Defectiune Senzor Viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    verifica starea mufei si a pinilor de la traductorul de viteza (au fost cazuri cand a patruns apa si au oxidat), eventual curata cu un spray de contact. 90% din cazuri de acolo a fost
    Instalare computer bord, Xenoane, LED-uri bord, activari diverse functii UCH, montaj alarme, reparatii pompe directie asistata...BUZAU

    Comment


    • #17
      pana la urma ai descoperit cauza defectarii vitezometrului?
      Schimb lumini la bord ... logan si alte modele de masini,in general, dupa 2003 ...activez computer bord logan 0784807907

      Comment


      • #18
        da sa stricat traductorul, lam schimbat cu un altul

        Comment


        • #19
          o poza cu senzorul de viteza se poate ?
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • #20
            Poftim. Cu mentiunea ca pozele sunt luate de pe alt site.
            Attached Files

            Comment


            • #21
              merci Myke....am vazut si eu poze cu el dupa ce am scris postul ...
              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

              Comment


              • #22
                Originally posted by Tudor View Post
                merci Myke....am vazut si eu poze cu el dupa ce am scris postul ...
                e vreo 300 si ceva de ron panarama aia la reprezentanta ... l-am schimbat si eu ... captor viteza )

                Comment


                • #23
                  l-am curatat azi cu spray de contact ( wd 40 ) , sper sa mearga...la mine functiona kilometrajul cand voia , mai ales cand era motorul rece era ok..oricum m-am chinuit vreo juma de ora sa il scot ca nu incapeam..pentru nestiutori, cum am fost si eu , se scoate mufa din capul lui, si apoi se trage ..cu fortza
                  Attached Files
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • #24
                    dupa cum ziceam, l-am curatat si tot a facut azi figuri...poate fi altceva sa-mi `cada` kilometrajul ?
                    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                    Comment


                    • #25
                      aceiasi problema

                      salut dragi colegi
                      aceiasi problema o am si eu......acum aprox 1 luna mi-a cazut in mers vitezometrul. nicio problema pana aici, l-am desfacut, l-am curatat si inainte de a monta senzorul la loc deasupra oring-ului am pus niste silicon auto (cel de culoare rosie) si l-am "indesat" mai bine, la fel si mufa. a mers normal cateva zile si apoi a cazut iar (ar de data asta mai putin), apoi isi revine si culmea acum merge mai mult si cade mai putin nu invers ca inainte. am un prieten care lucreaza in service dacia si mi-a spus ca schimba o gramada de senzori de la vitezometru. becul din bord (check engine) l-am stins la un prieten care m-a rezolvat imediat. tin sa mentionez ca am un logan prestige 1.6 16 v din 2007. daca stiti cum se poate rezolva (asta daca se poate) sa nu fiu nevoit sa dau caruta de bani, pentru ca am auzit ca e destul de scump, va rog sa-mi spuneti si mie. va multumesc
                      "Only God can judge me"

                      Comment


                      • #26
                        Se rezolva prin inlocuirea senzorului. Sau iti iei un faza 2 care nu mai are senzor si ia semnalul de la ABS.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #27
                          si costa cam tot atat dar de data asta doar un senzor pe roata )
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #28
                            cat costa un senzor nou ? de origine ..
                            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                            Comment


                            • #29
                              ti-a scris cineva mai sus )
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by einstein1984 View Post
                                Se rezolva prin inlocuirea senzorului. Sau iti iei un faza 2 care nu mai are senzor si ia semnalul de la ABS.
                                Ciudat... ieri am examinat un 16v faza 2 nou, cumparat saptamana trecuta si senzorul de viteza e la locul lui.
                                INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google