Cum Se Citesc KM Reali La Un Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Se Citesc KM Reali La Un Logan

    Salutare tuturor colegilor .

    Domnilor va supun atentia cu o problema care pe mine ma bulversat pur si simplu
    Problema se rezuma la citirea exacta a KM reali la o Dacia Logan 1.5 cdi 70 cp euro 4.
    De curand am fost la un dealer auto din Targoviste unde mi-a fost schimbata supapa de presiune de la pompa de injectie pt ca nu mai aveam relantiul rotund (intrerupea).Din testele facute la acest diler a reiesit faptul ca masina avea alti km depistarea acestor km reali spun ei sa facut dupa deconectarea panoului (cu instrumentele de bord) dupa care se conecteaza cu testul clip si se afla km reali.

    Mentionez ca masina a fost cumparata sh de la pitesti si in acel moment a fost testata cu clip la 2 unitati autorizate dacia -ambele indicand la fel km inregistrati adica in jur de 27.000. In prezent am aprox 48.000 km iar dealerul a gasit ca ar fi 89.000 km reali prin metoda desrisa mai sus.


    Astept pareri din partea dumneavoastra referitoare la metoda corecta de afisare ai km reali ai masinii.

    Va multumesc pentru atentia acordata

    Cu stima ,Daniel
    Ex Logan kissfm ,Renault Symbol Thalia 1.2 16 v

  • #2
    Din pacate la auto dacia km se inregistreaza in ceasul de bord in nicio alta unitate de control sau mai pe romaneste km sunt stocati pe ceasul bord daca pui un ceas nou sau sters din memorie km reali vei avea o masina noua ,simplu.
    Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

    Comment


    • #3
      Km reali se inregistreaza si in calculatorul de injectie intrucat intre km inregistrati de calc de injectie si tabloul de bord trebuie sa fie o marja de eroare de aprox 2000 km.
      Ex Logan kissfm ,Renault Symbol Thalia 1.2 16 v

      Comment


      • #4
        la benzina, se pot modifica, la diesel nu deoarece sunt inregistrati si in calculatorul de injectie, deoarece cu timpul si uzura calculatorul de injectie modifica parametrii de injectie ,LA DIESEL, luand in calcul si km si trebuie sa stie.
        toate aceste lucruri de intampla la common rail; la tdi, daca se modifica km, nu poti sti, este unul dintre motivele pentru care se aduceau tdi-uri multe, nu singurul.

        Comment


        • #5
          la orice masina fie ea si mertz se pot modifica km daca ai softul necesar..... asa ca atentie cand luati o masina s.h. nici bordul nici computerul nu spune neaparat adevarul...

          Comment


          • #6
            acum ca ai zis, cred ca se pot modifica km la diesel, daca se schimba toate injectoarele si se reseteaza calculatorul de injectie, sau se schimba si el.
            nimic nu e imposibil

            Comment


            • #7
              Km reali la o masina nu se pot tine in evidenta decat daca faci toate reviziile la service si mai tin si ei o evidenta , in rest - vezi samsarii din autovit - la orice masina poti modifica nr de km , doar ca la unele km reali se inregistreaza si pe cipul cheii, si pe calculatorul de bord , si pe calculatorul de injectie , un tigan mai rasarit ti le modifica pe toate si chiar daca te duci la service se uita aia chioras la tine ca de ce la 90.000 km iti scuipa motorina pe langa injectoare ... cand masina o avea real vreo 500 de mii km , d-asta prefer orice masina noua in detrimentul uneia sh la aceiasi bani de achizitie , prefer un logan nou prestigios decat sa dau 10 mii pe un golf 5 care cica are doar 60 mii km si e ca nou, s-or gasi si d-astea , dar mult prea rar asa ca 90 % din masinile sh dupa parerea mea sunt teapa , 5 % ai noroc daca gasesti una buna si alti 5% sunt masinile aduse de persoane cunoscute care nu vor sa dea teapa
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                Colegi am citit parerile dumneavoastra dar nu am trans o concluzie clara la ce am scris mai sus .Deci cine arata km reali la un logan dci calculatorul de injectie sau cine???? Precizez ca odata cu inlocuirea vreunui injector acestea trebuiesc inperecheate cu ajutorul testului clip cu softul calculatorului de injectie
                Ex Logan kissfm ,Renault Symbol Thalia 1.2 16 v

                Comment


                • #9
                  Eu nu cred ca la Logan se mai gestioneaza km,in alta parte decat in tabloul de bord.Parerea mea.
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • #10
                    Doamne eu ma crucesc cand citesc ce sa scrie pe aici si problema mare este ca alti citesc si memoreaza prostiile scrise de uni si alti JALNIC ,JALNIC , JALNIC.
                    Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by vllad View Post
                      acum ca ai zis, cred ca se pot modifica km la diesel, daca se schimba toate injectoarele si se reseteaza calculatorul de injectie, sau se schimba si el.
                      nimic nu e imposibil
                      Kilometrii nu se sterg cand se reseteaza calculatorul.

                      Originally posted by danikon View Post
                      Colegi am citit parerile dumneavoastra dar nu am trans o concluzie clara la ce am scris mai sus .Deci cine arata km reali la un logan dci calculatorul de injectie sau cine???? Precizez ca odata cu inlocuirea vreunui injector acestea trebuiesc inperecheate cu ajutorul testului clip cu softul calculatorului de injectie
                      Da, calculatorul de injectie memoreaza km, cred ca oricine are interfata si soft DDT2000 stie unde sa caute.

                      Originally posted by dan.gutu View Post
                      Eu nu cred ca la Logan se mai gestioneaza km,in alta parte decat in tabloul de bord.Parerea mea.
                      La benzinare asa e, la diesel se memoreaza si in ECU.
                      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                      Comment


                      • #12
                        dar si la un diesel se poate schimba un ECU daca tii neaparat iar faza cu kilometrii la TDI, e un "asa face toate". nu cred ca am vazut 2 sau 3 cu km reali

                        Comment


                        • #13
                          ........nu zau !?
                          Last edited by Seba; 10 March 2011, 22:26.
                          Fara Semnatura.

                          Comment


                          • #14
                            Aici se vorbeste despre Dacia Logan indiferent de de motorizarea ei,km nu se memoreaza nici in ECM nici in UCH se memoreaza intro memorie ce se afla in tabloul de bord.
                            Exemplu : dacia Logan 100.000 km se schimba tabloul de bord cu unul nou de pe raft ea afiseaza 0 km poti sa mergi la Dacia Mioveni si nu va putea sa iti spuna cati km aveai inainte sa schimbi ceasul de bord (tabloul de bord).Lasati prostiile si nu mai induceti in eroare pe alti colegi de pe forum.
                            Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                            Comment


                            • #15
                              km reali

                              nu ai dreptate. la diesel in ECU se inregistreza km reali
                              Last edited by Seba; 10 March 2011, 22:26.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google