Cutie rezonator aer 1.6_16v

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cutia de rezonanta n-ar trebui sa aiba impact asupra performantelor masinii, fiind inainte de filtrul de aer.
    Ce are un efect asupra performantelor e cutia de aer dintre filtrul de aer si corpul clapeta care are rolul de a-i da motorului aer "instantaneu", adica aer trecut deja prin filtru care poate fi tras cu minim de efort in cilindri. Daca vreti senzatii auditive maxime cuplate cu o pierdere draguta de putere, puteti pune admisie "directa", aka tzava de la corpul clapeta + ditai filtrul conic. Se pare ca motoarele Renault pe benzina au galerii de admisie atent calculate pentru a maximiza performantele. Ca dovada, iata un test comparativ de filtre si admisii pe un Clio RS:
    sigpic
    ^Logan turbat (WIP)^

    Comment


    • #17
      ati incercat vreunu sa vedeti cum e? sau ati auzit cum suna cand e scoasa de tot? ca vad comentarii numa pe presupuse incearca si o sa simti nu vorbi din spuse si teste

      Comment


      • #18
        Eu cand am schimbat filtrul de aer odata nu am pus bine garnitura aia de cauciuc roata chiar de langa filtru si la un moment dat a alunecat in mers si sa desprins cam jumate de pe carcasa de plastic a filtrului.
        Rezultatul,,,m-am trezit ca urla motorul ca naiba din senin si nu stiam de ce,,,si cand ma uit la filtru/garnitura aia era desprinsa pe jumate.

        Comment


        • #19
          @dhp: cand vrei, iti fac un demo cum suna fara rezonator.
          apropo, vali, rezonatorul ala are rolul lui chiar si inainte de filtrul de aer. mosu Helmholtz n-a trait degeaba...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            stie dhpu cum iti suna fara rezonator , ca doar ati fost la iveco impreuna )
            si atunci i-am zis ca masina mere o idee mai aiurea fara rezonator ,ma bucur ca a ajuns la aceeasi parere
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #21
              chestia e ca suna frumos..cel putin asa o aud eu fiecare cu parerea lui mie imi place de multe ori o scot numa asa sa ma dau o tura

              Comment


              • #22
                Eu merg fara aceasta cutie rezonatoare de ceva vreme, am scoso ca imi placea acel sunet dar la drum intins ma cam enerveaza si vara asta vreau sa fac un drum de italia si nu vreau sa ajung terorizat de acel zgomot la destinatie.ideea e ca am spart din greseala acea cutie(am calcat ca bou pe ea ) si as dori sa imi da-ti un cod sa o pot cumpara ca astia la magazine numai pe coduri gasesc piesele. Cand i-am zis vanzatoarei de cutie rezonatoare se uita la mine de parca am intrebat de OZN-uri.Astept un raspuns. multumesc
                Attached Files
                https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                Comment


                • #23
                  incearca la un schrott, nu conteaza cat e de veche, n-are ce sa se strice in ea. o iei, daca nu e sparta si-ti satisfaci pofta de liniste, pe bani mai putini decat de la magazinul de piese "de origine", cu preturi de cocaina.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    Seba, caut aceasta cutie de mai bine de un an de zile la secon hand, chiar si la mana a cinsprezecea ) si nu am reusit sa o gasesc, de asta mi-am pierdut rabdarea si o caut acum la pret de ^cocaina^ si in magazine, dar vad ca nu am nici o sansa.O gasesc eu pana la urma asta daca nu imi vine mie vreo idee sa improvizez ceva asemanator



                    Important Moderator or Administrator NoteNu mai cita postul anterior...foloseste butonul "post reply". Citeste regulamentul.
                    Last edited by valeriuciprian; 19 February 2012, 23:03.
                    https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                    Comment


                    • #25
                      daca nu este si nu este , masoara cutia unui amic, stutul rezonator din interior, bucata aia scurta de teava pe teava mare, sa aiba cam 25-30mm lungime si diametru de 20-25mm. restul dimensiunilor la iei de la cutia amicului.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #26
                        Deci imi recomanzi sa mio confectionez singur?!
                        Si cred ca asa am sa fac, o sa vin si cu ceva poze daca imi reuseste inventia. )
                        Last edited by Seba; 22 February 2012, 01:15.
                        https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                        Comment


                        • #27
                          da, iti recomand, pt ca asta am si eu in plan, dar cu un pic alta geometrie. la mine sunt alte "avioane" pe teava si as avea nevoie de un rezonator un pic diferit
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by b 13 dhp View Post
                            chestia e ca suna frumos..cel putin asa o aud eu fiecare cu parerea lui mie imi place de multe ori o scot numa asa sa ma dau o tura
                            Da.E adevarat ca suna altfel, mult mai agresiv dar asta nu inseamna ca performantele motorului sunt imbunatatite.Eu cel putin nu am simtit absolut nimic.
                            Ideea e ca odata cu sunetul mult mai pronuntat, mintea percepe asta ca si cum s-ar referi totul la o viteza mai mare.Nu e adevarat!
                            O deplasare cu 80Km/h cu 50 decibeli e aceeasi deplasare pentru 100 de db si 80 km/h dpdv al vitezei, desi omul niciodata nu va zice asta ca ii este indus....in fine...ati inteles ideea!

                            Comment


                            • #29
                              Cutie Rezonator Inaintea Filtrului De Aer la 1,6 16V

                              Deschid acest topic in vederea discutiilor despre aceasta cutie rezonator din poza de mai jos...aceasta cutie se gaseste numai la motoarele k4m de pe Logan1,6 16V si sunt situate inaintea filtrului de aer avand rol de rezonanta(de a diminua zgomotul de admisie aer de catre motor).
                              Attached Files
                              Last edited by AlinVRS; 25 March 2012, 22:08.
                              https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                              Comment


                              • #30
                                asa si ce ar fi nou ? sau ce-ai vrea sa se discute...
                                E ca si cum ai spus, loganul are 4 roti ,deschid un thread in vederea discutiilor,de ce are 4 roti ...
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google