Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @mcm : Multumesc din nou !
    Da, se poate pune si 78L05, dar eu am avut neplacuta surpriza sa constat la unele montaje ca, la temperaturi mai mici/mai mari (undeva sub 10' si peste 30' ?!) stabilizatorul 78L05 imi dadea fix 9 volti, iar PIC-urile erau gata prajite ! Probabil era tot made in PRC, nu stiu...Oricum, LM-ul merita diferenta de pret !
    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

    Comment


    • #32
      Nu poti face o varianta in/out, adica cu 2 senzori, si un comuntator pentru ele, sau sa afiseze alternativ? In rest felicitari pentru ideea super ingenioasa!

      Comment


      • #33
        Se mai poate pune un senzor.Apare problema legata de montarea unui comutator.Se poate face si software, sa comute senzorii, dar la ce interval ? Nu cumva alternarea temperaturilor pe display devine obositoare ? Si de unde stim care este In si care OUT, daca temperaturile sunt in aproximativ acelasi interval ? Ma gandisem la asta, dar...
        Attached Files
        Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

        Comment


        • #34
          Va place Tic-Tac ?
          Sugestie de realizare.
          Attached Files
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • #35
            Originally posted by Fratello View Post
            Va place Tic-Tac ?
            Sugestie de realizare.

            EU am luat de la Fratello si am montat asa:
            Attached Files

            Comment


            • #36
              Originally posted by eadin79 View Post
              EU am luat de la Fratello si am montat asa:
              Cam cat costa toata investitia?
              Eventual poti face un tutorial, cu ce pieste avem nevoie si cum se leaga la bord?

              Comment


              • #37
                Salut.
                Azi am primit ceasularata bine cu taermometrul..........dar cu geamul ce sa-ntamplatde sa rupt o urechiusa.......in fine am luat de la ceasul vechi si am remediat problema
                Intrebare:
                -pot sa prelungesc firul de la senzorul de temperatura(termistor) si sa-l duc in oglinda sau in portbagaj"unde-i cei mai ok?!'
                -se gaseste mufa pentru acei 3 'craci',daca DA cum se numeste sa stiu ce intreb
                Multumesc inca o data,Dan
                Numai bine.
                PS:poza
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • #38
                  Senzorul de temperatura este IC, nu termistor. Se poate prelungi cablul pina la 100 m ! De preferat cablu stereo (are 2 fire + tresa ; un fir pentru alimentarea senzorului, altul pentru semnal, tresa pentru masa ). ATENTIE la conectarea senzorului ! Alimentare acestuia invers il distruge imediat !!! Eu am pus in mufa (se poate folosi una ca cea din cablul care face legatura in PC intre CD-ROM si placa de sunet/de baza) culorile : rosu=alimentare DS18B20 (max 5V); negru=masa(ground) ; alb=DQ (iesire senzor temperatura, intra in PIC).
                  @Augustin : ceasul mi-a parvenit cu una din urechiusele plexiglass-ului rupta ! Daca aveam eu alta, iti dadeam cu cea mai mare placere...
                  Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                  Comment


                  • #39
                    Salut.
                    Am avut altul de la cel vechi,nu-i problema:0
                    deci ce fel de mufa ar trebui sa cer la un magazin de electronice?!'sunt afon la electonica'.
                    Voi incerca sa-l mut in portbagaj,acolo cica ar fi ok
                    Sau e mai ok in oglinda?La megane acolo e
                    Numai bine.
                    ps:daca tai cablul si-l prelungesc cu alte fire de 0,75 e ok?Sau trebuie lipite firele?
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #40
                      Prelungire cablu

                      Nu e nici o problema sa-l "inozi" dar in timp "cocleste / oxideaza" ca e curpu....si de aceea se recomanda lipirea directa sau "mufarea" ... de acord FRATELLO?

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Augustin-Yng View Post
                        Voi incerca sa-l mut in portbagaj,acolo cica ar fi ok
                        Sau e mai ok in oglinda?La megane acolo e

                        In portbagaj este cel mai ok,,,in oglinda,,daca iti bate soarele pe partea respectiva iti da eroare,,in plus,,daca vreodata vrei sa dai senzorul jos ramai cu gaura in oglinda.
                        Pune-l unde am pus eu senzorul ,,ca nu risti nimic,,si daca nu iti place poti sa gauresti oglinda apoi!

                        Comment


                        • #42
                          Salut.
                          Voi pune in portbagaj senzorul,dar sa vad de und efac rost de mufe
                          Numai bine.
                          Un Logan----YNG-----
                          Numai bine.

                          Comment


                          • #43
                            Salut.
                            Am reusit sa mut senzorul in portbagaj,mufe am folosit papuci de 1,5mm si ulta bandapeste papuci.
                            O intrebare-Cum pot pune senzorul afara(sub masina)dar sa nu pierd acel senzor?
                            Astept un raspuns din partea lu" Fratello
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #44
                              @Augustin : Se pot cositori pinii senzorului de temperatura direct de fire sau papuci, dar numai cu un ciocan de lipit (NU pistol). Vorbeste cu Bogdan.
                              Last edited by crististreulea; 30 January 2012, 13:57.
                              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                              Comment


                              • #45
                                dupa cum ziceam .. am zis ca o sa vin si eu cu o varianta de termometru.

                                este cu 2 senzori, unul in interior si unul in exterior, cu display alphanumeric cu backlight. Va pun la dispozitie hex, schema, cablaj, piese.. cam tot ce trebe ca sa va puteti face unul .

                                Pinii de la lcd sunt in partea de sus, gruparea de 16 pini, atentie mare cum sunt numerotati, pinul 1 de pe placa e corespondent cu pinul 1 de pe lcd si tot asa in continuare (valabil la orice display alphanumeric cu controller hd44780 sau compatibil). Atentie la displayuri pt ca unele cer tensiune negativa ca sa faca un contrast bun. A nu se intelege ca fac reclama, dar eu recomand folosirea acestui display ( http://www.adelaida.ro/product_info....oducts_id=5866 ) pt ca este ieftin si e compatibil cu placa termometrului. In poza cu cablajul atasata cele 2 linii trasate cu rosu sunt strapuri, ele nu se gasesc in fisierul termometru.brd din arhiva. Cablajul e realizat in eagle. Atentie mare la imprimarea lui.. veti avea nevoie de functia mirror din eagle. In arhiva aveti cablajul, schema si hexul. Hexul e facut pt pic 16f84a, senzorii de temperatura sunt ds18b20(pe schema sunt pusi in loc de senzori 2 x BC 547 pt ca nu am gasit in libraria de la eagle ds18b20, iar daca aveti probleme la conectarea lor va rog sa scrieti aici), iar restul pieselor le gasiti in cablaj sau pe schema.

                                SPOR LA LUCRU.

                                Cer scuze lui Fratello daca m-am bagat aiurea. v-am zis ca nu se va introduce in productia de serie dar va stau la dispozitie cu intrebari si nelamuriri.
                                Attached Files
                                Last edited by mcm022006; 27 October 2010, 13:38.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google