-Curatare Egr 1.5dci 85cp.Loterie Sau Nu ? logan 1.5 dci 85CP Curatare Egr 1.5dci 85cp.Loterie Sau Nu ? - Pagina 2 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Dacia Logan : Motorizari diesel > logan 1.5 dci 85CP

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Curatare Egr 1.5dci 85cp.Loterie Sau Nu ?

logan 1.5 dci 85CP

Raspunde

Thread Tools
Vechi 5th October 2010   #21
valpo
Avansat

valpo's Avatar

Data inscrierii: 17-11-2009
Motorizare : 1.5DCI 70CP
Varsta: 46
Posturi: 104
Membru :
[Avansat]
Implicit

Cum spunea si Floryn, daca te inspiri putin din tutorialul de la 65CP si ai un minim bun-simt tehnic poti sa faci singur operatiunea fara sa depinzi de "loteria cunostintelor" mecanicului. Inlatura capacul filtrului de aer sa vezi ce scule iti trebuie, si mai adauga 1L de diluant o perie de spalat sticle (cu peri nu cu burete) avand coada flexibila cat mai lunga (pentru teava de inox), vreo doua galetuse (goale) de iaurt, o periuta de dinti si niste carpa. Sunt trei suruburi la EGR si parca doua la teava de inox. Oricum ai merge, in 2-3 ani tot se depune mizerie.
Attached Images
File Type: jpg eg1.jpg (448.8 KB, 13487 views)
File Type: jpg eg2.jpg (526.8 KB, 716 views)
File Type: jpg eg3.jpg (151.8 KB, 704 views)
valpo e offline   Reply With Quote
Vechi 5th October 2010   #22
FLORYN
Loganist de 5 stele

FLORYN's Avatar

Data inscrierii: 27-08-2007
Motorizare : dci
Varsta: 42
Posturi: 1,707
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Felicitari colegu Valpo, vad ca ti-a iesit treaba. Din pozele tale cu EGR-ul , pot spune ca era cam jegoasa. Cel putin fata de ce am gasit eu la mine.
Bine ca ai facut-o , desi banuiesc ca racitorul nu l-ai curatat . Si parerea mea e ca in cazul tau , ar fi trebuit sa-l faci pe ala.
Vechi 5th October 2010   #23
valpo
Avansat

valpo's Avatar

Data inscrierii: 17-11-2009
Motorizare : 1.5DCI 70CP
Varsta: 46
Posturi: 104
Membru :
[Avansat]
Implicit

Multam. Rezolv si racitorul daca se mai incalzeste putin.
valpo e offline   Reply With Quote
Vechi 18th February 2011   #24
catalin81noc
Incepator

Data inscrierii: 08-02-2008
Motorizare : 1.5 DCi 85 Cp
Varsta: 36
Posturi: 7
Membru :
[Incepator]
Implicit

Salutare tuturor!
In primul rand imi cer scz daca nu postez unde trebuie dar doresc sa va supun atentiei o problema care o am de 1 saptamana la masina, poate ma ajutati ptr a depista eventuala cauza.
Am un DCi 85 CP din 2008, 43.000 km, si de cateva zile,mai intai pe A2 a inceput pe la 3.000 ture, parca se oprea o fractiune de secunda(nu mai tragea) si apoi isi revenea(mi-a facut de vreo 3 ori toata autostrada).
Cateva zile totul a fost ok, dar azi mergand prin Buc mi-a facut de vreo 3-4 ori si in treptele mai mici, la turatii de aprox. 2.500.
Am vb cu un amic care se pricepe mai mult ca mine si mi-a spus ca poate fi turbosuflanta(acestea fiind primele simptome),ea intrand sau nu in functiune. Mi-a mai zis ca peste ceva timp, km, s-ar putea sa nu mai pot depasi 80-90 km/h si sa ma pregatesc de vreo 1000 Euro ptr una noua.
Voi ce parere aveti? Credeti ca poate fi altceva, curatarea EGR poate avea vreun efect pozitiv?
Multumesc ptr raspunsuri.

