Cum Sa Pui O Intrare Aux Pe Un Radio Cd Fara?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Sa Pui O Intrare Aux Pe Un Radio Cd Fara?

    Salutari tuturor

    Am un SONY CDX_GT20 iar acesta nu este dotat cu o iesire auziliar sau cu USB
    Si findca laptopul meu nu este dotat cu un CD-RW m-am gandit sa caut pe net un modulator FM si tot cautand am gasit foarte multe plangeri legate de calitatea sunetului in cazul folosirii unui astfel de dispozitiv, asa ca m-am gandit sa caut cum se poate instala o iesire auxiliar pe un casetofon fara o astfel de iesire.

    Asadar am cautat si am gasit cateva linkuri folositoare:
    [Gezepi] wanted to add an auxiliary input to the stereo in his 1994 Camry. At first look there wasn’t an easy way to patch into the system. But a bit of probing with an oscilloscope and figur…

    MP3 Player "input" for Car Stereo.: This instructable was inspired by https://www.instructables.com/id/Add-an-auxiliary-MP3Ipod-input-to-your-cars-st/?ALLSTEPS so thank you "aka_bigred" who was the original author. This mod will allow you to add an MP3 player input jack to your car st…



    Se poate face asta foarte simplu lipind pe mufa cititorului de cd-uri un cablu de la niste casti vechi

    Firul rosu pe semnal Right
    firul verde pe semnal Left
    celalalt fir pe "ground" (PRESUPUN CA ESTE AU_GND DIN IMAG 3)

    Insa nici unul din casetofoanele prezentate in linkuri nu este la fel cu al meu, asa ca va cer ajutorul ptc sunt sigur ca cineva aici se pricepe mai bine decat mine la asta.

    Voi atasa si cateva fotografii cu placa aparatului si cititorul de cd-uri

    (exista insta un dezavantaz: pentru ca radio cd-ul sa poata reda semnalul de pe auxiliar trebuie sa pui un cd "unii spun cu un mp3 mult" si sa ii dai play)
    Attached Files

  • #2
    aux in se leaga la intare in ''potentiometrul digital '' si nicidecum acolo unde vrei tu
    ...nu e complicat dar trebuiesc identificate circuitele digitale de pe placa studiat ce fac fiecare in parte si te rezumi la ce am zis mai sus .

    Comment


    • #3
      pfff da pare simplu... daca asi sti si cum sa fac asta )
      nici macar nu am idee ce e un potentiometru digital :-?? dar caut acum pe net oricum mc daca m-ai putea ajuta in continuare ar fi si mai bine

      .....

      pot trimite niste fotografii mai clare daca este nevoie :-??
      Last edited by 77sky; 14 May 2014, 23:36. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Are mufa pentru magazie? Este un adaptor cu mufa de magazie în ca e poți baga stick, Jack sau card. Însă nu e ieftin.

        Comment


        • #5
          din pacate nu are si nici rac...
          Last edited by IancuMIC; 14 May 2014, 23:47.

          Comment


          • #6
            Ce rac? Ala ce merge în marsasier?

            Comment


            • #7
              decat sa te chinui cu fel si fel de briz-brizuri, crede-ma ca mai bine vinzi player-ul si iti iei unul cu intrare AUX, USB sau SD

              Comment


              • #8
                Un mp3-player fara cd, cu intrare aux si usb a ajuns sa coste 150 de lei. Nu este cine stie ce, dar este mult mai bun decat aceasta improvizatie. Nu crezi ca e mai usor, decat sa inventam roata?
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by L3on_rgby View Post
                  Ce rac? Ala ce merge în marsasier?
                  mufe rac (aia rosie si neagra)

                  Originally posted by Pacco View Post
                  Un mp3-player fara cd, cu intrare aux si usb a ajuns sa coste 150 de lei. Nu este cine stie ce, dar este mult mai bun decat aceasta improvizatie. Nu crezi ca e mai usor, decat sa inventam roata?
                  ce modele sunt fara cd-player si au astfel de iesiri la acest pret?
                  nu incerc sa inventez nici o roata ... ce incerc sa fac e foarte simplu... stiu si eu care nu am cunostinte aproape deloc in acest domeniu.

                  explorez .... prefer sa incerc cu riscul de a-l strica de tot
                  Last edited by sergiuleas; 15 May 2014, 10:44. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    cauta in selgros, auchan, cora... erau undeva la 80 de lei... player fara cd dar cu suport usb si card.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am incercat cu player no name fara mecanism CD. Doar USB si AUX. Calitatea sunetului era similara cu a unui modulator FM. Plus ca dupa ce luam contactul, ventilatia continua sa mearga ) De incalzit numai zic... faceai oua pe el.

                      Comment


                      • #12
                        Rca, nu rac. Iei la 300 lei pioneer cu de toate

                        Este și mai ieftin fără cd. Vreo 200 și cva. Și ai calitate
                        Last edited by L3on_rgby; 15 May 2014, 13:57. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          Au dreptate ante-vorbitorii mei ... Uite, la 240 lei : http://www.altex.ro/radio-mp3-auto-j...iluminare-rosu
                          Asta numai ca exemplu ... cautand sigur vei gasi si mai ieftin ! NU merita sa modifici acel SONY ...
                          Bafta !
                          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                          Comment


                          • #14
                            ok vesti noi
                            am lipit
                            RCH este semnal dreapta
                            LCH este semnal stanga
                            Au_gnd este masa
                            si merge doar ca primeste un slab semnal si de la cd player

                            Drept pentru care l-am luat inapoi in casa si am sa izolez RCH, LCH, Au_gnd primite de la cd player
                            Chestie este urmatoarea am opservat ca se incalzeste foarte tare .... si destul de repede sincer nu stiu daca la fel se incalzea si inainte ....
                            Parerile sunt bine venite intre timp am sa caut si un alt player pentru masina e oricum stresant cu firul ala prin masina (care oricum il voi scoate prin torpedou), dar pana cand mai fac rost de bani pt el "defilam cu ce avem"

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google