Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LOL tot nu s-a inteles de ce nu merge seriala atunci cand nu merge.

    Sa incerc si eu sa va mai ajut (sau incurc):

    Portul serial este de 3 feluri: serial cu nivele CMOS (+/-12V), serial cu nivele TTL 5V (asta e ala care merge sigur) si serial cu nivele 3.3V (asta poate sa mearga sau nu pentru ca e la limita cu nivelele).

    Ce se gaseste in comert ( USB-serial ) este un convertor de la USB la serial cu nivele CMOS(+/-12V) ca sa legi un mouse vechi cu port serial la PC pe USB, de exemplu. La convertorul asta iti mai trebuie un montaj cu MAX232 ca sa faca din serial CMOS (+/-12V) serial TTL (+5V).

    Convertoarele cu PL2303 sunt de regula seriale cu nivele de 3.3V. Ca sa convertesti 3.3V la 5V trebuie un adaptor de nivel (cred ca am dat o schema cateva pagini mai inainte). Ce am mai gasit pe net despre PL2303 este faptul ca ele cica ar putea fi configurate sa merga in 5V (ar fi 2 pini ai cipului care trebuie conectati sau nu) - insa informatia asta nu e verificata.

    O alta problema deloc de neglijat la convertoarele USB-serial ar fi baud rate-ul. Exista programe care merg la un baud rate atipic (acest lucru este specific interfetelor care se conecteaza pe K-Line - de exemplu interfata de Logan DDT-2000 ). PL2303 nu stie sa functioneze la orice baud rate, avand numai o lista cu baud rate-uri specifice (vezi datasheet). Daca faci o interfata pentru DDT-2000 cu PL2303 ea nu va merge in veci. Daca faci aceeasi interfata cu FTDI (FT232RL) va functiona foarte bine.

    Cea mai buna solutie sunt convertoarlele USB-serial cu chip FTDI (FT232BL sau FT232RL). Acestea sunt convertoare native la nivele serial TTL 5V si stiu sa fucntioneze la orice baud rate.

    Sper ca s-a mai facut lumina.

    Comment


    • i-am dat cablul inapoi colegului pentru ca nu gaseam drivere.imi cerea drivere dar nu stiam de care.am cautat pe net de sagem dar nimic..ce este vid si pid si de unde il copiez,postez?poate ii mai iau inapoi..

      Comment


      • Originally posted by firiss View Post
        Asa arata...daca te intereseaza pot intreba la magazin sa vad daca mai are...
        O rugaminte si de la cineva care nu reuseste sa gaseasca driver pentru CA42: Se poate sa uploadezi pe undeva driverele venite pe CD?

        Multumesc anticipat,

        Comment


        • interfete diverse modele

          Zilele astea am mai reparat din interfetele "puse bine" dupa ce s-au stricat. Asa ca am facut fotografii, poate se inspira si altii.
          Cea cu FDTI e la a 3-a schimbare de integrat, deh plus pe masa si masa pe semnal.
          Se poate incerca varianta seriala fiindca e usor de construit pe genunchi, in poze am si 2 interfete "home made" care contin si interfata seriala, cea din laptop a durat 6 ore asamblarea fiindca nu mai gaseam cablul unitatii de disketa si nici alte idei de legat firele, dar contine ceva in plus.
          Piesele ar fi MAX232 cu 3 condesatori, L7805 cu 2 condesatori pentru alimentarea max232 cu 5V, cablaj, mufa DB9, important cablul de legatura sa fie suficient de lung si recomandabil ecranat, suportul integratului e recomandabil, eu daca ajung sa inlocuiesc integratul mai intai ii pun un soclu, e mai usor apoi.
          Ce nesimtiti si italienii astia, frezau scrisul de pe integrat.
          Attached Files
          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

          Comment


          • Pentru instalatia Prins ce soft sa folosesc?Folosesc un cablu de nokia cu doar 3 fire (alb,portocaliu,albastru) ce l-a vazut laptopul si i-am instalat driverul.

            Toate bune si frumoasa,la prins am 4 pini,am conectat cum s-a specificat la inceput 1,2,3 respectiv 1 gnd.Ca soft am folosit VSI_diag251 !

            Rezultat no comunication ecu (asa ceva)

            Mut gnd pe 4 si 1,2 rx si alalaltul apare in VSI_diag251 - loading car information si asa ramane.

            Ce soft pot folosi?Sau am facut ceva gresit?

            Comment


            • Pai in pretul de cateva sute de euro ti se livreaza interfata si program cu licenta pentru 4 pc-uri. Deci ai program cu licenta sau e doar gluma?
              Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

              Comment


              • Prinsul e ceva mai pretentios, cauta pe net ca gasesti interfata pt ea...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • Programul e cu licenta. Unii fac bani pe chestia asta (vezi bexprins) care e tot cu licente. Si nu ai cale de negociere, vrei program, atata costa...
                  Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                  Comment


                  • Hmm problema e ca,costa ceva.

                    Nu imi trebuia pentru reglaje la consum ca sunt foarte multumit doar 1 % in plus fata de benzina cu mers de mos,si cu 2 - 3 % cu mers sportiv (schimbat la peste 4000 ture).

                    Dar am o problema cu indicatorul gpl din interior,sta numai plin.Cel de la butelie indica aproape corect dar cel de interior doar full.Din cand in cand si asta foarte rar mai scade o linie si nu stiu din ce cauza sa fie, de asta intrebam.

                    Multumesc.

                    Comment


                    • Se poate face diagnoza si fara interfata, ai cablajul sau senzorul defect. Demontezi senzorul si in actionezi cu un magnet, si il masori in acelasi timp cu un ohmetru. Sau incepi intai cu cablajul, din care e posibil sa fie 90 %. In nici un caz nu te lua de comutator, ala arata ce ii spune ECU GPL.
                      Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                      Comment


                      • Salut,
                        voi cum folositi plus max 2010 ? cum obtineti licenta actual ?

                        Comment


                        • Eu personal am deja 3 pc-uri functionale, insa depasite, dar care aveau licenta, si 2 care inca mai au licenta pana o sa le schimb configuratia fizica. Sunt sigur ca nu voi mai primi licenta de la importatorul din Ro. Da' nu inteleg la ce iti trebuie licenta aia, ca de setat sunt setate bine iar de stricat nu se strica niciodata, asa e legenda, vrei s-o strici?
                          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                          Comment


                          • Eu de ex imi generez licenta - decomplilarea executabilului. Dar exista un tip de licenta care iti adauga functii noi : convertor da2 in dat si invers etc.

                            Comment


                            • Si eu astept licenta de la Landi renzo dar se pare ca nu mai trimit. ovi poti sa-mi spui cu ce decompilezi executabilul. Merci

                              Comment


                              • Salutare. Am și eu sandero euro5 din 2012 cu gpl Landi renzo de fabrica cu injectoare med li10 din câte am înțeles. Reușesc sa îmi fac o interfata din cablu de date și sa găsesc soft gratis?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google