Demontare Bord La Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demontare Bord La Logan

    i-a venit randul si la bord sa-l izolez fonic. asa ca am dat jos bordul in acest weekend. m-am apucat sambata la ora 9:30 si m-am oprit seara la ora 20:30. duminica am continuat munca la ora 10:00 si am terminat la ora 14:00.
    imediat ce am terminat, am dat un test sa "aud" o diferenta de sunet de la motor, nu am sesizat nici o schimbare in bine
    dar azi cand am mers la lucru, pot sa spun ca sunt de-a dreptul in extaz de modificarea facuta! la relanti parca nu-i nici o diferenta, dar la 80km/h abia daca aude motorul, abia pe la 100km/h incepe sa se auda putin mai tare. oricum, in comparatie cu zgomotul inainte de izolare, este mult, mult mai bine.
    daca vreti sa va apucati de dat jos bordul, va recomand inca un ajutor din partea cuiva, e chin mare si multa munca.
    era sa uit, tot in drum catre lucru si-a facut aparitia un greier in bord. @@%^#@$%!#@^!@#@^ si mama lui de greier! inebunesc!

    Last edited by crististreulea; 27 April 2009, 15:37.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Foarte educativ, bine realizat! Bravo profesore!
    Intalniri LC SB sambata ora 17 Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO)

    Comment


    • #3
      Da ma cristi.. mentioneaza si tu.. ca... 7-8 ore le-ai folosit pentru a muta camerele dintr-o parte in cealalta si inca 3-4 ore pentru a tine camerele in mana si a explica... deci nu dureaza chiar asa mult
      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
      Enter the Matrix

      Comment


      • #4
        ce fata de mort ai...
        Citez: Azi am sa dau jos bordul , ca sa izolez fonic...
        Zau?
        pfuu tu inca ai casetofon , ce ghiorzan e streulea
        ba cu airbagu , vb serios? eu de curand am scos mufele de la airbagurile laterale din scaune , si nu am nimic aprins in bord... deci acum tre sa ma duc la service? ma duc la baietii cu diagnoza?
        cei ``nasturele ala negru de pe consola centrala? deasupra la comanda de climatizare??????????
        Last edited by SoNyKeL; 27 April 2009, 16:26.

        sigpic

        Comment


        • #5
          Si acuma hai zi drept cate suruburi ti-o ramas in plus?) Daca nu ti-o ramas nu esti meserias) nu cred ca doar 1 surub ti-o ramas.
          Last edited by KeanuRev; 27 April 2009, 16:26.
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #6
            Felicitari, a fost foarte multa munca, eu vizionand filmuletele cred ca mi-am rezolvat aceasta problema. http://www.loganclub.ro/forum/anular...re-t12483.html
            P.S. Cati km are masinuta ta ? Cand schimbi distributia ? Sa nu uiti sa filmezi.

            Comment


            • #7
              Aha...deci ai ramas cu piese in plus dupa montare
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                de ce teai legat la cap
                ps sincer ai curaj eu nici platit nu faceam asta... asa ca experiment
                Last edited by SoNyKeL; 27 April 2009, 16:40.

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Esti f tare, dar si f nebun!Numai bine

                  Comment


                  • #10
                    felicitari cristi...sunt curios urmatorul filmulet despre ce va fi...oricum ai muncit mult ...e clar...

                    tare remarca lui Sony...aia referitoare la casetofon ))))))
                    0.9 tce SL plus

                    Comment


                    • #11
                      Un tutorial excelent pentru cei care il privesc, dar sa te apuci sa faci asa ceva? Mai bine pas. Felicitari si nota 10, Cristi.In ceea ce priveste parerile unora,se spune ca nu poti sa-i multumesti pe toti. Un moldovean cu suflet de banatean. Te salut.
                      METABOND RULES

                      Comment


                      • #12
                        Super tare tutorialul Cristi.Cred ca-l mai dai jos daca vrei sa vopsesti panourile de la usi si bordu in negru ).Mi-a folosit la faza cu ciuperca aia,n-am stiut ca trebuie sa apas pe ea ca sa o pot scoate.

                        Apropo de eroarea de la airbag.De ce sa iti dea eroare daca tu ai scos borna.Mai citeste info despre airbag cand masina e oprita,si mai ales scoasa borna?
                        Last edited by soboBN; 27 April 2009, 20:51.
                        Cumpar volan de Duster

                        Comment


                        • #13
                          sigur sigur, are suruburi in plus ... dar nici in minus nu m-as mira, la cat de imprastiat era interioru la un moment dat...

                          oricum, bravo si merci pentru filmulet!

                          Comment


                          • #14
                            Mai Cristi San, pe bune a mai ramas ceva nedemontat de tine din masina aia ? Felicitari pentru ce ai facut , sincer ..... este de laudat perseverenta ta si iti multumim pentru ca ne dezvalui si noua din secretele Loganului.
                            Nu te-au sunat astia de la Dacia-Renault , ca sa te angajeze inginer sef responsabil cu calitatea lucrarilor de asamblare ?
                            Esti tare , felicitari !!

                            L.E. - ma mir cum de pustiul tau nu este prezent in decor . Al meu nu cred ca apucam sa deschid usile la masina si el era cu torx-ul prin bord. )
                            , sunt cu ochii pe voi !
                            :thumbsup:

                            Comment


                            • #15
                              KeanuRev: pentru mutatul si pozitionatul camerei, am pierdut cam 30 minute. incluse si comenturile reluate

                              SoNyKeL: eram treaz de 15 minute si imi era groaza de ce urma sa fac la masina.
                              ma satisface momentan casetofonul, 99% din timp merge doar radio.
                              eroarea de la airbag apare din cauza ca am scos mufa. am mai scos odata mufa si cand am pus diagnoza a gasit eroare la airbag, dar doar pe soft.
                              "nasturele" e un magnet pe care puneam telefonul, dar bad ideea, s-a stricat displayul in timp din cauza acelui magnet
                              stai linistit sony ca nici platit nu mai fac asta

                              Urs: nu cred ca or sa ma lase in service sa filmez cum schimba distributia. totusi, sunt si limite unde ma bag :P
                              darksid3: stiu exact de unde era fiecare piesa . surubul stiam ca e de pe ansamblu de incalzire, dar n-am mai gasit gaura
                              cele 2 doape ma chinuia prea mult sa le pun la pozitia lor iar acel organizator de cabluri am uitat sa-l pun

                              SE-SAYD, valeriu61, iooon_cug, vivabobo, tomu: multam la toti, si da, sunt putin nebun

                              soboBN: nu te contrazic, e posibil sa ai dreptate. prima data cand am scos mufa la airbag nun era data jos borna.

                              FLORYN: n-am dat jos coloana de la directie si ansamblul de incalzire
                              iar per general, urmeaza motorul
                              cat despre prunc, era prea ocupat cu cei 2 vecini de varsta lui. in plus, in garaj era sauna, afara mai adia putin vantul
                              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google