Dacia la Salonul Auto Paris-2016

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai si ce voiai sa zica un reprezentant vanzari/consilier clienti? Astea sunt culorile, din astea alegeti. Daca era directorul mare de la Renault/Dacia/Nissan, intelegeam ca cetatenii aia sa fie suparati. Dar asa?

    Bine... Daca eram eu acolo, stii ca le spuneam ca se poate, cum nu se poate... ma duc in targ, iau 10 "spreiuri" si o fac ce culoare vreti voi. Numa' sa va alegeti. Scapam instant.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Ar trebui sa-ti poti alege ca oricum astepti masina cu lunile daca nu vrei una de pe stoc. Mai zici ca vrei una nevopsita ca esti nehotarat si o vopsesti tu cand te hotarasti.
      L.E. daca tot o faci la comanda...

      Comment


      • Si daca erai destepti puneau pret dublu, triplu, etc la vopseaua galben ca aveau vanzare la cati taximetristi sunt in Romania.

        Comment


        • La autocobalcescu am mai văzut mașini galbene în showroom. ÃŽși așteptau clienții sa le ridice.

          Comment


          • Originally posted by ady_dragan View Post
            Am masina de 2 luni si exact 6.9l/100km consuma exclusiv pe oras. De la ultima resetare am folosit doar ocazional AC asa ca...o fi MCV mai greu dar si ce declara ei e la ani lumina de adevar.

            Lucrez la birou si in afara de 2 telefoane, portofel gol (ca am masina noua) si eu de 78kg nu duc, asa ca consumul nu e facut cu saci de ciment si glet.
            Pe site la Dacia acum 2 minute la motorizarea 1.5dCi 75CP in configuratorul Logan MCV e dat consum urban de 3.8l/100km.
            Am ajuns la off-topic dar logan 2 e net inferior la PH2 din multe puncte de vedere si nu stiu daca facelift-ul asta in afara de mici modificari nu e la fel sau mai rau.
            te-ai gandit ca masina e in rodaj si de aia consuma mai mult? Sigur asta e cauza. Primii 5-7000 km si mie mi-a luat mai mult
            Cati km are masina?
            Last edited by pilifida; 3 October 2016, 10:31.
            sigpic

            Comment


            • Ala e consumul de oras. La firma la care lucrez sunt zeci de Logane dCi, o parte 75cp si o parte 90cp. Toti cu care am vorbit si toate bordurile pe care le-am vazut (eu sunt Toma necredinciosul), aveau consumul mediu de ~7 l/100 km.

              Daca schimbi doar la 2000 RPM si accelerezi ca si cum ai avea un cui infipt in pedala de acceleratie, consuma mai putin. Sau daca mergi seara dupa ora 21:00.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • pai si cum crezi ca e facut consumul oficial? Normal ca la pensionareala, fara vant fara bagaje etc. Nu a zis nimeni ca daca o forjezi scoti 3.7. Exact cum zici tu am scos si eu 3.8 - imi imaginam ca am un cui in pedala. Oricum m-am uitat si eu la specificatii si am vazut 3,7 in oras. Spre imposibil, dar probabil ca au imbunatatit motoarele sa scoti 4 si un pic in aglomeratie...zic si eu. Eu singura data cand am consum urban 6 - 6,1 e iarna, atat. Oricum astept sa vad cati km are colegul ady, ca daca are pana in 5000 si se vaita de consum e clar. Dupa rodaj scade consumul cu 1-2 L/100km
                Last edited by pilifida; 3 October 2016, 10:39.
                sigpic

                Comment


                • Au pus 3.7 l/100 km la modelul cu S&S.

                  Si la 0.9 TCe au scazut de la 6.7 la 5.8 de cand au pus S&S.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    L.E. In afara de asta ai 6 ani garantie la tabla acum. Alte branduri mai pretentioase aveau 5 ani.
                    Eu am Dacie din 2011 si am garantie 6 ani la tabla. De ce crezi ca au bagat abia acum? Daca nu ma insel dintotdeauna Logan a avut 6 ani garantie la tabla.

                    Comment


                    • Originally posted by pilifida View Post
                      pai si cum crezi ca e facut consumul oficial? Normal ca la pensionareala, fara vant fara bagaje etc. Nu a zis nimeni ca daca o forjezi scoti 3.7. Exact cum zici tu am scos si eu 3.8 - imi imaginam ca am un cui in pedala. Oricum m-am uitat si eu la specificatii si am vazut 3,7 in oras. Spre imposibil, dar probabil ca au imbunatatit motoarele sa scoti 4 si un pic in aglomeratie...zic si eu. Eu singura data cand am consum urban 6 - 6,1 e iarna, atat. Oricum astept sa vad cati km are colegul ady, ca daca are pana in 5000 si se vaita de consum e clar. Dupa rodaj scade consumul cu 1-2 L/100km
                      Originally posted by vitriol View Post
                      Au pus 3.7 l/100 km la modelul cu S&S.

