Cum Verific Concetratia/temperatura De Inghet La Lichidul De Racire? - Ajutor!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Verific Concetratia/temperatura De Inghet La Lichidul De Racire? - Ajutor!

    Aveam in Nova lichidul de racire cu antigel de origine (cum e si la Logan - din acela verde/galbui) - insa am tot completat peste cu apa distilata, fiindca curgea radiatorul.

    Acum vreo 2 luni, am mai pus 1 l antigel in vasul de expansiune, fiindca ramasese gol si am mers un pic cu masina sa se amestece cu restul lichidului.

    L-am masurat si arata ca tine la - 12 grade. (nu stiu ce proportii antigel / apa distilata avea)

    Ieri am schimbat radioatorul, ocazie cu care am pus 2 l antigel (tot de origine Logan), plus ceva din vechiul luchid si cam 0,6 l apa distilata. Dupa aia am mers cu masina ca sa se amestece si omogenizeze lichidul de racire.

    Am masurat cand era motorul inca cald si arata ca tine la -2 grade. Cu motorul rece arata ca tine la -7 grade.... Cum vine treaba asta??? (din ce scrie, daca pui 100% antigel tine la -14 si la 50% tine la vreo -24)

    Poate nu e densimetru bun.... (din presupuneri - as putea avea intre 40 si 70% antigel si restul apa --- ceea ce ar insemna ca trebuie sa tina zilele astea la gerul anuntat)

    Cum ma sfatuiti sa mai verific? (alfel nu ramane decat sa dau totul jos si sa pun 3 antigel cu 2,X apa distilata --- adica cat incape - in afara de ce mai ramane captiv in motor)

    Multumesc anticipat!
    Last edited by ion_R5; 27 January 2012, 13:51.

  • #2
    Decat sa cumperi densimetru, mai bine cumparai antigel 3 l si apa ca sa inlocuiesti tot lichidul de racire odata cu radiatorul si sa stii o treaba.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #3
      Densimetru l-am cumparat anul trecut in vara. - si nu l-am luat "in loc de antigel"

      Oricum, o sa masor si lichidul din Logan - unde este "totul de fabrica" - si o sa trag o concluzie in privinta densimetrului.

      Avand in vedere ca am pus antige 2 litrii acum si 1 litru in noiebrie --- ar trebui sa fie totusi antigel suficient cat sa tina la - 20 grade. Totusi densimetrul nu s-a inventat degeaba - o avea el un rost. Numai in Romania 80% dintre meseriasi n-au nevoie nici de subler, nici de micrometru... si nici de SDV-uri... ca rezolva toate "cu ciocanul"

      Comment


      • #4
        Care e indicatia maxima si minima a densimetrului? La unele daca antigelul e la mai mult de -40, indica eronat. Eu as spune, ca la tine e foarte concentrat.
        Si ceva tiganie; ia o mostra, pune-o intr-un mic recipient si bag-o in congelator; nu vei sti concentratia, dar esti scutit de emotii.
        Last edited by IancuMIC; 27 January 2012, 17:32.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          Acum doua saptamani, la revizie, mi-au masurat aia la service! Al meu tine pana la -40! Sa iti faci o idee

          Comment


          • #6
            Orice service care se respecta are o astfel de scula de verificat. Mie mi-a luat o picatura, a pus-o pe o lamela si s-a uitat cu un fel de microscop si mi-a spus pana la cat rezista.

            Acest refractometru este proiectat pentru a masura cu acuratete punctul de inghet pentru antigel, lichid parbriz si concentratia acidului din baterie. Acest dispozitiv masoara indicele refractiv de lumina ce trece prin aceste lichide. Cu indicaţia procentajului puteti afla la ce temperatura fluidele vor îngheţa pentru propilenglicol, cât şi etilenglicol. Acesta poate fi de asemenea utilizat pentru verificarea tăriei soluţiei de electrolit din baterie.

            Producator : Add Tech , China

            Cam 170 lei costa jucaria.
            Attached Files
            Last edited by cosmindan; 27 January 2012, 17:35.
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #7
              La revizia din toamna, amestec 3 l apa, 3 l antigel, masurat acum 2 zile;rezultat,-38.
              Ala vechi din fabrica era la -25.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru raspunsuri!

                Sper sa fie ce a spus IancuMic

                Originally posted by IancuMIC View Post
                Care e indicatia maxima si minima a densimetrului? La unele daca antigelul e la mai mult de -40, indica eronat. Eu as spune, ca la tine e foarte concentrat.
                Si ceva tiganie; ia o mostra, pune-o intr-un mic recipient si bag-o in congelator; nu vei sti concentratia, dar esti scutit de emotii.

                Comment


                • #9
                  Antigelul se masoara cand este rece...
                  Uite aici o poza cu densimetrul meu...la fel e si al tau?
                  sigpic

                  Comment


                  • #10


                    eu am facut rost de un densimetru din asta si indica la fel ca ce mi-au zis aia de la dacia. ele sunt precise atat timp cat hartia gradata este bine prinsa in interiorul lui si nu umbla aiurea. daca se deplaseaza, nu mai indica bine.

                    antigelul original (pt logan) e glaceol rx tip D, facut in belgia.
                    concentratia:

                    30% antigel -15 grade
                    40% antigel -24 grade
                    50% antigel -36 grade

                    ion_R5 tu ce antigel ai pus? la nova nu e acelasi ca la logan?
                    internal combustionizer

                    Comment


                    • #11
                      Sa nu stai in dubii trebuie sa fie dulce,e de ris... dar nu de palins,pui cu degetul putin pe limba.

                      Comment


                      • #12
                        Tre sa fie pe naiba, de 10 ani se adauga un agent amar in antigelul cu etilenglicol in UE.
                        Densimetrul e util, dar nu din ala chinezesc de 5 lei. Ala si daca se agata plutitorul de perete arata bine desi ai apa in el. Refractometrul e cel mai "profi".
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by zeegermans View Post


                          eu am facut rost de un densimetru din asta si indica la fel ca ce mi-au zis aia de la dacia. ele sunt precise atat timp cat hartia gradata este bine prinsa
                          Am vazut ca un instrument asemanator are indicatii eronate la masurarea antigelului pe baza de monoetilenglicol; chiar si in acest caz gradatia aceea poate sa fie interpretata cu oarecare abatere, necesitand o anume pozitie din care se face citirea.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #14
                            Atentie la antigel ca sint multe produse care nu corespund realitatii, ex scrie ca rezista pna la - 40,si in realitate este de - 25

                            Comment


                            • #15
                              Pai si ce crezi ca se duce cineva cu densimetru in buzunar sa verifice, la cumparare, cele scrise pe eticheta produsului? Solutia e sa cumperi produse recomandate, nu tot ce-ti cade in mana, si de la firme de incredere.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google