Cum Se Monteaza Oglinda Retrovizoare Interioara?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Se Monteaza Oglinda Retrovizoare Interioara?

    Buna ziua,
    Am nevoie de un pic de ajutor de la cineva care stie cum se monteaza oglinda retrovizoare interioara la Logan.
    De desfacut am desfacut-o,nu stiu cum,dar am reusit sa o scot dupa suportul cu bila.Problema intervine ca nu stiu ce solutie sa abordez deoarece nu mai intra in acel suport(bila respectiva).Tin sa precizez ca am si fortat,s-a fisurat si parbrizul,deci cine stie o solutie buna de montaj si e destul de dragut sa o posteze ar fi de mare ajutor.Va multumesc!

  • #2
    Din cate stiu eu se culiseaza de sus in jos.. nu inteleg cum ai dat-o tu jos...?
    LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
    Enter the Matrix

    Comment


    • #3
      Pai asta am facut,am culisat-o de sus in jos pana am ramas cu oglinda in mana,am inteles ca asa se scoate,din ce am mai citit pe forum,dar cum se monteaza la loc fara sa parg parbrizul de tot?L-am crapat deja si nu vreau sa-l sparg.

      Comment


      • #4
        Superglue sau sperglue in cazul in care nu doresti parbrizul mai spart decat este.
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          tot prin culisare trebuie pusa la loc asta daca nu ai crapat si suportul de pe parbriz...cu mare atentie fiindca atunci cind o potrivesti pe sinele suportului de pe parbriz trebuie sa fi sigur ca aceea este pozitia in care intra fara sa fortezi prea tare...
          sigpic

          Comment


          • #6
            Man,multumesc de raspuns,nu stiu despre ce sine vorbesti,oglinda trebuie sa intre intr-un piciorus cu o bila in cap,am incercat cu forta si am crapat parbrizul,nu este nici o sina,doar o bila si de aceea caut o metoda care nu implica forta.Multumesc.

            Comment


            • #7
              Slaker...Asa se intampla cand nu pui poze...se creaza confuzie.
              Uite aici...daca nu ai inteles impinge in sus de suportul ramas pe parbriz...impingi paralel cu parbrizul in sus...si pe urma fixezi suportul in oglinda.Pe parbriz o sa iti ramana niste sine.Alea le lasi acolo.Daca nu reusesti apeleaza la cineva care a facut aceasta operatiune...ca si asa ai crapat parbrizul din cate zici.
              Si uite aici cum arata o oglinda demontata de pe parbriz.
              Last edited by valeriuciprian; 7 August 2011, 20:38.
              sigpic

              Comment


              • #8
                vezi aici la minutul 1:55 cum se scoate si la 2:12 cum se baga la loc. sa tii cont ca e un pamflet, sa nu tragi ca animalul, eu stiam ce fac


                la bagat pur si simplu culiseaza de sus in jos.

                aici la minutul 7:00 am scos din nou oglinda
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #9
                  oameni buni, baiatul a scos oglinda din bila pe care culiseaza, stanga, dreapta, sus, jos.

                  Comment


                  • #10
                    ceatza..))
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      asa am inteles si eu, a scos oglinda din bila,
                      incearca sa scoti si ce a mai ramas din suportul intreg, culiseaza.l in sus si incearca asa sa il pui la loc, ca pe pozitie e mult mai complicat!
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        S-a rezolvat

                        Am reusit sa introduc oglinda in bila respectiva,prin culisare de jos in sus,cred ca asa am si scos-o de acolo.Va multumesc frumos pentru raspunsuri si de ajutor.
                        De acum incolo o sa stiu cum se demonteaza si monteaza oglinda fara sa mai fac aceeasi prostie.Va multumesc mult!Sper sa fie de folos si pentru altii posesori de dacia Logan.

                        Comment


                        • #13
                          mosule si cu parbrizu ce faci

                          Comment


                          • #14
                            O sa-l las asa,se crapa el din ce in ce mai mult,dar o sa-l schimb cand o sa fie bani.Sper sa vada cat mai multi tampenia mea inainte sa umble la oglinda fara sa faca avarii in plus la masina.Bafta!

                            Comment


                            • #15
                              nu reusesc sa scot talpicul ala de metal din soclul de plastic al oglinzii... am cautat pe youtube si toti au un sistem pe care apesi si aluneca dupa aia usor, mizeriile astea par sa nu aiba nici un fel de sistem. treaba nasoala e ca oglinda a cazut cu totul si acum partea metalica nu are nici un fel de parghie sa alunece... vreo sugestie?
                              filmuletele alea din linkuri nu mi-au mers
                              Attached Files
                              Last edited by Floxtrot; 16 April 2013, 20:39.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google