deschidere portbagaj din telecomanda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andrei View Post
    E ceva mai compicat dar nu e imposibil de realizat.

    asa ceva o sami fac eu..
    vecinul meu monteaza asa ceva pretul este de 60 RON


    !!! trebuie sa aveti deschidere centralizata cu cheie tip briceag.. ca sa aibe si optiunea pentru porpagaj...
    Attached Files

    Comment


    • Nu e obligatoriu. Merge deschiderea si dintr-o alarma mai ieftina, care sa aiba un fir pentru canal auxiliar.
      GL-22-TOF

      Comment


      • Vreau si eu deschidere la portbagaj din telecomanda..am deschiderea din cheie...cine se pricepe si este din Bucuresti dati un PM sau postati.

        Comment


        • Am citi tot ce era pe aici. am buton de deschidere pe capota de la portbagaj.
          ca sa o pot deschide din interior imi trebuie un actuator care trebuie sa traga de tija existenta. Corect?
          Dar ca sa functioneze portbagajul trebuie sa fie descuiat in prealabil. Corect?
          Cum sa procedez ca sa si descui si sa si deschid portbagajul.

          precizez ca am doar inchidere pe cheie.

          Orice schema sau imagine(am mai vazut imagini aici) sunt binevenite.

          Multumesc!

          Comment


          • La prima intrebare raspunsul e afirmativ.
            La a doua...sa imi spui daca am inteles.Tu vrei ca portbagajul sa nu poata fi deschis de alta persoana dinafara chiar daca masina e descuiata(in trafic sa spunem)...nu?Dar sa poti deschide capacul portbagajului din interior...daca da atunci anulezi firul care vine de la actuatorul portbagajului (cel care e din fabrica) si inchizi portbagajul cu cheia (bagand-o in butuc) si il lasi asa...Am inteles bine?
            sigpic

            Comment


            • de inteles ai inteles bine :-)
              dar despre care actuator este vorba (cel din fabrica) ca eu nu am vazut nici unul pe acolo ... am citit raspunsul de mai multe ori dar nu am inteles ...

              multumesc!

              Comment


              • Pai...in momentul deschiderii/inchiderii din telecomanda a masinii, portbagajul se inchide/deschide cu ajutorul unui actuator...uita-te cu atentie pe interiorul capacului portbagajului si il vei gasi...o sa incerc sa fac o poza

                Ceea ce e scris mai jos nu merge facut...danieelliviu explica mai jos de ce...Sau si mai simplu in ideea pe care vrei sa o pui in practica....legi acuatorul care e pe portbagajul masinii din fabrica la un buton pe care il actionezi din interior...si ai scapat de montat alt actuator.
                Last edited by valeriuciprian; 24 August 2009, 01:57.
                sigpic

                Comment


                • La ce buton sa legi actuatorul masinii? Daca scoti firul de la inchiderea centralizata si il pui pe buron separat, atunci iti trebuie un buron penru incuiat si unul pentru descuiat. Si daca incui masina pe uiti sa mai incui si portbagajul...
                  Mai bine lasati-l asa cum este, sau mai puneti un actuator suplimentar care sa si salte portbagajul indiferent de starea lui (incuiat/descuiat).
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • Da Daniel asa e..nu merge...actuatorul din fabrica doar incuie/descuie portbagajul..."face" doar imposibilitatea apasarii butonului din exterior...
                    sigpic

                    Comment


                    • Stati putin ca mi se pare ca lucrurile se complica.
                      La masina mea am inchidere DOAR din cheie. nu exista telecomanda. toate usile le inchid cu cheia, si la fel si portbagajul.
                      Intrebarea era cum pot in acelasi timp sa si descui si sa si deschid portbagajul.
                      de deschis am intele si m-am uitat la masina si am vazut tija cu pricina de care se leaga actuatorul. dar cu fac sa incui / descui?
                      Mi-a mai venit o idee, si anume sa leg un actuator ca in momentul inchiderii si deschiderii portierelor sa il actioneze si pe asta si sa incuie /descuie tot in acelasi timp.
                      Problema este cum leg actuatorul si de unde ca sa incui/descui?

                      mersi

                      Comment


                      • Da...acum am inteles mai bine...tu nu ai inchidere centralizata pe cheie(din fabrica)...nu?...Daca e asa trebuie studiata problema...dar nu cred ca e complicat...trebuie sa te uiti sa vezi cum poti bloca butonul de deschidere a portbagajului pe pozitia inchis...
                        sigpic

                        Comment


                        • Il poate bloca folosind exact electromotorul (actuatorul) original care este in dotarea celor cu inchidere centralizata din fabrica. Doar ca pretul ramane..... Se poate lega sa se incuie / descuie odata cu usile.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • Originally posted by iulyfigm View Post
                            Stati putin ca mi se pare ca lucrurile se complica.
                            La masina mea am inchidere DOAR din cheie. nu exista telecomanda. toate usile le inchid cu cheia, si la fel si portbagajul.
                            Intrebarea era cum pot in acelasi timp sa si descui si sa si deschid portbagajul.
                            de deschis am intele si m-am uitat la masina si am vazut tija cu pricina de care se leaga actuatorul. dar cu fac sa incui / descui?
                            Mi-a mai venit o idee, si anume sa leg un actuator ca in momentul inchiderii si deschiderii portierelor sa il actioneze si pe asta si sa incuie /descuie tot in acelasi timp.
                            Problema este cum leg actuatorul si de unde ca sa incui/descui?

                            mersi


                            Problema ta nu este cum legi actuatorul ca sa iti deschida toate usile si portbagajul(daca am inteles eu bine ce vrei tu).
                            Problema adevarata este ca trebuie sa iti cumperi 5 actuatoare si o alarma care are functiile astea (de deschidere portbagaj).
                            Daca tu nu ai inchidere centralizata pe masina,bineinteles ca nu ai nici acele actuatoare,care se afla pe fiecare usa in parte cate unul + inca unul pe portbagaj.
                            Deci nu exista un singur actuator care sa deschida toate usile!
                            PS ...daca totusi am inteles eu gresit,scuze...

                            Comment


                            • cred ca trebuie 2 actuatoare. unul sa incuie/descuie si altul sa deschida (adica sa traga de tija butonului)
                              si cred ca am sa leg actuatorul de deschis de celelalte 4 de la portiere, si pe cel pt incuiat/descuiat am sa-i adaug un buton separat pe langa cele de la la incalzirea de la luneta cred (ca sa fie la indemana).
                              cand am sa am rezultate revin si am sa pun si poze ;-)

                              Comment


                              • mai postez o data poate pana la urma ma poate ajuta careva....chiar si cu deswchiderea portbagajului doar pe buton dar cu telescop pus....bafta
                                Traieste fiecare zi ca si cand ar fi ultima!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google