Curea Si Rola Distributie - La Cat Timp Schimbati?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Curea Si Rola Distributie - La Cat Timp Schimbati?

    am deschis acest topic in scop statistic, de a afla cati ani sau km s-a mers fara schimbarea curelei si a rolei de distributie dupa trecerea de limitele de km si de ani recomandate de producator.

    de ex.:
    Logan 1.6, 8v, benzina
    6 ani si 52.000km (schimb recomandat la 60.000 km sau 4 ani), actualmente fara probleme.

    ar fi de preferat sa postam doar date statistice fara discutii irelevante....
    68
    am depasit limita de timp cu 1 an, fara se depasesc limita de km
    36.76%
    25
    am depasit limita de timp cu 2 ani, fara se depasesc limita de km
    22.06%
    15
    am depasit limita de timp cu 3 ani, fara se depasesc limita de km
    26.47%
    18
    am depasit limita de distanta cu 10.000 km, fara se depasesc limita de ani
    4.41%
    3
    am depasit limita de distanta cu 20.000 km, fara se depasesc limita de ani
    4.41%
    3
    am depasit limita de distanta cu 30.000 km, fara se depasesc limita de ani
    5.88%
    4

  • #2
    Eu am 100.000 km si 5ani cu actualul kit de distributie . Fara alte discutii inutile, ce votez?

    Comment


    • #3
      Originally posted by crull View Post
      Fara alte discutii inutile, ce votez?
      Unde te-ai încadrat cu kit-ul din echiparea de origine.

      Comment


      • #4
        Kit-ul din echiparea de origine sa schimbat la 60000 km . Masina avea garantie.

        Comment


        • #5
          ar fi de preferat sa postam doar date statistice fara discutii irelevante....
          Ma indoiesc ca se va ramane doar la nivelul unor statistici; din cate ii cunosc pe unii useri, se va ajunge la discutii ce vor face concurenta topicului dedicat.
          Vor avea de munca moderatorii.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Originally posted by IancuMIC View Post
            Râzi pentru că ştii ce te aşteaptă...

            Comment


            • #7
              loganul lui unchiniu 1.4 din 2008 cu 38000 de km - in vara schimba distributia cica i-a zis lui un "nene mecanic" ca poate sa duca asa pana la 7 ani si 50 000 de km daca nu o bruscheaza in ture

              Comment


              • #8
                Loganul avut inainte l-am vandut dupa 7 ani si 74.000 km cu distributia originala. Am tinut legatura cu actualul proprietar si a schimbat-o pe la 80.000, nu a avut nici o problema.
                La cel nou am schimbat-o cum spune cartea pentru a nu pierde garantia. Nu sunt eu marele mecanic dar pot sa afirm ca rolele si cureaua aratau foarte bine, cred ca 60.000 e un termen mic.
                sigpic
                !

                Comment


                • #9
                  schimbat la 60000km ,6 ani si 8 luni cu distributia originala

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by crull View Post
                    Eu am 100.000 km si 5ani cu actualul kit de distributie . Fara alte discutii inutile, ce votez?
                    din pacate nu mai pot sa editez sondajul. poti vota la limita cea mai seminificativa depasita.
                    de ex: am depasit limita de distanta cu 30.000 km, fara se depasesc limita de ani

                    Comment


                    • #11
                      Schimbat la 92.000 ( 7 ani ), pot spune ca piesele date jos aratau aproape la fel cu cele noi ... cureaua nu prezenta urme de uzura sau imbatranire.

                      Comment


                      • #12
                        Am o cunoștință cu Logan 1.4 2005, distribuție schimbată anul asta la 48000KM.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • #13
                          Eu am schimbat distibutia la 4 ani si aveam 47.000 de km. Nu pot sa votez ca nu ma incadrez la nici o varianta.

                          Comment


                          • #14
                            Masina este din 12/2007. Prima data distributia a fost schimbata in 06/2011 la 35000 Km si a doua oara in 12/2014, la 55000 Km. Am ales sa o schimb putin mai devreme, preventiv. Curelel si rolele erau in stare perfecta de fiecare data, dar... paza buna trece primejdia rea, nu?
                            MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                            Comment


                            • #15
                              a doua oara mult prea devreme ....6-7 ani vad ca predomina si km pana in 80 000 de mii asa voi schimba la noul logan

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google