PS Mentionez faptul ca de noua nu am mers foarte turata cu ea, schimbam vitezele cam intre 2.200 si 2.500, mai rar o duceam pe la 3.000.(primul meu diesel).
Reviziile le-am facut pe toate la timp la dacia pantelimon, am folosit numai ulei castrol 5w 40.
catalin81noc e offline   Reply With Quote
Vechi 18th February 2011   #25
slim_daddy40
Loganist de 5 stele

slim_daddy40's Avatar

Data inscrierii: 05-06-2009
Motorizare : 1.5 dci
Posturi: 1,128
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

omule prea bn nu ma pricep dar cu siguranta turbosuflanta nu este 1000 euro maxim 500 euro da ...e netul plin de ele!
slim_daddy40 e offline   Reply With Quote
Vechi 20th February 2011   #26
mariuSEL
Loganist de 5 stele

mariuSEL's Avatar

Data inscrierii: 13-02-2009
Motorizare : 1.5 dci
Varsta: 40
Posturi: 217
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

dupa cati km se face asta?(curatarea egr?)
mariuSEL e offline   Reply With Quote
Vechi 8th March 2011   #27
cosmin83
Loganist de 5 stele

cosmin83's Avatar

Data inscrierii: 07-12-2009
Motorizare : 1.5 dci 85 CP kiss
Varsta: 33
Posturi: 3,097
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

la mine sunt momente cand in trepta a doua isi da in nas o fractiune de secunda ce poate fi nu tot timpu.
cosmin83 e offline   Reply With Quote
Vechi 10th March 2011   #28
barna marius
Avansat

barna marius's Avatar

Data inscrierii: 19-08-2010
Motorizare : clip-can.
Varsta: 53
Posturi: 122
Membru :
[Avansat]
Implicit

la citeva zeci de mii km se curata , si nu uitati sa curatati si teava metalica in forma de..s
barna marius e offline   Reply With Quote
Vechi 14th March 2011   #29
olivian_ol
Incepator

Data inscrierii: 10-03-2008
Motorizare : 1,5 dci 85 cp
Varsta: 34
Posturi: 6
Membru :
[Incepator]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de catalin81noc Vezi Post
Salutare tuturor!
In primul rand imi cer scz daca nu postez unde trebuie dar doresc sa va supun atentiei o problema care o am de 1 saptamana la masina, poate ma ajutati ptr a depista eventuala cauza.
Am un DCi 85 CP din 2008, 43.000 km, si de cateva zile,mai intai pe A2 a inceput pe la 3.000 ture, parca se oprea o fractiune de secunda(nu mai tragea) si apoi isi revenea(mi-a facut de vreo 3 ori toata autostrada).
Cateva zile totul a fost ok, dar azi mergand prin Buc mi-a facut de vreo 3-4 ori si in treptele mai mici, la turatii de aprox. 2.500.
Am vb cu un amic care se pricepe mai mult ca mine si mi-a spus ca poate fi turbosuflanta(acestea fiind primele simptome),ea intrand sau nu in functiune. Mi-a mai zis ca peste ceva timp, km, s-ar putea sa nu mai pot depasi 80-90 km/h si sa ma pregatesc de vreo 1000 Euro ptr una noua.
Voi ce parere aveti? Credeti ca poate fi altceva, curatarea EGR poate avea vreun efect pozitiv?
Multumesc ptr raspunsuri.

PS Mentionez faptul ca de noua nu am mers foarte turata cu ea, schimbam vitezele cam intre 2.200 si 2.500, mai rar o duceam pe la 3.000.(primul meu diesel).
Reviziile le-am facut pe toate la timp la dacia pantelimon, am folosit numai ulei castrol 5w 40.
...) stai linistit ca asa fac toate, cel putin a mea face de noua asa, adica in unele momente cand pleci cu ea subturata, ''gandeste'' un pic apoi o ia...nu cred ca la km astia ai probl cu turbosuflanta, sincer
olivian_ol e offline   Reply With Quote
Vechi 31st March 2012   #30
Carmelo
Loganist de 5 stele

Carmelo's Avatar

Data inscrierii: 16-03-2010
Motorizare : Tractor
Varsta: 29
Posturi: 1,244
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Nici pana acum nu am reusit sa desfact egr-ul....lipsa de timp.Sper ca in sapt de dinaitea pastelui sa o desfac si sper sa nu am probleme.
Vechi 31st March 2012   #31
cosmin83
Loganist de 5 stele

cosmin83's Avatar

Data inscrierii: 07-12-2009
Motorizare : 1.5 dci 85 CP kiss
Varsta: 33
Posturi: 3,097
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

ce ziceti sa imi curat si eu egr-ul am 103.000 km,azi am gasit un mecanic care mi-a zis ca mil curata el cu 30 ron,dar nu mie tot una sa umblu la el,se poate rupe ceva?fum pe toba nu imi scoate deloc.
cosmin83 e offline   Reply With Quote
Vechi 31st March 2012   #32
Carmelo
Loganist de 5 stele

