Cum Sa Montezi Instalatia Oglinzi Electrice Daca Nu Este Din Dotare,inclusiv Joystick

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Sa Montezi Instalatia Oglinzi Electrice Daca Nu Este Din Dotare,inclusiv Joystick

    fac aceasta prezentare a pasilor ce urmeaza la instalarea oglinzilor electrice ,daca acestea lipsesc din dotare, a joystickului de pe tunelul de frina, si in fine a instalatiei electrice oglinzi,primul pas este demontarea oglinzilor vechi ,se desface panoul usii din cele 3 suruburi ,doua cu torx de 20 si unul cu torx de 30 cel de la deschidere usa interior,apoi se da jos capacul boxelor,prin extragere,se desfac suruburile difuzoarelor cu torx de 20,se trage fata de usa pina se desprinde din bradutii aflati pe interiorul usii,3 sus,linga cheder restul dispusi pe panoul usii,apoi urmeaza demontare oglinda,din cele doua holtsuruburi cu torx de 20,se indaparteaza oglinda veche,se monteaza oglinda electrica corespunzatoare partii la care se lucreaza,se insurubeaza cele doua holtsuruburi,se are in vedere ca firele oglinzi si mufa sa ramina in interior pe usa ptr a se putea mufa cu instalatia ulterior,aceiasi procedura este identica si ptr usa opusa,apoi se introduce mufa instalatiei electrice corespunzatoare partii la care se lucreaza,dupa ce in prealabil instalatia,(firele)au fost intinse temporar prin masina ptr a se vedea exact traseul lor,se executa operatia inversa a demontarii panou usa,firele se leaga cu coliere de plastic,pe sub bord,atit intr-o parte cit si in cealalta,se monteaza joystick in tunelul frina de mana,de mentionat ca acesta trebuie sa aiba prevazuta gaura in tunel daca nu o faceti,eu am cumparat tunel cu gaura,joystick-ul are pe partile laterale si in fata cleme si odata introdus pe deasupra in tunel va ramine acolo fixat,instalatia standard are mufa ptr joystick si aceasta doar se clipseaza,de joystick,asta dupa ce firele,traseul firelor a fost aranjat pe sub bord consola fata,(cea cu schimbatorul de viteze),si din loc in loc prinsa cu coliere de plastic(soricei),din instalatia de fire(din mufa de joystick)vor ramine doua fire,unul galben + pe baterie sau dupa contact,unul negru masa caroserie,,si doua fire galben si portocaliu,mufate impreuna,ce reprezita + dupa contact ,tot pe instalatie de aceasta data la oglinzi ve-ti gasi doua fiire de culoare negru,unul intr-o parte(la o oglinda )altul la cealalta ce reprezinta + degivrare oglinzi, fire ce se vor lega in butonul dezaburire situat pe consola bord,cam acestia sint pasii ce urmeaza a fi facuti ptr instalare oglinzi electrice,instalatie electrica,joystick de pe tunel frina de mana.sper sa va ajute.
    sigpic

  • #2
    buna prezentarea ptr cei ce se pricep mai putin,mai adaugi si poze si totul e ok

    Comment


    • #3
      daca se urmareste exact postul scris,desi nu am pozat aceasta lucrare si acum imi pare rau,se poate descurca orice om sa-si duca la capat proiectul propus,chiar daca nu are cunostinte temeinice de electrica,cu conditia ca materialele necesare sa existe adica,oglinzile electrice cu mufe,cablurile sau cablajul electric ptr ele cu mufele aferente,NU facut din cine stie ce fire,joystick-ul original de fabrica si toate puse in ordine vor avea efectul dorit...
      sigpic

      Comment


      • #4
        da corect dar stii tu o poza face cat o mie de cuvinte,mai sunt printre noi care pricep mai bine daca ai si poze
        oricum e bine descris si spor la treaba ptr cei ce vor sa-si monteze singuri

        Comment


        • #5
          @MIRAX- tu ai facut asa cum ai scris in primul post si functioneaza totul ok? Adica ai legat firele de degivrare la butonul de pe consola?
          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

          Comment


          • #6
            la releul de degrivare luneta a vrut sa zica dar s-a cam grabit la scris
            banuiesc ca o sa vina cu completari Mirax

            Comment


            • #7
              da asa este cum spune si colegul romeo-alex la releul degivrare luneta,mi sa parut deja ca am scris mult am omis unele cu scuzele de rigoare mai era de mentionat ca pe firele de + din instalatie se adauga cite o siguranta de 5 A ptr protectie,cu soclu sau cu papuci pe circuit...
              sigpic

              Comment


              • #8
                Salut.
                Aveti o poza aici.
                Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari

                Numai bine.
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • #9
                  e si normal sa mai omiti lucruri,la cat ai scris acolo in primul post,eu unul poate nu aveam atata rabdare
                  apreciez tutorialul tau si te asteptam si cu altul

                  Comment


                  • #10
                    o singura rectificare am,firele negre ramase de pe instalatia din oglinda SINT (-),iar cele doua fire de pe instalatie mufate impreuna sint (+) degivrare oglinzi,legate la releul de degivrare luneta,am omis apartenenta lor fiindca eu aveam o instalatie aftermarket,ce prezenta incurcatura de fire si spre oglinzi adica inversari,am reusit pina la urma,S 21 sint firele mufate impreuna de pe schema si pinul 5 din mufa oglinzi sint firele negre de masa.sper ca acum sa va apucati de treaba,am atasat si schema oglinzi si schema joystick,si schema instalatie electrica oglinzi.
                    Attached Files
                    Last edited by MIRCEA 97 GMB; 3 May 2011, 11:17.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      ok , acum cred ca sa lamurit treaba si ptr ''carcotasi''
                      spor la treaba!!

                      Comment


                      • #12
                        asa zic si eu,sa fie de ajutor doar de aceea am postat!
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          fac un pic de off topic.
                          stie cineva cum se demonteaza sticla de la oglinzile de prestige?
                          From Miami 2 Ibiza
                          Voucher
                          http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

                          Comment


                          • #14
                            se pozitioneaza oglinda cu sticla spre interior in asa fel incit sa fie exteriorul cit mai inafara se ia o surubelnita sau ceva plat si lat cit de cit se introduce intre sticla si carcasa oglinzii,fortezi cite putin in partea asta si apoi inversa,si trebuie sa iasa,ai grija doar la fiele de dezaburire nu trage de sticla f taree sa-r putea sa smulgi si papucii de pe spatele ei,baftaaaa...skyboy ptr tine este asta!!!
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              @Mirax ai reusit sa scoti releul de dezaburire? Eu mai am de legat degivrarea si nu reusesc sa scot releul ala ca sa-i leg un cablu la pinul 3. Eu pentru degivrarea mi-am pus pini in panoul de sigurante la S21.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google