Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • culorile la rx si tx nu sunt intoadeuna corecte au fost cazuri in care cei care monteaza instalatiile gpl au schimbat pinii intre ei (rx si tx) pt a nu se conecta ,,toata lumea,,
    asta este motivul pt care eu nu recomand culorile de mufa gpl ca fiind ,,stas,,

    ,,DE_TOATE,,

    Comment


    • Originally posted by kti View Post
      culorile la rx si tx nu sunt intoadeuna corecte au fost cazuri in care cei care monteaza instalatiile gpl au schimbat pinii intre ei (rx si tx) pt a nu se conecta ,,toata lumea,,
      asta este motivul pt care eu nu recomand culorile de mufa gpl ca fiind ,,stas,,
      pai nu cred ca au facut asta ,cei care mi-au instalat-o ma cunosc de mult timp si ne ajutam in momentul in care a venit instalatia am stat cu ei si efectiv am montat-o impreuna

      zici ca pe negru vine faza cu 12 v ?pot masura !
      Last edited by cristimar; 30 January 2012, 14:47. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by kti View Post
        culorile la rx si tx nu sunt intoadeuna corecte au fost cazuri in care cei care monteaza instalatiile gpl au schimbat pinii intre ei (rx si tx) pt a nu se conecta ,,toata lumea,,
        asta este motivul pt care eu nu recomand culorile de mufa gpl ca fiind ,,stas,,
        Interfata ta si a mea sunt compatibile. Faptul ca a trebuit inversarea pinilor se datoreaza montajului neatent. Garantat o sa-i functioneze din prima. Mare atentie la plus sa nu-l atinga din greseala.

        Comment


        • cristi unde ai citit tu ca este 12v pe negru?
          pe negru este masa (minus)
          da marian si la mine este corect legata mufa dar ma refeream ca am intalnit acest ,,fenomen,, si asta este motivul pt care nu recomand care este ,,oficial,, rx si tx.
          Last edited by kti; 30 January 2012, 14:54. Reason: timp

          ,,DE_TOATE,,

          Comment


          • Originally posted by cristimar View Post
            pai nu cred ca au facut asta ,cei care mi-au instalat-o ma cunosc de mult timp si ne ajutam in momentul in care a venit instalatia am stat cu ei si efectiv am montat-o impreuna

            zici ca pe negru vine faza cu 12 v ?pot masura !
            NUUUUU.... ROSU ESTE PLUS Atentie mare
            la conectorul gaz ai 1 GND 2 RX 3 TX 4 ESTE PLUS SI-L LASI LIBER

            In general montatorii nu sunt in stare sa lipeasca doua fire intre ele, dar sa inverseze pinii in superseal. Oricum... nu te contrazic
            Last edited by marian_6777; 30 January 2012, 14:58.

            Comment


            • cristi daca mareai poza de la mine vedeai ca sunt numerotate firele acolo unde ies din mufa asa ca mai uitate.
              marian acum nu stiu pt ca s-au ajuns si pun pe altii sa faca treaba asta , odata cand lucrai ei (acum sunt patroni) faceau si treaba buna si faceau si ,,smecherii,,
              Last edited by kti; 30 January 2012, 15:10. Reason: timp

              ,,DE_TOATE,,

              Comment


              • Cine poate sa ma lamureasca si pe mine am cumparat un cablu DKU-5 si are numai 3 fire
                le-am masurat si unu este masa unu 3,3v si unu 2,7 v

                Comment


                • Originally posted by romwinner View Post
                  Cine poate sa ma lamureasca si pe mine am cumparat un cablu DKU-5 si are numai 3 fire
                  le-am masurat si unu este masa unu 3,3v si unu 2,7 v
                  Are trei fire... este exact ce-ti trebuie. Ai GND si RX-TX ai mai sus foto cu conectorul si pozitia acestor pini. Deja se repeta aceleasi lucruri pentru a cata oara pe ultimele 3 sau 4 pagini. Tot ce ai de facut, este sa citesti si sa aplici.

                  Comment


                  • Originally posted by marian_6777 View Post
                    Pune si o poza cu usb inchis, adica sa vedem carcasa.
                    Asa arata...daca te intereseaza pot intreba la magazin sa vad daca mai are...
                    Attached Files

                    Comment


                    • Originally posted by firiss View Post
                      Asa arata...daca te intereseaza pot intreba la magazin sa vad daca mai are...
                      Pai m-ar interesa... dar cum procedam?

                      Comment


                      • Originally posted by romwinner View Post
                        Cine poate sa ma lamureasca si pe mine am cumparat un cablu DKU-5 si are numai 3 fire
                        le-am masurat si unu este masa unu 3,3v si unu 2,7 v
                        in sfarsit un baiat norocos.
                        visul fiecaruia sa gaseasca doar 3 fire (exact ce trebuiesc).
                        inca o data ,,FARA CULORI,, pinii din mufa spun ce trebuie.
                        un sfat :
                        nu spargetii mufa spre telefon ,taiati-o la 2-3 cm ca sa puteti identifica firele si culoarea lor catre pini .

                        ,,DE_TOATE,,

                        Comment


                        • Originally posted by marian_6777 View Post
                          Pai m-ar interesa... dar cum procedam?
                          Pai daca are ti-l trimit prin posta cu ramburs, o sa fie undeva la 20 cu tot cu transport, 15 cablul si 5 transportul....dar nu stiu sigur daca mai are, pentru ca cel care l-am luat eu era intr-un raft aruncat pe acolo...se vede ca este vechi..dar incerc...poate ai noroc

                          Comment


                          • Originally posted by firiss View Post
                            Pai daca are ti-l trimit prin posta cu ramburs, o sa fie undeva la 20 cu tot cu transport, 15 cablul si 5 transportul....dar nu stiu sigur daca mai are, pentru ca cel care l-am luat eu era intr-un raft aruncat pe acolo...se vede ca este vechi..dar incerc...poate ai noroc
                            eee daca ar fi din acelasi lot. Banuiesc ca le-a avut din antichitate eu le am comandate pe net dar sunt chinezarii totale, si ordinare

                            Comment


                            • o sa trec zilele aste pe acolo sa vorbesc cu cel de la magazin

                              Comment


                              • am pus aparatul de masura si intr-adevar pe rosu vin 12 volti

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google