Cum Sa Montezi Modul Ridicare 4 Sau Doua Geamuri La Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Vreau sa montez modulul MAG 200 dar pe net nu am gasit nimic legat de modulul asta e dala la 3 lei snopu cred

    Asa deci am incercat legarea modulului separat de alarma fir galben comanda inchidere legat la B2 si + legat la B3 la buton am facut asa firul albastru lam legat de buton firul verde lam legat de firul care se duce sub bord si la celalat buton aceasi operatie si - am legat de sub tunel la schimbator
    Si am incercat si legarea modulului la alarma am dus firul galben de comanda la firul gri care spune in schema alarmei ca este de inchidere giam

    si cam asta e tot ce am incercat sa fac, pun si schema mai jos de legarea modulului separat de alarma
    Attached Files

    Comment


    • #77
      firul galben al modulului il legi doar la firul gri de la alarma si atat.
      In plus, masa si alimentarea modulului de ridicat geamuri nu o iei de la UCH ca nu o sa mearga, o sa arzi sigurantele.
      Alimentarea se face direct de la baterie cu un cablu decent (minim 2mm diam) cu siguranta de 30A si masa se ia depe caroserie direct, cu un papuc de 6 sau 8 parca.
      GL-22-TOF

      Comment


      • #78
        Asta inseamna ca trebui sa folosesc doar 3 fire dupe modul masa pe caroserie firul rosu cu siguranta de 32V la baterie si firul galben la alarma, sigur o sa merga sau fac poc cu tot cu masina??
        Last edited by poli; 15 September 2011, 01:14.

        Comment


        • #79
          Bineinteles ca trebuiesc legate si firele de comanda a geamurilor, cele cu albastru si verde sin poza pusa de tine.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #80
            Originally posted by danielliviu View Post
            Bineinteles ca trebuiesc legate si firele de comanda a geamurilor, cele cu albastru si verde sin poza pusa de tine.
            SALUT! Nu am suficient timp dar din pacate am constatat ca undeva este o greseala si anume in schema de legare a modulului se da pinul 5 al intrerupatorului de ridicare ca fiind cel care ridica geamul. Din pacate in schema originala este invers, de coborare. Deci verifica cu atentiedin nou.
            Ar mai fi si faptul cum a legat firele care ies din releu si se leaga la intreruperea firului ce duce la motorasul de ridicare. In momentul de repaus trebuie sa fie la masa, iar cand actioneaza cel ce vine spre intrerupator se suspenda iar pe celalalt care merge spre motoras trebuie sa apara + .
            Ar trebui sa incerce cu geamul inchis sa vada daca nu cumva cobora.

            O sa revin imediat ce voi avea timp mai mult.

            Comment


            • #81
              Multumesc pentru sfaturi danielliviu poate am maine timp sa incerc sa vad daca merge o sa postez aici daca merge sau daca nu merge dar sper sa mearga

              Comment


              • #82
                Originally posted by poli View Post
                Multumesc pentru sfaturi danielliviu poate am maine timp sa incerc sa vad daca merge o sa postez aici daca merge sau daca nu merge dar sper sa mearga
                Uite aici felul in care se leaga un modul de ridicare a geamurilor. Singura diferenta este ca acesta este pentru toate 4 geamuri.
                In schema este desenat doar un singur intrerupator, celelalte fiind identice.
                Spor la treaba.
                Daca nu intelegi ceva, intreaba. Poti posta si schema modulului tau dac o ai, asa ar fi mai usor.

                Sa poata fi vazut ca lumea, da clic pe el si se mareste, daca vrei si mai mare View -zoom
                Attached Files
                Last edited by pauly; 16 September 2011, 11:34.

                Comment


                • #83
                  Salut azi am incercat operatiunea si giamul se inchide pana la jumate am legat la firul de alarma inchidere giamuri, stiti cum va dece nu merge ?

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by poli View Post
                    Salut azi am incercat operatiunea si giamul se inchide pana la jumate am legat la firul de alarma inchidere giamuri, stiti cum va dece nu merge ?
                    Asa cum te-am rugat poti pune schema de montaj a modulului tau daca o ai. Aceasta treaba s-ar putea sa fie din semireglabilul din modul. Are undeva un semireglabil de mareste sau micsoreaza timpul de ridicare. Ca in modulul aratat de mine, minunea aceea care arata ca o cruce in care se baga o surubelnita pentru a putea regla.

                    Comment


                    • #85
                      Salut asta este schema de montazi a modulului dar nu merge asa ca in schema
                      Attached Files

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by poli View Post
                        Salut asta este schema de montazi a modulului dar nu merge asa ca in schema
                        Da, am inteles. Asta este o schema luata dupa forum, este destul de buna, dar.... Eu nu vorbeam de schema asta, ci de schema cu care ai procurat modulul, sau lai luat tot de pe forum deundeva? Nu spun ca acela nu ar fi bun, insa tot la fel de bine cred ca nu ti-a dat si o schema de montaj. Cate fire ai toate care ies din modul?

                        Comment


                        • #87
                          Am loat dupe okazii si cel dupe okazii a postat schema asta pe forum aici tipul a zis ca asa a legat el si merge la el.

                          Dupe schema de sus sunt butoanele legate dar + dupe modul este legat direct la baterie si comanda la firul de ridicare giamuri la alarma se aude relelul ca cupleaza ridica giamul pana la jumate si se opreste

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by poli View Post
                            Am loat dupe okazii si cel dupe okazii a postat schema asta pe forum aici tipul a zis ca asa a legat el si merge la el.

                            Dupe schema de sus sunt butoanele legate dar + dupe modul este legat direct la baterie si comanda la firul de ridicare giamuri la alarma se aude relelul ca cupleaza ridica giamul pana la jumate si se opreste
                            Sincer nu stiu ce sa zic. In cazul acesta trebuiesc facute niste masuratori, verificate cateva tensiuni. La unele alarme chiar firul care da impulsul pentru inchidere are o anumita temporizare,
                            La firul portocaliu al alrmei ce ai legat? Din schema atasata nu vad clar ca firul gri duce la portbagaj, nu se vede bine, poate pe schema originala se vede mult mai bine.

                            Comment


                            • #89
                              Eu la firul gri am legat si nu duce la porbagaji in schema care o am eu se vede clar ca e un giam desenat pe schema, eu am umblat prin setarile alarmei ca are temporizare 2secunde si 30 de secunde

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by poli View Post
                                Eu la firul gri am legat si nu duce la porbagaji in schema care o am eu se vede clar ca e un giam desenat pe schema, eu am umblat prin setarile alarmei ca are temporizare 2secunde si 30 de secunde
                                Da, am gasit si eu o schema in care se vede clar ca duce la geam.
                                Nu stiu daca din setari poate fi, in cel mai rau caz cred ca are un jumper care poate fi schimbat sa temporizeze 2 secunde si schimbat in cealalta pozitie temporizare va fi de 30 secunde suficiente pentru inchiderea geamului.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google