Cum se pot fixa spoilerele mai bine de caroserie?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Da...E posibil sa fie si asta o solutie...Bara din fata nu am dat-o niciodata jos...Si de aceea nu stiu de ezistenta acestor colti...Oricum devine din ce in ce mai interesant...Asteptam pozele.
    sigpic

    Comment


    • #32
      pozele sunt cel mai usor de facut ... Momentan nu dispun de sculele necesare aici in Bucuresti si nici vreun strungar priceput nu stiu. Cand ajung la taica-miu e primul lucru pe care-l fac. Mai ramane sa ma gandesc la metoda de prindere a noilor suporti, cu suruburi s-ar putea sa fie naspa deoarece capurile suruburilor s-ar putea sa-mi creeze distanta. O sa caut ceva de genul Poxipol ce sa lipeasca metalul de plastic si sa fie rezistent in timp. Ma mai gandesc.
      sigpic
      Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

      Comment


      • #33
        Sincer sa fiu nu stiu pozitia acestor colti...Dar cred ca solutia poxipol parerea mea e ca ar trebui exclusa din start...Nu ai certitudinea ca va tine cel putin 5-6 ani...Poate popnituri-le pot fi o solutie...
        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by valeriuciprian View Post
          Hai si cu pozele sa se inteleaga mai bine...
          La fel am procedat si eu. Foarte multumit de rezultat! O bere la valeriuciprian!

          Comment


          • #35
            Am facut poze coltilor. Am data bara jos sa iau ceva masuri. Destul de greu cu popniturile, chiar si cele mici s-ar vedea ...
            Attached Files
            sigpic
            Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

            Comment


            • #36
              Cam dificila zona. Parerea mea este ca ar trebui intarita bara pe interior (ceva gen fagure) ca plasticul nu e de cea mai buna calitate si la diferente de temperatura apare oboseala si se aceea se deformeaza. Si eu am analizat putin acel colt, dar momentan nu vad cum s-ar putea prinde o intaritura acolo Poate doar cu imbinare la cald ... Cu popnituri ... Se vad si arata urat in exterior
              GL-22-TOF

              Comment


              • #37
                Cred ca Poxipolul face fata. Mici striatii pe suport si pe bara si se asigura o priza mai buna, nu ?
                sigpic
                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                Comment


                • #38
                  Dupa cum spuneam mai sus ...Nu am demontat bara sa vad acei colti...Deci coltii sunt pe bara nu pe caroserie...Cam nasol...Mai studiem
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Dar daca se inlocuieste bara cu una noua(la dealer pe garantie) tot asa sta?
                    Nu stiu dar nu cred ca e normal sa fac eu fel de fel de improvizatii odata ce masina este in garantie.Sa-si bata capul fabrica ca de-aia le platim bani pe garantie extinsa pentru ca, inevitabil problema asta o sa apara la toate ph1 deci nu este un caz singular, problema e de fond aici.

                    Eu n-am mai auzit asa ceva:"caroseria lucreaza".Pai ce, caroseria se comporta in timp ca betonul?
                    Last edited by Cromatic; 17 August 2008, 16:03.

                    Comment


                    • #40
                      Cromatic ala e raspunsul primit de la cel de la fabrica si masina avea 6 luni...Deci...
                      Am vazut si in parcul de masini de la dealer acelasi fenomen la bara fata asta pe masinile noi.Deci e boala grea asta .
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Valeriuciprian, eu am inteles ca acela era raspunsul pe care ti l-a dat cel de la fabrica de aceea am si punctat, ca sa vezi ce raspunsuri poti sa primesti de la o persoana avizata.

                        Mie daca imi dadea masina de noua asa, eu o refuzam si nu semnam nici un act nimic.
                        Acum ce sa spun, deocamdata eu n-am problema asta dar sa fii sigur ca atunci cand va aparea o sa ma tin de ei pana cand o rezolva.
                        La un vecin de scara cred ca poti sa bagi palma intre bara si far(fabricatie 2004). Daca analizeaza cei de la fabrica putin problema sigur se va gasi o rezolvare favorabila, numai sa se vrea acest lucru.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by valeriuciprian View Post
                          Deci coltii sunt pe bara nu pe caroserie...Cam nasol...Mai studiem
                          Mare porumbel ti-a iesit din taste. Sa stii ca ar fi o idee si asta sa fac un suport pe caroserie, suport care sa sustina bara.
                          sigpic
                          Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by misha View Post
                            Cam asa ai vrea sa le faci?
                            POTI SA IMI MAI ARATI SI MIE CATEVA POZE

                            Comment


                            • #44
                              Oare nu se poate pune inca un surub pe interior, la fel ca si cel din capat? Sa sustina si sa prinda mai bine bara aproape de coltul pacatos. Nu cred ca s-ar vedea urat, deoarece ar trebui sa nu mai ramana distanta deloc intre bara si aripa asa.

                              Cel mai eficient mod de a gasi o solutie este cred sa ne strangem cu mai multi in jurul unei masini care are aceasta problema si sa vedem la fata locului ce s-ar putea face. Eu am probleme doar pe spate, unde in stanga s-a lasat destul (mai mult ca in dreapta).
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • #45
                                @danielliviu : eu am dat bara jos de vreo zece ori pana acum (pentru alte chestii ... Tot felul de idei ce le-am avut si le-am pus in aplicare, unele mi-au placut, la altele am renuntat ...). Un alt surub nu ai cum sa pui decat daca vrei sa dai gaura-n far si nu cred ca e cazul pentru ca in altceva nu ai in ce sa prinzi. Chiar daca ai avea in ce sa prinzi eu sunt curios cum o sa il infiletezi pentru ca spatiul e destul de mic si vizibilitatea tinde catre 0. Din tot ce am observat eu, responsabil pentru problema e acel colt din plastic ce se inmoaie in timp. Cred ca cea mai buna solutie ar fi un suport profil "L" prins de caroserie, suport care sa preia sarcina ce o sustin coltii. Am incercat initial sa fac colti dintr-un aluminiu mai dur (o bucata de prag de trecere) dar nu am cum sa le prind de bara decat lipiti asa ca a aparut ideea noua cu profilele L prinse de caroserie. Daca-mi iese, postez poze.
                                sigpic
                                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google