Carmelo's Avatar

Data inscrierii: 16-03-2010
Motorizare : Tractor
Varsta: 29
Posturi: 1,244
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

La atatia km e bine sa il cureti....eu nu gasesc pe nimeni sa imi schimbe ca as plati.Me sila cand ma gandesc cat e de bibilit la ea si nici nu prea am scule propice pt actiunea asta
Vechi 5th April 2012   #33
lenard
Avansat

Data inscrierii: 07-09-2010
Motorizare : dci 85 CP
Posturi: 138
Membru :
[Avansat]
Implicit

A patit cineva sa nu poata scoate egr-ul?
lenard e offline   Reply With Quote
Vechi 5th April 2012   #34
FLR
Loganist de 5 stele

FLR's Avatar

Data inscrierii: 13-01-2009
Motorizare : unucinci agitat
Varsta: 30
Posturi: 1,504
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

lenard si eu l am curatat.s a desfacut usor,a iesit fara probleme
FLR e offline   Reply With Quote
Vechi 6th April 2012   #35
leize
Initiat

leize's Avatar

Data inscrierii: 23-08-2008
Motorizare : 1,5 dci 85 cai
Varsta: 48
Posturi: 44
Membru :
[Initiat]
Implicit

lenard la postul 43 a spus altceva
http://www.loganclub.ro/forum/curata...-t10923p3.html
leize e offline   Reply With Quote
Vechi 6th April 2012   #36
lenard
Avansat

Data inscrierii: 07-09-2010
Motorizare : dci 85 CP
Posturi: 138
Membru :
[Avansat]
Implicit

FLR la mine ii alta situatia,la mine a mai fost o tentativa de a scoate EGR-ul si mecanicul a ezitat cand a vazut ca nu iese usor.Voi vedea cand se va bloca probabil,numai ca atunci va fi nevoie sa desfac chiuloasa sa il dau afara si asta inseamna distributie completa si garniitura de chiuloasa.Nu as desface motorul numai pt EGR,saracul merge inca binisor la km pe care ii are.
lenard e offline   Reply With Quote
Vechi 6th April 2012   #37
FLR
Loganist de 5 stele

FLR's Avatar

Data inscrierii: 13-01-2009
Motorizare : unucinci agitat
Varsta: 30
Posturi: 1,504
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

e adevarat la 310.000 e ceva.a meu are 56.... a iesit usor.nici nu era asa depus pe el.l am curata frumos.mai incearca poate poate dane.
FLR e offline   Reply With Quote
Vechi 25th May 2013   #38
slucian118
Incepator

Data inscrierii: 28-10-2007
Motorizare : 1.5 dCi
Posturi: 16
Membru :
[Incepator]
Implicit

Eu l-am curatat la 40000 ...si s-a scos ceva din teava aia (recunosc ca pana atunci am mers cam subturat ...)
Acum am 97000 si ma gandeam cand trec de 100.000 sa il curat din nou. Am intrebat la reprezentanta si mi-au zis ca e 250 RON cu totul (manopera + materiale ..) ..stiu ca e mult dar asa ca referinta
slucian118 e offline   Reply With Quote
Vechi 15th September 2014   #39
mariusstf
Loganist de 5 stele

mariusstf's Avatar

Data inscrierii: 25-01-2014
Motorizare : 1.5 Dci 85 +
Varsta: 24
Posturi: 509
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Weekend-ul asta mi-a facut curaj si am curatat si eu EGR-ul avand vreo 87 de mii de km. teava de inox si egr-ul, racitorul nu am avut curaj sa-l desfac. Imaginile lui Valpo parca ar de la masina mea). Acum ca impresie dupa curatare, ori mi se pare mie, dar pot spune ca trage mult mai bine, mult mai iute, ori mi se pare mie, ori asa o fi. Si nu a fost greu deloc, egr-ul la inceput s-a lasat greu scos insa am insitat incet si cu rabdare, si a iesit usor, usor, prin miscari stanga dreapta putin cate putin.
mariusstf e offline   Reply With Quote
Vechi 29th October 2014   #40
MARIUS 692
Incepator

Data inscrierii: 20-08-2013
Motorizare : motorina
Varsta: 42
Posturi: 17
Membru :
[Incepator]
Implicit

Nu reusesc sa scot egr-ul ,poate imi spune cineva daca este o cheie speciala . Acolo este aluminu si dacă pui Șurubelnița sar pute sa ai surprize.
MARIUS 692 e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
15dci, 85cploterie, curatare, egr, sau

Thread Tools

Reguli de Postare