Defectiune Alternator Valeo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Defectiune Alternator Valeo

    Salut.N-am mai scris de la vreo 40000 km,acum am 70000.A aparut si prima problema serioasa,mi s-a stricat fulia de la alternator care este cu o garnitura elastica(fulia).Defectul a aparut la 7000km dupa ce a fost schimbata distributia si cureaua de accesorii. Intrebari:
    -defectul poate sa fi aparut pt ca a fost prea intinsa cureaua;n-am vazut sa fie folosit vreun dispozitiv de masurare a tensiunii in curea;
    -rola de intindere a curelei de accesorii are vreun arc(diesel cu servodirectie,fara AC);
    -as avea mare nevoie de Manualul Logan Diesel cu motor K9K-K7;de exemplu pentru asezarea curelei pe fulii;unde ramane un sant liber?!
    Va multumesc mult si astept pt manual.
    Gri met dCi 65 Cp Preferance 10.2005 245.000 km,LOGAN 4 LIFE!

  • #2
    am un alternator de vanzare daca te intereseaza pt1.5 dci de 125 amperi,450 ron.fulia te costa intre 200- 380 ron

    Comment


    • #3
      Fuliile acelea cu cuplaj elesti cedeaza destul de repede la 1,5 DCI,mai ales daca nu ai intinzator cu arc.inlocuiesteo cu cea cu care au venit modelele mai noi(cea cu rulment unisens).E mult mai buna si culmea....mai ieftina,adica 199 ron fat de 250 ron modelul vechi si e nemteasca.Vine intr-o citutie verde ci alb pe care scrie INA.Succes.
      Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

      Comment


      • #4
        se poate monta si fulie fara ambreajul respectiv, au pus mulyi ,tine.. 70 ron

        Comment


        • #5
          Cea cu rulment unisens e mai buna (sau mai se zice cu ambreaj),dar dinsul avind 70 000 Km vrea sa le spuna mecanicilor care au lucrat ca ei ar fi fost de vina,ca iau intins cureaua prea tare)din pacate intinzatorul e automat nu se pune problema de mecanic.

          Comment


          • #6
            tot ce i posibil..

            Comment


            • #7
              Daca se monteaza fulia aceea ieftina...70 ron,exista riscul sa se rupa cureaua.In general la Loganul 1.5 DCI daca se rupe cureaua de accesorii(altermator,clima,servo),exista riscul sa ajunga in distributie si sa se lase cu tocanita de supape.ATENTIE SPORITA,ca u se merita riscul.
              Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

              Comment


              • #8
                Originally posted by cocian View Post
                Cea cu rulment unisens e mai buna (sau mai se zice cu ambreaj),dar dinsul avind 70 000 Km vrea sa le spuna mecanicilor care au lucrat ca ei ar fi fost de vina,ca iau intins cureaua prea tare)din pacate intinzatorul e automat nu se pune problema de mecanic.
                Imi pare rau dar nu am intinzator automat pt cureaua de accesorii...cat fortezi, atata se intinde...
                Gri met dCi 65 Cp Preferance 10.2005 245.000 km,LOGAN 4 LIFE!

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google