Dacia Logan Electrica ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Unde sunt astia in Constanta? Nu stiu de ce dar pare treaba sa sune prea futurist sa fie si adevarat si rentabil si fiabil.
    Acumulatorii unde se incarca?
    sigpic

    Comment


    • #17
      Masina se incarca la orice priza de 220 , are un cablu pe care il extragi din locasul prevazut initial alimentari cu combustibil , sediul il au in Ovidiu , imi pare rau dar nu le mai gasesc numarul de tel , am publicat adresa de mail a lor mai sus , incearca sa iei legatura cu ei ...
      Last edited by crististreulea; 11 June 2012, 11:19.

      Comment


      • #18
        Chiar sunt curios sa vad o masina electrica artizanal realizata.
        Am mai vazut una dar la Discovery, era o camioneta plina de baterii auto. Nu ramanea spatiu pentru altceva decat pasageri.

        Comment


        • #19
          eu te felicit, e o miscare indrazneata, daca ai bani si vrei sa te distrezi poti sa incerci. vei fi o senzatie pe forum
          costurile modificarii nu se recupereaza intr-un termen rezonabil, ai facut un calcul cat trebuie sa tii masina ca sa-ti recuperezi banii? si dupa aia sa iesi "pe plus" cum s-ar zice. e aceeasi problema ca la masinile electrice, tehnologia e prea scumpa ca sa-ti cumperi o astfel de masina noua numai pe baza economiilor pe care le-ai face de pe urma ei. apropo de calcule, din cate stiu autonomia masinilor 100% electrice aflate la vanzare in prezent nu depaseste 150km.
          nici firma nu pare prea serioasa, dar daca zici ca ai fost si ai incercat masina....
          asteptam o corespondenta live de la fata locului. yrman ai legatura
          Last edited by mcornel; 25 May 2012, 15:04.

          Comment


          • #20
            dar nu inteleg de ce merg puse aceste motoare numai pe diesel si nu pe orice motorizare?
            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

            Comment


            • #21
              nu e vorba de pus 2 motoare, e vorba de inlocuit

              Comment


              • #22
                Dece oare doar Logan diesel modifica ?
                Last edited by crististreulea; 11 June 2012, 11:20.

                Comment


                • #23
                  "Multumesc Andreea!"

                  La 220 cate zeci de ore ii ia sa imi incarce bateriile alea? M-ai facut curios, o sa incerc sa imi fac timp sa ma duc la ei pt un drive-test
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    acum am refacut si eu calculele, la 36mii de km pe an mie imi da o economie de 2000 de euro pe an. deci o recuperare a investitiei dupa 3-4 ani, dupa care mergi aproape gratis, la un sfert de pret fata de diesel
                    nu uita sa bagi masina in priza noaptea si sa nu te duci prea departe de casa radem, glumim, dar nu parasim judetul

                    am gasit alt anunt de-al lor

                    se poate face pe orice masina, ei au trimis oferta personalizata pt masina andreei.

                    si o poveste de succes, asa de incurajare http://garajelectric.ro/

                    bonus un calcul mai realist de la cineva care se pricepe
                    Last edited by mcornel; 25 May 2012, 16:24. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by vyalli View Post
                      dar nu inteleg de ce merg puse aceste motoare numai pe diesel si nu pe orice motorizare?
                      Multe intrebari , putine raspunsuri ... eu sunt jurista intr-o institutie locala .. pentru a ma deplasa la serviciu .... care este intr-o localitate nu tocmai invecinata imi prinde bine solutia asta si sper sa reusesc sa o obtin cat mai curand ... in privinta datelor tehnice ... v-am impartasit datele de contact lor de contact ... succes-uri !!!

                      Comment


                      • #26
                        Nu merge sa ne bagam in programul "casa verde"
                        Ideea e buna si daca calculul hartiei bate cu realitatea pare rentabil, dar, pentru ca exista si un "dar", costurile initiale de instalare sunt cam maricele...
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Nu stiu cat de "maricele" ti se par tie , dar daca pui la socoteala ca un logan second hand il gasesti cu 2500 - 3000 euro .... pui costurile cu conversia 6000 - 10000 euro .... la final ai masina complet electrica cu maxim 13.000 euro ... care in cazul variantei de 13 mii timp de 7 -8 ani nu umbli la ea deloc (din cate am inteles eu ... garantia este 5 ani ... iar real dupa 5 ani nu schimbi decat carbuni la motor) ... doar o bagi in priza .. nu cred ca e o investitie proasta ... avand in vedere ca ce-a mai ieftina masina de serie electrica este produsa tot de Renault ... nu este mai ieftina de 21.000 euro si bateriile le inchiriezi cu 79 euro pe luna ... si sa numai vb ca e foarte proasta la perfomante ... autonomia greu ajunge la 150 km / incarcare.
                          Last edited by Seba; 26 May 2012, 13:51.

                          Comment


                          • #28
                            Pai si tu daca nu ai incredere intr-un mare producator de masini ,de ce consideri ca aceastia sunt mai buni?
                            La momentul actual, bateriile sunt singurul dezavantaj al masinii electrice. Mai degraba iesi mai ieftin daca cumperi o masina mica de oras pentru deplasarea pana la serviciu decat cu transformarea.

                            Comment


                            • #29
                              eu fac zilnic 74km pana la munca. parerea mea daca ai 6000+euro (sper ca nai degand sati mai faci si credit pentru asa ceva) baga motorina buna in masina si nu ai stres. poate in 5 ani iti muti si locul de munca mai aproape de casa.
                              http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by vyalli View Post
                                dar nu inteleg de ce merg puse aceste motoare numai pe diesel si nu pe orice motorizare?
                                asa am inteles si eu initial, ca se pastreaza si motorul cu ardere interna, nu ca se inlocuieste tot. adica un fel de hibrid de aia credeam ca se adauga greutatea partii electrice la ce e deja existent pe masina. dar daca se inlocuieste cu totul... e deja alta poveste. vreau sa vad asa logan in teste. filme, date, tot :P
                                Last edited by zeegermans; 25 May 2012, 20:59.
                                internal combustionizer

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google