D.C.sa te feresti ca sa nu fii dus cu presul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • D.C.sa te feresti ca sa nu fii dus cu presul

    Scriu acest in speranta ca veti casca ochii mari , si veti mai adauga si voi altele.

    In vederea ferma a achizitionarii unui prestige 1.5 dCi 85 CP, la data de 19.10.2007 am fost la dealerul xxxxxian Vxxx (nu vreau sa fac reclama), stimabilul vanzator mi-a prezentat oferta, inclusiv promotia airbag lateral si garantie extina 3 ani (am inteles ca este valabila numai in luna octombrie), nimic de MODALITATI DE PLATA .
    Din vorba in vorba , am trecut la completarea bonului de comanda

    Presat fiind de timp si problemele de serviciu, am semnat in graba, impachetat, cu incredere deplina in vanzator, bagat la geanta si plecat.
    Vorbind cu vanzatorul zilele trecute, la telefon, acesta sustine ferm si clar cum ca masina trebuie sa vina la sfarsitul acestei saptamani, desi termenul mi se pare destul de mic. Astazi insa uitandu-ma pe bonul de comanda am observat nereguli majore, le mentionez doar pe cele ce atrag atentia, ca doar lucrez si eu tot in vanzari..

    Precizez ca la la rubrica optiuni apar doar :

    carte identitate 2euro
    vopsea metalizata 255euro

    nimic ceva de airbag promotie si de garantie extinsa, toate astea continua cu
    lipsa stampilei si nr de ordine al bonului de comanda, ca sa nu mai vorbesc de completarea rubricii modalitati de plata,unde nu apare nimic, e drept nici n-am dat ceva.
    Asa prostie n-am facut pana acum, sa nu ma uit pe acte si sa astept sa vina masina "la pomu laudat!", dar o sa imi fie invatatura de minte, sper ca si voua.

    Acum intrebarea este credeti ca poate sa ajunga masina in conditiile astea?

    M-as mira, sunt sigur ca nu, oricum trebuie sa fii anuntat cu 10 zile inainte. O sa ma duc maine sa am o intrevedere cu vanzatorul, sa vad ce parere, poate e slab pregatit, nu cunoaste procedura, am nimerit eu aiurea, nu inteleg d.c. ma duce cu vorba totusi are apoi daca are fumuri il bag intr-o sedinta cu sefasu , poate ma duc mai departe la protectia consumatorului.

    O sa dau maine comanda cat mai pot prinde promotia , sa vad daca la acst dealer sau la altul.Cea mai mare aberatie este insa sustinerea vanzatorului ca masina vine sigur la sfarsitul saptamanii. Daca a gresit gagiul si masina vine va mai tin la curent.

    Va astept cu astfel de mesaje, care sa foloseasca drept indrumar pentru cei ce vor sa-si cumpere masina si cu pareri mai bune sau rele.

    sa ciocnim in astptarea masinii , acum cat permisul sta bine in portofel si nu am ce sa mai conduc cel putin o perioada
    http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

  • #2
    chiar te rog sa ne ti la curent cu ce sa mai intamplat

    sigpic

    Comment


    • #3
      Eu zic ca nu privesti optimist deloc. Eu cred ca o sa fie bine. Protectia consumatorului nu ai ce sa sesizezi acum, eventual dupa ce iti vine masina. Dar daca ei iti aduc ce ai semnat tu nu vad unde e problema. La tine, ca nu te-ai uitat bine. Asta da, sa ne fie de invatatura de minte tuturor.

      Eu cand am comandat masina, ma uitam numai la tipa care-mi facea actele, nu-mi statea capul la hartii. Era tare misto gagica. Nu am avut motive sa o injur. Dar nu ma baga ea in seama. Avea BMW-ul parcat in fata. Eram un prapadit care se bucura ca-şi ia Logan in rate.

      Comment


      • #4
        Si eu am facut comanda pe 19.10. la un Ambition, dar la mine sunt trecute optiunile din promotie cu valoare 0.

        Si am si eu o intrebare:
        Care este pretul masinii?
        a) Din momentul cand ai dat comanda ( pretul din saptamana respectiva);
        b) Din momentul cand se aproba creditul si poti plati restul de bani;
        c) Din momentul cand vine masina la dealer si te duci sa o iei.

        Comment


        • #5
          Subscriu pentru Zenit.
          Si eu am facut la fel, nu ma durea capu' de hartzogaraie, ma uitam numai dupa curu lu' aia de la reprezentanta, ca era buna rau...
          Nu-mi aduc aminte sa fi completat vreun formular de comanda sau ceva de genu. Treaba asta a facut-o tipa aia buna rau, si n-am semnat nimic. Eu doar i-am adus actele de la banca si cam atat, mi-am ridicat masina (o aveau pe stoc, n-am asteptat nimic dupa ea) si gata.
          Deci nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme, poate sunt ei mai superficiali si nu mai vor sa faca sau sa completeze prea multe hartii aiurea.

          Comment


          • #6
            a facut si el o boacana, s-a remediat azi si si-a cerut scuze.... zice el ca m-a confundat cu altu.... un afon in vanzari.... tre sa iti cunosti clientul mai bine ca pe buzunarele tale inainte sa ii vinzi ceva, in fine

            Prestige 1.5 dCi / 85CP New 10950E / 36758,06 Ron +250E + casco +cateva prostii taxa de prima inmatriculare nr provizorii rca ... 700-1000E cam atat face

            Pentru cei interesati promotia cu airbag lateral si garantie extinsa moca, e valabila in noiembrie numai la prestige.
            http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

            Comment


            • #7
              Pe Prestige si Ambition, mai exact.

              Comment


              • #8
                tare postul lu zenit) bine k ea bmw si noi logan..noi suntem mandrii posesori!!f tare bv

                Comment


                • #9
                  Am zis ca revin asa ca .... maine ma duc sa iau masina, s-a miscat repede "bolovanul" ala de la vanzari.. am comandat pe 31.10.2007 livrare 10.11.2007... eu zic ca e bine.
                  http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google