Curea Distributie

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Loganul firmei 1.6 break culoare alba.Masina de teren(firma termopane)
    km parcursi 120.000 km.Primul schimb de ulei + filtre la prima revizie ,la urmatoarea revizie 120.000 km sa schimbat ulei+filtru+distributia (fluid iarna ca normal se pierde)
    Pompa arata ok mai mergea linistit 50-100.000 km cureaua era cam uzata,deci tine pompa linistit 120.000 km
    Masina mea personala logan 1.4 32.000mk din 2007 o sa schimb numai ce tine de curele.

    Comment


    • #47
      dci 85cp din 2008 am in prezent 130000 km nu am schimbat distributia niciodata pana acuma si nici nu am de gand prea curand ....pana prin luna mai cand se mai incalzeste...am vazut un film cum se schimba distributia e foarte simplu ...chiar am desfacut putin sa vad de curiozitate cum arata cureaua ...arata foarte bine...nu ma duc in service am so schimb chiar eu...sa invete "smecheri" sa respecte clienti nu sai fure...porcii naibi...sa vada si ei criza

      Comment


      • #48
        seriojaa numai sa n-ajungi tot pe mana lor, daca-ti pocneste cureaua sau daca n-o montezi bine pe aia noua. supape zob, posibil chiulasa busita... tu decizi daca merita.
        internal combustionizer

        Comment


        • #49
          Originally posted by seriojaa View Post
          ...nu ma duc in service am so schimb chiar eu...sa invete "smecheri" sa respecte clienti nu sai fure...porcii naibi...sa vada si ei criza
          Parerea mea: daca iti cumperi o masina iti asumi si niste costuri. Daca se rupe cureaua si ajungi pe mana lor fii sigur ca nimanui nu o sa i se faca mila de tine la service, adica ce vreau sa zic de fapt este ca nu o sa demonstrezi nimic distrugand masina doar ca o sa te doara rau la buzunar. Nici eu nu sunt de acord cu preturile mari practicate de service-uri dar pana la urma ma gandesc la siguranta mea in primul rand.
          Deci, no offence.
          Bafta.
          Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

          Comment


          • #50
            Originally posted by Octavian View Post
            Nu inseamna ca daca ei (service-ul) spun ca trebuie schimbata la 60000 km, cureaua nu tine mai mult, ma refer strict la km si nu la ani.
            Adica vreau sa zic ca la noile loturi nu sunt alte kituri/curele de distributie, cu toate astea au marit intervalu la 90000 km (si 80000 km la 1.2).
            Octavian are dreptate ! Eu am schimbat doar cureaua de la distributie la 85000km +cureaua de accesorii ...in rest nimic ...Nu va mai speriati ! Am citit aici ca cineva a schimbat distributia la 25000 km ! Gresit ! Trebuia schimbata la 1000 km sau chiar la 900 km dk se putea sa fie sigur omul k nu distruge motorul ! Doamne cati naivi sunt pe lumea asta !

            Chiar daca masina are 4 ani si are doar 30.000 km de ce oameni buni schimbati piesele ? De dragul artei ! De frica ca nu va prieste bani in buzunar !? Chiar nu inteleg !

            Anvelopele de ce nu le schimbati la 10.000 km ca si alea daca au mai mult de 4 ani incep sa aiba ceva crapaturi pe ele ! La fel si cureaua de distributie daca se invarte pe pinioane va avea mici crapaturi ca-i facuta din cauciuc nu din sarma sau lant sa nu se observe nimic pe ea.

            O curea de distributie noua dupa 1000 km va avea si ea aceleasi semne... ,mici crapaturi de la rulajul pe pinioane.

            Daca masina are 4 ani si 30-45000 km mergeti baieti fara frica pana la 80.000 km ca acea curea nu a fost supusa la sarcini grele in cei 4 ani asa cum o curea de distributie este supusa in 80.000 km intr-un 1 an....

            Masina mea acum are 133000 km si voi schimba din nou distributia (acum cu role ) la 160000 km
            Last edited by 77sky; 8 March 2012, 11:03.
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • #51
              Salut. Loganul meu are 6 ani si 3 luni si 50000 km si un prieten mecanic mi-a spus ca i-mi schimba doar curelele (distributie+accesorii) deoarece el nu crede ca e necesar sa schimb si rolele, iar la 100000 sa schimb tot + pompa de apa.

              Comment


              • #52
                Ai curaj!Trebuia sa schimbi distributia de 2 ani.

                Comment


                • #53
                  Stai linistit daca iti schimba cureaua de distribuite si accesorii mergi pana la 150.000 km fara probleme !
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • #54
                    Nu crezi ca,cureaua '' imbatrineste'' in 4 ani?Si cit sa tina rola intinzatoare,eventual inca 6 ani?Nu spun ca fix la 4 ani trebuie schimbata,dar nici sa exageram.Oricum fiecare risca pe banii lui.

                    Comment


                    • #55
                      a mea are 6 ani jum. si nu am schimbat nimic(43miisi ceva) si nici nu o sa schimb prea curand..

                      Comment


                      • #56
                        poate in pitesti se gasesc chiulase complete de logan la coltul blocului, pe bani de biscuiti. prin alte orase nu-i asa. de aia unii le schimba cand e scris in carte.
                        e bine ca tin totusi.
                        internal combustionizer

                        Comment


                        • #57
                          nu e chiar asa, dar pana nu fac macar 60mii km nu schimb nici o distributie..etc
                          chiar daca o sa fac 10 ani vechime )))

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by angelo_ctin View Post
                            Salut. Loganul meu are 6 ani si 3 luni si 50000 km si un prieten mecanic mi-a spus ca i-mi schimba doar curelele (distributie+accesorii) deoarece el nu crede ca e necesar sa schimb si rolele, iar la 100000 sa schimb tot + pompa de apa.
                            Se presupune ca imbatraneste cureaua la 4 ani, dar rolele ce probleme sa aiba neavand nici macar 60000 de km ?
                            Memtionez ca am un stil de condus linistit, nu bruschez masina.
                            Ave-ti cunostinta de cazuri in care sa rupt ceva, avand o situatie similara ?
                            Iar mai nou am inteles ca au prelungit termenul la 90000 de km.
                            Last edited by angelo_ctin; 14 March 2012, 09:22.

                            Comment


                            • #59
                              De acord, dar tot la 4 ani se schimba.

                              Comment


                              • #60
                                eu am schimbat distributia la 50.000 si 5 ani vechime. (tot kitul-pompa de apa,cureaua si rola intinzatoare)sa stiti ca pompa mai mergea destul,cureaua arata destul de bine,dar rola intinzatoare era cam obosita.asa ca fiecare risca pe pielea lui. si daca se blocheaza rola sa te ti pe urma.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google