Cum Sa Montezi Instalatia Oglinzi Electrice Daca Nu Este Din Dotare,inclusiv Joystick

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ok... daca iti dai seama te rog sa-mi zici si mie E cam mare complicatia dar ma intereseaza cel putin din pdv teoretic.

    @Augustin.... asta stim de unde se leaga.... poate ne lamuresti tu de unde vine alimentarea la F37? Nu ai cumva un panoul de sigurante de laureat si sa faci o poza in zona pinilor mari?
    Last edited by usr1; 7 May 2011, 22:15.

    Comment


    • #32
      siguranta 21 cred ca e ptr degrvarea oglinzilor
      adica se monteaza alt releu in paralel cu cel de luneta si se ia + din tablou de la sig 21 care are + dupa cheie
      daca nu exista + la sig 21 bagi un + si il treci printr-o sig de aceeasi valoare ca si ea de la luneta

      Comment


      • #33
        romeo iti montezi oglinzi electrice

        Comment


        • #34
          ia citeste mai bine si vezi despre ce e vorba

          Comment


          • #35
            romeo dar e super complicat ceea ce spui tu si nu cred ca sunt doua relee separate nici la variantele echipate din fabrica cu og. electrice
            Intradevar e siguranta F21 si se ia plus de la releul de dezaburire. Daca ar fi doua relee separate ar trebui sa fie 2 butoane separate unul pt luneta si altul pt oglinzi

            Comment


            • #36
              am citit dar te intrebam daca iti montezi

              Comment


              • #37
                Romeo m-am uitat in schema si F36 e comun cu F37. Inseamna ca e trecut prin cheie la versiunile superioare ca altfel nu-mi explic sau nu mai e de actualitate schema.
                Attached Files

                Comment


                • #38
                  Originally posted by usr1 View Post
                  romeo dar e super complicat ceea ce spui tu si nu cred ca sunt doua relee separate nici la variantele echipate din fabrica cu og. electrice
                  Intradevar e siguranta F21 si se ia plus de la releul de dezaburire. Daca ar fi doua relee separate ar trebui sa fie 2 butoane separate unul pt luneta si altul pt oglinzi
                  il legi in paralel cu cel de la luneta ce-i asa de greu si alimentezi separat prin 21 cu +protejat de sig
                  cel mai simplu mod si sigur dpdv electric

                  Comment


                  • #39
                    usr1...daca vrei sa nu mai curent decit cu contactul pus realizeaza conexiunea de la cd,bricheta,daca sint dupa contact,siguranta daca este e bine,sau oricare alt consumator ce se alimenteaza dupa contactul pus eu asa as zice,sa nu fie probleme...
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Mirax ca sa o fac cu plus după contact mut firul din tabloul de siguranțe la F38 și gata e cu plus după contact. F38 alimentează consumatorii-->radio auto (261) - bricheta, prima poziție (101) -, suport releu lumini de zi (1034).


                      Faza cu dezizolarea plusului de la bricheta si legarea plusului de la joystic pt. mine este o chestie de amatorism. Eu conexiunile le fac in tabloul de siguranțe toate prin siguranțe conform schemei originale.

                      Daca ai facut la fel e ok iar oglinzile tale sunt trecute deja prin siguranta F38 deoarece plusul de la bricheta de acolo vine. Singurul inconvenient ar fi acela ca pt oglinzi se recomanda o sig. de 5A iar la F38 e una de 10A. Daca ai cablajul facut cum trebuie nu ar trebui sa ai scurturi pe instalația oglinzilor.

                      Voi lăsa F36 COMUN cu F37 deoarece am înlocuit pinul de la F36 care era un pin simplu cu un pin dublu și în modul acesta am același plus pe F36 SI F37. Ca sa fac modificare înapoi nu mai am chef ca trebuie sa pun un pin simplu pe F36 iar F37 sa-l leg la F38 și sincer nu se merita modificare doar ca sa am alimentare în joystic când cheia e pe pozita accesorii. Chiar nu ma afectează cu nimic ca e plus permanent acolo pt. ca butonul de reglaj oglinzi are pozitia 0 (deconectat) iar motorașele oglinzilor nu vor fi alimentate după ce iau contactul.


                      Daca are cineva manualul cu schemele electrice de la logan ph2 il rog sa-l posteze aici. Manualul pe care il am eu este X90 04 si mai este actual.
                      Last edited by usr1; 8 May 2011, 15:18.

                      Comment


                      • #41
                        PINA la urma mi-am raspuns singur la toate intrebarile. Cred ca as putea sa duc sa ma angajez la Dacia ca am ajuns exper in instalatia electrica

                        Am gasit manualul din 2008; e imaginea unui cd si are 800MB. In linii mari e teava manualul.


                        Din manual am vazut ca logan ph2 din 2008 are conectat E37 efectiv printr-un cablu de culoare galbena LA E39 care e comuna cu E38 ; deci e acelasi plus dupa contact de la E39 la E37. Ce sa zic...... m-a uimit improvizatia.



                        In concluzie.... loganurile produse de prin 2004 avea alimentarea la jooystic pe plus permanent cum am facu eu iar cele de prin 2008 au cu plus dupa contact.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #42
                          bune si threadu-rile astea ,cum sa faci si cum sa montezi,mai afla omul lucruri pe care un meserias nu le va spune,am depistat si eu releul am sa-i scot mufa si am sa leg degivrarea oglinzi pe firul indicat dar este timp,...pina la iarna
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            unde gasesc si eu un cablaj al oglinzilor cat mai aproape de original? nu cel home made?
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              @Mirax e super util threadu pe care te-ai gindit sa-l deschizi. Eu de exemplu după ce mi-am strâns toate piesele am întrebat de curiozitate la un dealer dacia de la mine din oraș care se lauda ca montează oglinzi electrice cânt ar costa și mi-au cerut 250 RON ca sa tragă cablajul pe sub mocheta; făceau țigăneala cu alimentarea la bricheta iar degivrarea o conectau în mufa de sub scaunul șoferului.

                              Le-am zis ca eu pot sa fac montajul mult mai profesionist decât ei fără sa dau un leu . 10X pentru forum.

                              @nicu_rcn am cumpărat cablajul original de la EUGEN2008 de aici de pe forum. Cablajul a fost dat jos de pe un logan avariat cred și s-a potrivit perfect ca dimensiuni. Efectiv l-am trecut prin bord, consola centrala, uși etc.... Pentru bratul de la oglinda din dreapta am folosit un cablu de cupru unifilar de 2.5mm ca sa-l pot trece prin partea din mijlocul bordului. In rest e treaba de maxim o ora dacă știi exact ce sa faci.

                              Va recomand sa evitați homemade-urile în primul rând ca nu sunt făcute după dimensiunea standard iar in al doilea rând conectarea cablurilor în mufe poate sa fie greșita.
                              Last edited by usr1; 8 May 2011, 21:22.

                              Comment


                              • #45
                                pai de aia evit si eu homemade.urile, vreau ceva cat mai aproape de original
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google