Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna ziua revin cu o intrebare, poaste posta cineva schema de baza pentru confectionarea unui cablu (nu adaptarea unui cablu de nokia)? Pentru cei care nu au reusit inca sa procure cabluri nokia valabile. Poate ne folosim doar de componente

    Comment


    • sal.pana la urma care cabluri merg ca nu mai inteleg nimic.am tot citit postarile anterioare si credeam ca merg cablurile DKU 5, CA 42, CA 50,
      POATE NE SPUNE UN COLEG CARE ARE CABLU FACUT DE EL SI MERGE .

      Comment


      • ai reusit sa te conectezi cu acea intrfata n

        am confectionat si eu o interfata si nu am reusit

        am cumparat una originala si se conecteaza foarte usor

        interfata originala e 50 ron
        Last edited by ionutpas; 11 January 2014, 14:31. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • nu,pentru ca nu am cumparat cablu,.inca nu stiu care este bun..

          Nu vreau sa cumpar 2-3 cabluri care nu merg e 15 lei un cablu,am gasit CA 45 dar nu
          stiu daca merge.

          Mai costa apro 10 lei si mufa super seal.

          De unde ai luat cu 50 lei interfata?multumesc

          Comment


          • Ia un max232 daca ai un port serial, de scheme e plin netul. Din cate stiu s-ar numi convertor rs232-TTL.
            Cu max 232 sunt toate interfetele seriala, difera doar modul in care s-a ales alimentarea (din portul serial sau din mufa diagnoza gpl).
            iti mai trebuie o sursa de 5v si cateva condensatoare, am unele facute in aer, fara circuit imprimat.
            Daca ai talent, cu smd incap in mufa seriala.
            Pentru usb, trebuie utilizat un integrat ( in interfete e fdti 232)., dar mai usor cumperi adaptor usb serial,
            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

            Comment


            • eu am mufa super seal care iese din calculatorul de gpl...sa inteleg ca nu merge direct cu un cablu de nokia si alta mufa super seal si driverele cablului?

              Comment


              • Pai tu ai inceput . Ori vrei cu cablu cumparat, ori vrei sa faci unul. Din cate stiu, am facut odata o interfata pentru un telefon sagem cu max 232. Pe wiki e o clasificare a semnalelor, dar trebuie sa afli de care are cablul pe care il poti procura, daca e tot ttl sa corespunda cu cel dat de max232.
                Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                Comment


                • Daca cere drivere cand i-l conectezi la usb ar trebui sa mearga,trebuie sa te uiti in device manager pe ce port i-l vede si apoi sa selectezi acelasi port in softul gpl.Original cu 50 lei? unde?

                  Comment


                  • pentru detali mufe interfata va pot ajuta eu ? spuneti marca instaltiei va pot da si detali calibrare si diacnosticare interfata vine la pachet cu interfata nu umblati cu prosti apar erori in calculator

                    pentru alte detali si defectiuni sintome motor va pot ajuta

                    acea mufa vine la pachet cu instalatia gpl dar cei care monteaza instalatia o opresc ei

                    mufele de diacnosticare de pe net nu sunt compatibile toate cu softul instalatiei masini

                    iar portul il alege automat inmomentul cind introduci cblu diagnoza

                    pentru mufe diagnoza contacteaza sait gaz magazin dar nu sunt toate compatibile spunemi marca stg....... si te indrum spre.....
                    Last edited by ionutpas; 13 January 2014, 18:55. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • mda..pe gaz magazin e 76,99LEI.
                      Am stag 200,care cablu merge.unde este cu 50 de lei?

                      Comment


                      • Originally posted by kti View Post
                        asta este dku-5 si functioneaza sigur -- bafta
                        Poti sami zimci si mie ce drivere ai fol la instalare, am gasit acelasi cablu, la 35 ron, dar nu reusesc sa instalez driverele d p cd.

                        Comment


                        • Originally posted by ionutpas View Post
                          pentru detali mufe interfata va pot ajuta eu ? spuneti marca instaltiei va pot da si detali calibrare si diacnosticare interfata vine la pachet cu interfata nu umblati cu prosti apar erori in calculator

                          pentru alte detali si defectiuni sintome motor va pot ajuta

                          acea mufa vine la pachet cu instalatia gpl dar cei care monteaza instalatia o opresc ei

                          mufele de diacnosticare de pe net nu sunt compatibile toate cu softul instalatiei masini

                          iar portul il alege automat inmomentul cind introduci cblu diagnoza

                          pentru mufe diagnoza contacteaza sait gaz magazin dar nu sunt toate compatibile spunemi marca stg....... si te indrum spre.....
                          Offtopic:Vine la pachet si o opresc montatorii? Dupa unii ar trebui sa gasim in trusa de scule al fiecarui logan cate un clip sau de ce nu, un derelek.

                          Comment


                          • @ionutpas, deci eu am, ba de fapt, hai sa vorbim despre altii, care au montat intr-un an 10 000 de instalatii (asa se lauda), deci au 10km de interfete. Sau confunzi interfata cu cd-ul care vine in stag.
                            Oricum ,,diacnosticare"nu va dori nimeni sa faca nici daca are sau nu ,,sinctome", deci nu prea e de ajutor. Dar pari foarte sigur de ceea ce spui, chiar asa e, le stii pe toate sau mai lipsesc?
                            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                            Comment


                            • pentru inerfata gpl stag 200 e buna ac.. interf la 75 ron de la gaz magazin functioneaza bine

                              ai si draivaru compactibil

                              ops ca unora nu le convine ca dezvalui adevarul
                              Last edited by ionutpas; 14 January 2014, 21:22. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Nu stiu la ce meriti un premiu, la logica sau la gramatica. Deci exista in Romania mai multe interfete decat sisteme gpl. Ca deh, unii au cumparat separat. Si ele stau la ateliere, ascunse vazului celor care le erau destinate cu adevarat. Si chiar daca se vinde cu 35 lei, 50 lei sau 800 lei, nimeni ju vrea sa iasa din criza si le tine ascunse. Numai ca nu au putut scapa vazului ascutit al dezvaluitorului.
                                Sa stii ca am anuntat sindicatul ascunzatorilor de interfete. In sedinta de urgenta s-a hotarat localizarea dupa I.P. si deturnarea unui meteorit spre locatie. Deci vezi cui deschizi usa la noapte, sa nu fie in parpalac negru.
                                Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google