                      Si la 0.9 TCe au scazut de la 6.7 la 5.8 de cand au pus S&S.
                      Pai cum au ajuns la valorile alea?
                      ...Cum se masoara consumul....

                      Directiva consiliului europei care a reglementat (armonizat) prima data legislatiile statelor membre in ceea ce priveste masurarea consumului de combustibil este:
                      -80/1268/EEC din 16 decembrie 1980.
                      Pagina oficiala unde gasiti acest document este: http://eur-lex.europ...980L1268:EN:NOT. Tot acolo gasiti si traducerea oficiala a UE a directivei in limba romana, in format PDF.
                      Aceasta directiva a fost amendata cu:
                      -89/491/EEC of 17 July 1989
                      http://eur-lex.europ...989L0491:EN:NOT
                      -93/116/EC of 17 December 1993
                      http://eur-lex.europ...993L0116:EN:NOT
                      -1999/100/EC of 15 December 1999
                      http://eur-lex.europ...999L0100:EN:NOT
                      Ultimul amendament adus acestei directive este:
                      -2004/3/CE din 11 februarie 2004. Pagina oficiala unde gasiti acest document este: http://eur-lex.europ...004L0003:EN:NOT

                      Foarte pe scurt, consumul se masoara pe un stand cu role, in conditii normate de temperatura, presiune, stare de incarcare, starea drumului, cu toti consumatorii inutili opriti (AC, clima, faruri, audio etc). Ciclul de masurare este standardizat. Viteza medie pentru ciclul urban este 19 km/h iar cea maxima de 50. Pentru ciclul extraurban Vmax e 120, Vmed 63 km/h. Rulajul vehiculului testat este intre 3000 si 15000 km.

                      Comment


                      • Prin introducerea S&S.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Pai asa zice si vitriol dar conditiile in care se masoara in fabrica, nu se indeplinesc decat in fabrica . Aceeasi masina pe aceeasi strada, si aceleasi conditii atmosferice etc, cu doi soferi diferiti va avea doua consumuri diferite.

                          Comment


                          • Da. asa e ! Bine zis !

                            Comment


                            • Logan 0.9 TCE are consumul exterior decalrat 4.6%. Eu am scos 4.7% Timisoara-Sinaia-Timisoara + plimbari prin munti aprope de consumul declarat. 4.3% (vezi topicul dedicat)...si mers cu o viteza decenta. In oras...astazi am scos 11.2% (dap...11.2%...in conditiile in care viteza medie a iesit 7km/ora). Dar in oras am reusit sa scot si 5.3% (in TM)...sambata dimineata.
                              Deci...consumul depinde de stil si de conditii de trafic. Faptul ca sunt relativ greu de atins...foarte adevarat...(in special alea urbane)

                              P.S. Acceleratul lent in treptele inferiorare creste consumul. Aici este vorba de distanta parcursa in treptele inferioare. Cea mai buna solutie pt un cosum minim: De ex, vrei sa mergi cu 60Km/ora. Acceelrat mai sportiv a I-a, a II-a, a III-a...dupa care IV-a la 45 km/ora si accelerat foarte usor pana la 60 km/ora.
                              Goodd...cam prea mult offtopic din partea mea. Scuze
                              Last edited by bolovan; 3 October 2016, 13:06.

                              Comment


                              • Sa scada cunsumul peste x mii km cu 1l da, dar cu 2....astept sa vad purcelul zburator. Merg doar cu ECO activat (fara imi scotea 7.4l/100km), si intradevar am numai 2250 km la bord. In perioada de 2000 km de rodaj consumul era la 6.4l/100km si am zis ca e ok. Dupa rodaj am resetat CB si a ramas in cei 250km la 6.9l/100km.
                                Stiu ca scrie in carte ca dupa 10.000 parca, mai scade, ma astept macar la un 0.5l si sper sa fie macar atat. Dezamagirea vine ca m-am luat dupa ce am tot citit despre consumurile altora si speram ca macar daca tot merg cu Eco activat, situatie in care se simte mult mai lesinat, sa am macar un 6l/100km.
                                O sa vad anul viitor, cand ajung pe la 10.000 cum se schimba treaba.
                                Legat de stilul de condus merg nesportiv (schimb in jur de 2500rot/min) si incerc sa nu o tin subturata (peste 1700 rot/min).
                                Last edited by ady_dragan; 3 October 2016, 13:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google