si o franare normala din partea masinii, cred ca asta ar trebui sa fie avantajul oricarui sofer. Pe scurt, eu zic ca nu se merita investitia, nu doar din punctul de vedere al modificarilor tehnice ce se fac, bani, etc, dar si din punct de vedere al sigurantei. Numai bine tuturor!

                  Comment


                  • #39
                    Cablajul nu-l pune nimeni in calcul? Sau merge cu fire de boxe pe sub mocheta?
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #40
                      Pana la urma a montat careva artizanal ABS pe masina care nu are ABS montat de uzina?
                      Nu de alta dar curiozitatea ma face sa intreb cu ce costuri a facut-o si daca RAR-ul ia omologat lucrarea ?
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by iulius s.p. View Post
                        Se poate monta dar comunica si cat ajunge sa coste toata lucrarea.
                        Materiale necesare:
                        =Pompa ABS
                        =Conducte frana
                        =Calculator ABS
                        =Rulmenti fata+portfuzete
                        =Senzori fata+spate
                        =Tamburi cu inel ABS
                        = + alte maruntisuri si bineinteles manopera by Romania
                        puneti in calcul si cablaj fata si cablaj spate ,si bineinteles se poate face fara probleme ,iar RAR nu are nici o treaba cu asta

                        Comment


                        • #42
                          e de tot kkt-ul pe ud/gheata/zapada abs-ul
                          mai bine fara
                          ​​​​​​

                          Comment


                          • #43
                            Hai ca pe asta nu am mai auzit-o. Poti sa explici?
                            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                            Comment


                            • #44
                              Spre deosebire de foarte multi colegi din trafic eu ma simt mai in siguranta cu o masina dotata cu ABS,m-a scos din multe situatii grele pe carosabil atat iarna cat si in restul anotimpurilor.Precizez ca cei care nu au ABS au un repartitor de franare care la Logan s-a dovedit ca are probleme .

                              Comment


                              • #45
                                Acum sa nu dramatizam. Ca are unele manifestari abs-ul este partea a doua. Da sincer vorbind, te scoate din cacao in unele situatii. Nu poti sa spui ca e mai bine fara abs. Atata timp cat isi face treaba, este un ajutor in plus pentru sofer.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google