Dacia Logan 1.5 Dci Vs. Opel Astra Bertone 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    iote mah cum s-o prins asta micu ai vazut de ce zic eu ca nu exista masini cu finisaje majore la 20000 de coco? atunci la ce sa-ti scoata dealerul ochii cu finisajele 3,14zdii cand de fapt ai un placaj frumos polisat? si iti si cere bani pe el, triplu decat acelasi placaj, dar doar vopsit, fara luciu metalic? vezi ca de fapt "calitatea" materialelor e praf in ochi? finisarea conteaza. lumea se uita la aspect, desi pierde din vedere substanta problemei. 3 masini din 4 au materiale de *****, vandute cu nesimitire la suprapret. atunci, pt ce sa dai banii aia? da, ii dai pe esp, dublu climatronic, 5 stele euroncap. dar nu pt materiale, ca nu sunt mai bune, doar arata mai bine.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #32
      Daca nu vreti plastic este varianta Mercedes cu ornamente din lemn de cires (sau ce copac or fi pus). Oricum tot in Romania este facut(nu glumesc) .
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #33
        cred ca si ala e tot plastic. daca-l rupi, nu lasa rumegus, te taie la mana...creste dracu ciresi ca sa-i taie si sa-i puna mertu pe bord... io zic sa-i tai lu unu cu mertu ornamentul din bord cu traforajul si daca face rumegus, ai belit trompeta. daca se rupe si pute a petrol scapi cu 10 ron un plastic ordinar din piata...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #34
          Asa au dat l-a gazeta acum vre-o cativa ani. Copacul nu sunt sigur ca era cires. Putea fi plop, salcie, salcam, etc.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #35
            astra bertone arata f bine si chiar daca are 7-8 ani vechime nici loganu "2" nu are dotarile acelei masini, sport,1.8 de 125 cp +evacuare se infige destul de bine.si cred ca opelul are o traditie in industria auto si nu scrie pe spate acel "by" deci nu fiti rautaciosi ca firma eu zic ca este peste renault.vad ca toata lumea se compara cu opel astra clasic , chiar daca se infige mai tare un logan sa zic de 90 cp , si asta datorita greutatii mai reduse, tre sa tinem cont ca pe acel opel clasic ai un confort sporit, calitatea materialelor mult superioara , antifonata mai bine si lista continua.si cam in toate testele opelul a iesit destul de bine in fata concurentei.eu mi-as compara loganul cu lada,kia rio fiat albea etc
            cand v-ati luat dacia logan toata lumea spunea ca atat si-a permis ....sunt sigur ca daca dispuneai de alte fonduri treceai la alta masina ca doar nu esti asa patriot.ps: dacia rugineste dupa 3-4 ani d zile, pe cand opelul se tine binisor la tabla .
            Last edited by georgex2; 9 March 2010, 12:50.

            Comment


            • #36
              Esti tu convins ca se tine binisor la tabla ( rugina ) astra casic? eu zic sa te mai informezi putin. greutate 1145 hmmm e mai usoara ca un logan, sigur? Calitatea materialelor mult superioara? mie mi se pare ca intr-un cielo. in afara de viteza maxima ca si performante nu e cu nimic mai spectaculoasa decat 1.6 de pe logan. Tinuta de drum este mai buna. ATAT

              Comment


              • #37
                Originally posted by georgex2 View Post
                ps: dacia rugineste dupa 3-4 ani d zile, pe cand opelul se tine binisor la tabla .
                Mai vorbim cand o sa faca si a ta minim 3-4 ani de zile;). Presupun ca si daca ii dai forja la Dacia din zilele noastre se da pe ulei, nu? Ce conceptii puteti sa aveti...

                Legat de calitatea materialelor din interior, Astra Classic este peste Logan.
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • #38
                  Loganul meu face 3 ani in mai. Unde trebuie sa ma uit dupa rugina ca pana acum cu toata imaginatia mea nu am descoperit? Sau trebuie sa astept pana in mai ca atunci sigur apare rugina. A mint au ruginit capetele amortizoarelor da' aia nu-i tabla.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • #39
                    nu vreau sa intru in polemici insa chiar sunt atatea topic-uri cu rugina logan in garantie,iar cine nu a condus un opel bertone inseamna ca vorbeste din auzite.eu zic ca opel astra bertone atrage priviri mai mult ca un logan .e doar parerea mea
                    Last edited by georgex2; 10 March 2010, 16:11.

                    Comment


                    • #40
                      bai frate....ce dracu tot nu intelegeti..din ce clasa face parte loganu ?! ...si din ce clasa face parte bertone asta ? logic ca pitipoancele se uita la marca si la decapotabila.... sunteti exact ca tantalai astia de nemti ..compara ei logan cu mustang http://www.youtube.com/watch?v=FCVkzZfvu0g

                      Daca va aparea dacia "decapotabila" ..atunci vom mai discuta ...propun sa se inchida topicu'

                      Comment


                      • #41
                        loganu eu cred ca altii nu inteleg , cand afirma tot felul de neadevaruri, si totul pleaca de la topic, daca aia e din alta clasa si costa de 10 ori mai mult d c se da drumu la acest topic? sunt pareri si atat nu tre sa sari asa in sus !

                        Comment


                        • #42
                          daca stii sa citesti primu post..vei observa cati ani are initiatorul topicului....la varsta lui stii cum e...viseaza cai verzi pe pereti si ceva frumos care sa impresioneze o pitipoanca ...nu s-ar de cur in sus...dar cand vad discutiile astea fara rost parca sunteti niste tzatze ...si oricum fiecare isi lauda puiul din curte...ce sa mai...
                          PS : Daca aia costa de 10 ori mai mult decat loganu' eu ma impusc ...cu armele furate de la unitatea militara ciorogarla
                          Inchideti va rog topicu'

                          Comment


                          • #43
                            daca vrei sa te misti decent la un pret mic .. ia-ti LoGAN, preturi mici de intretinere .... daca stii ca te "mananca" .. ia-ti altceva
                            Last edited by DeeLiTe; 29 March 2010, 23:42.
                            :: VW Golf 4 1.9 T AXR cp :: 2002 :: 205/55 R16 91H :: Reflex Silver Metallic (LA7W) ::

                            Comment


                            • #44
                              ehee... anii au trecut... pe topik n-am mai postat... dar m-am gandit acum pentru ca tot aveam eu ceva de intrebat pe loganclub am zis sa dau un ochi pe aici se inchida/stearga acest topik
                              cand ma uit la primul post facut de mine imi vinde sa rad de mor si sa zic ce prost sunt...
                              bertone a scazut 3-4 mii logan la fel... mai am eu pana ma gandesc la ce masina sa imi cumpar momentan avem 2 masini in familie un golan si mitshubishi colt, deci nu as putea sa ma plang de lipsa unei masini
                              ROG un moderator sa inchida/stearga topik-ul acesta... este inutil
                              Dacia Logan - 1.4 MPI 75cp 8v
                              Mitshubishi Colt - 1.1 i 75cp 12v

                              Comment


                              • #45
                                Mie imi vine sa rad numai cand vad titlul: comparatie intre 2 masini total diferite, un sedan diesel si un coupe benzinar.
                                If it ain't broke, don't fix it!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google