Cum Sa Montezi Instalatia Oglinzi Electrice Daca Nu Este Din Dotare,inclusiv Joystick

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by MIRAX View Post
    se pozitioneaza oglinda cu sticla spre interior in asa fel incit sa fie exteriorul cit mai inafara se ia o surubelnita sau ceva plat si lat cit de cit se introduce intre sticla si carcasa oglinzii,fortezi cite putin in partea asta si apoi inversa,si trebuie sa iasa,ai grija doar la fiele de dezaburire nu trage de sticla f taree sa-r putea sa smulgi si papucii de pe spatele ei,baftaaaa...skyboy ptr tine este asta!!!
    multam fain
    From Miami 2 Ibiza
    Voucher
    http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

    Comment


    • #17
      usr1 eu inca nu am desfacut acolo sa leg firele la releul de dezaburire dar cind le voi lega te anunt ce si cum...timpul asta este prea scurt ............
      sigpic

      Comment


      • #18
        pai si eu tot acolo la releul de dezaburire am ajuns cu montajul....dupa cite am vazut cred ca se poate scoate pe sub bord direct soclul de la releul fara a mai fi necesara demontarea releulul care oricum e prins slab detot cu un fel de clips de caroserie.

        Eu o sa incerc sa vad daca merge ca scot pinul din acel soclu ca sa lipesc firul direct pe pin.


        @Mirax din greseala am legat alimentarea la joystic pe un fir de plus permanent din tabloul de sigurante. Are ceva daca-l las asa ca nu as mai desface iarasi pe acolo ca sa leg firul de un fir galben.

        Comment


        • #19
          Originally posted by usr1 View Post
          din greseala am legat alimentarea la joystic pe un fir de plus permanent din tabloul de sigurante. Are ceva daca-l las asa ca nu as mai desface iarasi pe acolo ca sa leg firul de un fir galben.
          nu are nimic numai sa fie trecut prin siguranta

          Comment


          • #20
            I-am pus direct in tablou o sig de 5A. Am legat plusul pentru joystic oglinzi de la F36 (Siguranta alimentare dispozitiv de suflare aer rece ); am zis ca e plus dupa contact deoarece cind iau contactul se opreste si aeroterma insa nu stiu cum naiba ca aeroterma se opreste insa oglinzile tot au tensiune.

            Cred ca cel mai bine trebuia sa iau plus de la F39 (Siguranta tablou de comanda climatizare (319) - releu dispozitiv de suflare aer rece (233) - releu comanda (784) deoarece am vazut ca are fir galben si 100% F39 alimenteaza comenzile de la climatizare in timp ce F36 banuii ca alimenteaza cu plus permanent motorul electric din aeroterma.



            ps: daca as schimba pinii de la iesirea din sigurante intre ei..... de la F37 Oglinzi la F39 Aeroterma, banuii ca as avea plus după contact pentru oglinzi însa îmi va merge 100% aeroterma și fără contactul pus.
            Last edited by usr1; 7 May 2011, 20:50.

            Comment


            • #21
              incearca si acolo unde ai zis

              Comment


              • #22
                Trebuia sa leg la F38 ca are plus dupa contact pentru casetofon, bricheta.... in fine cred ca le las asa ca nu ma deranjeaza asa de tare ca e plus permanent.... daca vad ca face figuri.... le schimb.

                @Mirax am pus o poza facuta pe sub bord cu soclul releului de dezaburire. Sigur daca trag mai tare de el iese..... dezaburirea oglinzilor se leaga la firul ala mai gros gri/bej

                CInd se mai incalzeste pe afara revin cu poze.

                Se mai poate lega firul de la degivrare oglinzi la un plus după contact de ex F38 și o sa meargă degivrarea la oglinzi nonstop cit e contactul pus. Cel putin asa am testat eu oglinzile sa vad daca se incalzesc.

                Nu recomand sa faceti permanent acest artificiu deoarece poate duce la descarcarea rapida a bateriei.
                Attached Files

                Comment


                • #23
                  acu ai nimerit-o cu legaturile la oglinzi
                  potiscoate mufa de la releul de degrivare luneta usor si legi acolo
                  joistickul il lasi unde ai pus ca nu face figuri ,nu are de la ce

                  Comment


                  • #24
                    Daca iese rapid acel soclu inseamna ca degivrarea la oglinzi e super usor de conectat.

                    Romeo de data asta am sa folosesc aparatul de masura sa ma asigur ca la acel pin nu e tensiune cind nu este actionata degivrarea Asa trebuia sa fac si la joystic numai ca m-am grabit, nu am mai masurat si am mers pe presupuneri

                    Comment


                    • #25
                      da este usor de legat
                      daca ai schema electrica a loganului nu trebe sa mai masori,urmaresti shema si ce ai tu pe masina nu-i asa complicata instalatia electrica

                      Comment


                      • #26
                        faza e am schema si de acolo din schema am vazut ca siguranta F36 are alimentare comuna cu siguranta F37. Daca ai desfacut panoul de sigurante poate ai observat ca la F36 SI F37 e un pin din ala dublu ca la F39 SI F38.

                        Sau ar mai fi o posibilitatea ca la varinatele de echipare care au oglinzi electrice standard F36 sa fie un plus după contact; știu ca instalația electrica diferă de la varianta de echipare la alta.

                        Comment


                        • #27
                          da difera si trebuie sa acorzi o atentie mai mare,in rest nu e greu daca te pricepi un pic si daca iti place sa mesteresti

                          Comment


                          • #28
                            Acum m-am uitat in schmea ce e cu F 36----> e defapt plusul permanent pentru un releu.

                            As fi curios sa vad de unde vine intrarea in siguranta la F37. Nu pot sa-mi dau seama exact dar presupun ca la F36 ar fi trecuta alimentarea cumva prin cheie la versiunile superioare.
                            Attached Files
                            Last edited by usr1; 7 May 2011, 21:53.

                            Comment


                            • #29
                              trebe de aprofundat mai bine schema si ne dam seama ce si cum
                              trebuie sa studiez si eu mai bine schema

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by usr1 View Post
                                Daca iese rapid acel soclu inseamna ca degivrarea la oglinzi e super usor de conectat.

                                Romeo de data asta am sa folosesc aparatul de masura sa ma asigur ca la acel pin nu e tensiune cind nu este actionata degivrarea Asa trebuia sa fac si la joystic numai ca m-am grabit, nu am mai masurat si am mers pe presupuneri
                                pentru degivrare legati-va de firul bej de la releul de dezaburire.
                                Si cind se actioneaza degivrarea la luneta se actioneaza si cea de la oglinzi.
                                Si functioneaza cca.15minute.Se deconecteaza singura.

                                Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari
                                Un Logan----YNG-----
                                Numai bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google