Cutia De Viteze

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutia De Viteze

    deschid un nou thread pentru ca nu am gasit ceva asemanator cat am cautat.

    de ceva vreme (cam 150-170km) se aude un zgomot suspect la cutie zic eu doar cand trec in treapta a patra indiferent de viteza sau turatie. am fost la un mecanic de specialitate si a spus ca nu poate fi cutia de viteze pentru ca nu au fost cazuri sa pice si mi-a recomandat sa schimb rulmentii fata. (hal de mecanic)... am fost la un alt service si in urma unei probe de drum respectivul mecanic mi-a spus ca este vorba de doi rulmenti in cutia de viteze, rulmenti care au mai picat la motorizarile diesel..

    acum pe care sa cred ? daca ma iau dupa primul mecanic cheltui 200ron, daca ma iau dupa al doilea ajung la 1500ron.

    intrebare : s-a mai intamplat cuiva sa aiba aceasta problema.? zgomotul este ca si cum ar freca fier pe fier sau il pot compara cu zgomotul care se auzea cand se spargea toba sau saxofonul la masinile vechi. un sunet metalic cu ecou si rezonanta
    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

  • #2
    io zic ca daca ar fi rulmentii fata s-ar auzii in toate treptele de viteza si cu prisosinta atunci cand viteza creste. deci............
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • #3
      la asta ma gandesc si eu mai ales ca atunci cand este lasata pe libet nu se aude niciun zgomot suspect... cred ca imi fac programarea in service
      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

      Comment


      • #4
        Daca spui ca la liber nu face zgomot clar ies din discutie rulmentii de la fuzeta pentru ca s-ar auzii tot timpul in mers, fie in viteza fie pe liber

        Comment


        • #5
          am dus-o in service. intr-adevarau fost rulmentii. cu ocazia asta am schimbat si discul de ambreiaj (masina are 120.000km) total piese si manopera 1400ron
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • #6
            Rulmenti din cutie sau de la roti?

            Comment


            • #7
              rulmenti in cutia de viteze
              Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

              Comment


              • #8
                Si eu i-am schimbat.Pe la 80.000.Doar ca eu nu am schimbat uleiul la cutie la 60.000 si din acel motiv presupun!

                Comment


                • #9
                  nu prevede nicaieri ca se schimba uleiul la cutie la 60k deci...
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • #10
                    eu am schimbat uleiul cand am desfacut cutia sa schimb rulmentii (12o.ooo.km). nu am gasit nicaieri o limita de km la care sa trebuiasca schimbat uleiul.
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • #11
                      Nu am cartea la indemana sa ma mai uit odata.Stiu ca scria undeva ca la 60.000 km se schimba si uleiul la cutie.Oricum,cert este ca in momentul cand am dat cutia jos si am vazut rulmentii nu mi-a venit sa cred.Cimentarea de pe bilele rulmentului nu mai era...ziceai ca sunt patrate )))...erau foarte deformate...si asta nu ar avea de la ce decat de la ulei.Cred

                      Comment


                      • #12
                        cei din service mi-au spus ca asta a fost o problema la un lot de diesel. se pare ca am fost nefericitii care "am castigat" lozul cel mare

                        dar eu am fost artist. initial am schimbat uleiul crezand ce din cauza asta se aude zgomotul. vazand ca persista l-am schimbat iar a doua zi cand i-am schimbat si rulmentii. mi-a fost oarecum teama sa nu fi facut grad in cei 1ookm care i-am mers
                        asa ca am schimbul facut anticipat )
                        Last edited by RAZVAN-005; 14 January 2013, 01:50.
                        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                        Comment


                        • #13
                          Eu am facut cu ea 3 drumuri in Italia (o data pe an)....+uleiul neschimbat,s-au adunat ! Cutia a stat in priza continua CEL PUTIN,cel putin 14-15 ore pe autostrazi,etc...incarcata full ...4 persoane in ea + bagaje ..presupun ca si de la asta i s-a tras!!!

                          Comment


                          • #14
                            Deoarece avem un topic dedicat problemelor de acest gen: Probleme Cutia de Viteze,
                            inchidem aici si putem continua discutia la adresa indicata.

                            Multumesc pentru intelegere!
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google