Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • unde a disparut interfata cu 50 de lei cu care te lauzi??
    daca taceai filozof.....

    Comment


    • Driver compatibil...ops compactibil primesti si cand cumperi un cablu de date pentru un gsm.Ce adevar ai dezvaluit?

      Comment


      • Ca in depozitul oricarui atelier de montaj gpl exista kilometri de interfete. Ca n-as crede sa existe interfata fara driver. Oricum, cat de USB ar fi o interfata, tot ai nevoie de port serial uneori, spre exemplu la o varianta de STAG 200, dupa update de soft facut acasa, abia cu cablu serial l-am mai adus la viata.
        Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

        Comment


        • Buna tuturor ,am mai postat acum citeva luni o intrebare aici dar tot nu sunt lamurit.Va rog sa ma ajuta-ti.Am o instalatie Landi Renzo montata in 2012.Am soft Plus Max 2010 cu licenta primita de la italieni.Am un adaptor USb - Serial de tip Prolific din care am scos 3 fire pe care le-am bagat in mufa in care te conectezi la ECU in toate variantele.Nu ma pot conecta la ECU.Precizez ca acelasi cablu l-am probat intr-o alta aplicatie care necesita adaptor USB - Serial si merge.

          Ar fi interesant daca un coleg din Brasov care are o interfata ar dorii sa o imprumute pentru 10 min
          Last edited by Tica_8422; 22 January 2014, 23:07. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Daca petreceai 5 minute citind, nu mai petreceai atata timp sa tragi fire. Interfata e ceva ce transforma semnalul de la ecu gpl la semnal compatibil cu portul serial. Tie iti lipseste chestia asta, nu e doar din fire facuta. Avia apoi, daca nu ai port serial, poti folosi un adaptor usb serial. Dar in sl bagi interfata.
            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

            Comment


            • Deci ,inteleg ca din mufa ECU semnalul intra intr-o "interfata " dupa care semnalul intra intr-un adaptor serial-USB iar mufa USB se introduce in PC.Daca este asa atunci cei care s-au conectat cu un cablu No...a au uitat sa aminteasca de aceasta "interfata "?Atunci cum pot sa-mi confectionez o "interfata"?Va rog ajutati-ma si luminati-ma.

              Comment


              • merg anumite cabluri de nokia, nu toate, doar cele care au adaptor serial in ele (adica mufa usb mai lunga - inauntrul mufei usb este un cip)

                totul este explicat in acest topic in paginile precedente

                daca ti-e lene sa citesti scoti din buzunar 77 lei + 11 lei transport si primesti o interfata gata facuta

                tadaaa

                Comment


                • Daca in mufele de Nokia este un adaptor serial-usb atunci de ce nu merge cu adaptorul serial-usb dedicat pe care il am eu.In alte aplicatii de exemplu conectarea la scanere Sick sau Datalogic se face cu un adaptor serial-USB pe care il am si cu care ma pot conecta atunci de ce nu ma pot conecta cu adaptorul la aplicatia GPL?
                  VA rog ajutati-ma dar ca o precizare am citit cam tot ce tine de interfata si soft GPL.Voi i-mi spune-ti ca este o "chestie " si ca nu am citit dar un adaptor serial este un adaptor serial chiar daca este dintr-un cablu Nokia sau este un adaptor serial dedicat.

                  Comment


                  • Tica: sant 2 lucruri diferite.
                    Interfetele GPL sant interfete de comunicatie seriala intre PC si ECU GPL...
                    Pot fi catre port serial PC sau USB. Adica pe PC/laptop ai port serial RS232 sau USB...
                    Daca ai interfata GPL cu mufa RS232, si laptopul are usb ATUNCI folosesti adaptor serial-usb de care spui tu.
                    Cele care au mufa USB includ si acest adaptor...s-a mai explicat pe aici la greu apropo de asta...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Mare minune daca intelege asa, dar mai fac eu o incercare:
                      Sa presupunem ca ecu gpl vede culori si transmite culori.
                      Sa presupunem ca un port serial aude numele culorii si il poate striga.
                      Sa presupunem ca portul usb stie sa scrie si sa citeasca culorile.
                      Minimul necesar ca sa programezi un ecu gpl, este un pc cu mufa seriala si un oarecare gheorghe (asta e interfata).
                      Gheorge asta, striga spre portul serial orice culoare vede de la ecu gpl si aprinde o lanterna cu culoarea potrivita spre ecu gpl, ori de cate ori portul serial spune culoarea respectiva.
                      Tu il ai doar pe Vasile care scrie si citeste dar e daltonist.
                      Daca lui Vasile ii pui si lanterne, si ii repari ochii, atunci se va numi interfata gpl usb.
                      Daca te gandesti ca totusi toate sunt pe fire si pe curent, atunci poti presupune ca usb stie chineza, usb serial traduce de la chineza la franceza, iar interfata stie franceza germana, unde germana o stie ecu gpl.
                      Ca unele mufe de telefon traduc direct chineza germana, e adevarat, dar nu toate.
                      In momentul de fata cam toti au trecut si au in oferta interfete de gpl direct pe usb. Dar pentru fabricatie acasa, deoarece Vasile se gaseste pe toate drumurile, iti mai trebuie doar Gheorghe,
                      Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                      Comment


                      • Ok ,nu pot sa spun ca am inteles toata prezentarea dar cum pot sa fac un Gheorghe ?Inteleg ca pe Vasile il am adica adaptor serial - usb.

                        Comment


                        • Cumpara ti o interfata...una seriala si folosesti si adaptorul pe care il ai deja sau una pe usb si o bagi direct in laptop...
                          Simplu...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • Sau cum s-a mai spus, iei un max 232, si il accesorizezi conform aplicatiilor din datasheet.
                            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                            Comment


                            • salut.atasez si eu niste poze cu un cablu de date ,dar nu stiu ce cablu este l-am luat de la un prieten ,el zice ca este de sagem dar nu mai are cd cu driverele.ma puteti ajuta.multumesc
                              Attached Files

                              Comment


                              • pune aici vid si pid si se gaseste un coleg sa-ti gaseasaca un driver bun
                                deci orice interfata de telefon care la introducerea in usb va cere sa se instaleze un driver atunci esti pe drumul cel bun.
                                adevarat ca unele au drivere si protocoale diferite putin insa cu ,,cosmetizare,, se poate ajunge la accelasi rezultat.
                                recomand sa va feriti de cele de nokia pt ca au drivere ,,grele,, va bateti capul prea mult pt ele.
                                spor si bafta

                                ,,DE_TOATE,,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google