Cum Sa Montezi Modul Ridicare 4 Sau Doua Geamuri La Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    jenu,indiferent cum sunt alimentate geamurile,impulsul ce-l trimite modulul la incuierea usilor vine pe firul pe care se coboara geamul sau dupa caz se ridica ,acolo dai continuitate,nu are nimic comun cu alimentarea facuta butonului,sper ca te-ai lamurit.
    sigpic

    Comment


    • #32
      da functioneaza cu + permanent
      completare la ce zis si Mirax: practic intreupi firul care alimenteaza motorasul si-l treci prin ''contactele'' modulului(releului)
      Last edited by romeo-alex; 4 August 2011, 19:38.

      Comment


      • #33
        asa este uite si confirmarea venita de la romeo-alex
        sigpic

        Comment


        • #34
          ok! va multumesc pentru ajutor, ma apuc de montaj!

          am reust, am montat modulul, functioneaza, dar am 2 nelamuriri:
          1. la mine se ridica amandoua geamurile odata, mai sus se spunea ca se ridica pe rand;
          2. cand inchid din telecomanda se aude un bazait in usa dreapta si apoi se ridica geamurile, este normal? asa face si la voi?
          Last edited by jenu; 4 August 2011, 22:15. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            1.nu stiu cum ai facut legaturile si ce modul ai?!,ptr cite geamuri si cum ai legat firele poate ne spui sa te putem ajuta intra in detalii mai mult...nu este normal sa se ridice doua deodata
            2.zgomotul din usa dreapta il ai decind ai montat modulul sau inchiderea iti joaca feste,unde anume ai pozitionat modulul geamurilor?,modulul primind comanda pe el ptr ridicarea geamurilor are un anume zgomot de releu asa ceva,dar de restul nu stiu ce sa-ti zic...poate revii cu detalii,si mai este o problema esti sigur ca perechile de fire cu culorile respective le-ai legat bine,nu cumva ai folosit cite un fir de la un geam si un altul de la celalalt??
            Last edited by MIRCEA 97 GMB; 5 August 2011, 14:55.
            sigpic

            Comment


            • #36
              Originally posted by jenu View Post
              ok! va multumesc pentru ajutor, ma apuc de montaj!

              am reust, am montat modulul, functioneaza, dar am 2 nelamuriri:
              1. la mine se ridica amandoua geamurile odata, mai sus se spunea ca se ridica pe rand;
              2. cand inchid din telecomanda se aude un bazait in usa dreapta si apoi se ridica geamurile, este normal? asa face si la voi?
              din ce stiu eu sunt si module care ridica toate geamurile deodata dar alea is dedicate
              -poate ai legat gresit':ambele geamuri la o singura iesire de la modul
              -(oare ai pus modulul in usa??)
              -zgomote ulterioare aparute in urma montarii modului sunt din cauza ta,poate ai facut "ceva "gresit' pe acolo
              -valabil si ce a zis Mirax
              --verifica de 10 ori pe un loc ca sa fii sigur ca faci ceea ce trebuie!!

              Comment


              • #37
                am verificat din nou toate legaturile, sunt facute exact ca in schema:
                - albastru la buton pinul 5 si verde la firul liber;
                - rosu UCH B3
                - galben UCH B2
                - negru masa
                - au ramas 2 fire nefolosite galben si portocaliu situate in partea de jos a modulului (sa fie asta cauza)
                - modulul este DISCOVERY pt. doua geamuri, si este pus sub bord
                - bazaitul vine de la motorasul din usa dreapta ( dupa comanda de inchidere bazaie motorasul apoi se ridica ambele geamuri odata indiferent de pozitia acestora) ce sa fie?

                Comment


                • #38
                  zii exact ce modul ai sa vedem ce legaturi ai de facut
                  shema cu legaturile modulului
                  dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan


                  dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan
                  Last edited by romeo-alex; 5 August 2011, 20:35. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #39
                    modulul este Discovery si este pt 2 geamuri, legaturile le-am facut ca in schema 2 cea pusa si in primul post

                    Comment


                    • #40

                      deci ca aici
                      poate ai facut comanda de ridicare pe firul necorespunzator
                      sa zicem ca nu e defect modulul
                      incearca sa faci comanda cu cate un singur un singur geam si schimbi intre ele
                      intai pe stanga ,pe dreapta,schimbi firele si faci iar stanga si apoi dreapta
                      poate e modulul defect

                      Comment


                      • #41
                        ok, o sa incerc maine

                        Comment


                        • #42
                          ...inverseaza albastru cu verde,dar de ce numai 2 fire ai folosit sau am inteles eu gresit??!,se da doua geamuri electrice si 4 fire de la modul ptr ridicarea lor,firele corecte sunt puse bine atunci cind la incuiere ai semnal pe butoane si ridica geamurile,ca le ridica pe ambele deodata??se poate sa fi inversat ceva,asa zic!!,avind doar 2 geamuri este mai simplu zic eu,nu ca la mine cu 4,desi schema de legare cu care vine modulul, nu este intotdeauna ,inteleasa bine,de aceea este bine sa verifici dinou legaturile,alimentarea este ok,semnalul la fel,problema este la legaturile firelor in butoane
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            daca inversezi albastru cu verde, nu functioneaza deloc,...am legat toate firele ca in schema, aceasta fiind destul de simpla si usor de realizat, dar in explicatia de mai sus nu am mai specificat si legaturile cu albastru/alb si verde/alb pt. cel da-al doilea geam... nu am reusit sa-i dau de cap, desi am incercat si prin invesarea firelor... sar putea ca acesta sa fie modul de functionare.

                            Comment


                            • #44
                              odata cu cumpararea modulului nu ai primit si o schema de montaj??
                              daca o ai baga aici o poza

                              Comment


                              • #45
                                da exact pune schema sa ne dam si noi seama ce ai acolo...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google