-deschidere portbagaj din telecomanda Intrebari frecvente Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari deschidere portbagaj din telecomanda - Pagina 2 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Intrebari frecvente

Intrebari frecvente Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

deschidere portbagaj din telecomanda

Intrebari frecvente

Raspunde

Thread Tools
Vechi 2nd January 2008   #21
GFN
Loganist de 5 stele

GFN's Avatar

Data inscrierii: 06-05-2007
Motorizare : 1.5 DCi/90CP 220Nm
Varsta: 38
Posturi: 1,213
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

merci de sfat , eu am mai auzit un zvon ca ar merge cele de daewoo.Maine dau fuga la un magazin de piese sa vad cum arata, cat costa si sa cumpar eventual unul.
Vechi 2nd January 2008   #22
andrei
Loganist de 5 stele

andrei's Avatar

Data inscrierii: 19-11-2006
Motorizare : MPI
Posturi: 12,467
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de iuly75 Vezi Post
actuator merge foarte bine de DAEWOO(eu am montat la mine la portbagaj) fiindca e ingust
Pai tu ai colectia 1, el are colectia 2 si e mai complicat montajul.
andrei e offline   Reply With Quote
Vechi 2nd January 2008   #23
iuly75
Loganist de 5 stele

iuly75's Avatar

Data inscrierii: 29-12-2007
Motorizare : 1,4 MPI+GPL
Varsta: 42
Posturi: 315
Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Braila]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de andrei Vezi Post
Pai tu ai colectia 1, el are colectia 2 si e mai complicat montajul.
septembrie 2006 deci colectia 2, de precizat nu aveam actuator la portbagaj deloc(preference-deci NU PREVEDE MODELUL) si am tot probat tot felul de actuatoare pana am gasit ceva potrivit,avantajul la colectia 2 este ca am gasit CABLAJUL INFASURAT INTR-O PUNGA LANGA AMORTIZORUL IN DREAPTA SUB MOCHETA(ca sa nu mai trageti alte fire suplimentare) avand chiar si suportii de plastic de prins pe caroserie si dupa cateva teste am reusit sa potrivesc actuatorul sa functioneze. n-am zis ca e usor de montat, am zis doar ca incape in capota portbagajului ca marime
Vechi 2nd January 2008   #24
andrei
Loganist de 5 stele

andrei's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Adica la Preference nu e legata inchiderea centralizata la portbagaj? Sau a fost din lotul ala in care nu a fost legata, de abia dupa si-au dat seama ca e mai bine sa puna sa se descuie portbagajul odata cu usile.
Vechi 3rd January 2008   #25
iuly75
Loganist de 5 stele

iuly75's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Braila]
Implicit

Citat:
Adica la Preference nu e legata inchiderea centralizata la portbagaj? Sau a fost din lotul ala in care nu a fost legata, de abia dupa si-au dat seama ca e mai bine sa puna sa se descuie portbagajul odata cu usile.
andrei eu am preference, al doilea proprietar dupa 3 luni(decembrie 2006) automat dupa ce am luat masina am descoperit aceasta idila. dupa o reclamatie la VC am fost sunat si am inceput intrebarile actuator la portbagaj-NU PREVEDE MODELUL; lampa in torpedou-NU PREVEDE MODELUL etc.etc...........le aveam notate in fine am vorbit cred ca o ora. apoi dupa mai multe esecuri de a uita portbagajul mereu deschis am montat alarma,butoane la usile din spate si capota motor si actuator la portbagaj. chiar daca actuatorul de daewoo reactioneaza putin mai tarziu(cateva milisecunde) sunt multumit

Citat:
Original a fost postat de giurisici fabian Vezi Post
merci de sfat , eu am mai auzit un zvon ca ar merge cele de daewoo.Maine dau fuga la un magazin de piese sa vad cum arata, cat costa si sa cumpar eventual unul.
pentru logan colectia 1 este chiar mai simplu decat la mine legand actuatorul in paralel cu tija care actioneaza broasca. la colectia 2 este mai complicat deoarece broasca este actionata prin apasarea butonului si nu prin rasucire ceea ce e mai greu dar nu imposibil. iata un desen pentru colectia 1
Attached Images
File Type: jpg portbagaj.jpg (34.0 KB, 1700 views)

Last edited by andrei; 3rd January 2008 at 20:23.
iuly75 e offline   Reply With Quote
Vechi 3rd January 2008   #26
andrei
Loganist de 5 stele

andrei's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Eu stiam ca si pe Preference e legata inchiderea centralizata la portbagaj, o sa verific la o masina din show-room.
Vechi 4th January 2008   #27
iuly75
Loganist de 5 stele

iuly75's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Braila]
Implicit

Citat:
Eu stiam ca si pe Preference e legata inchiderea centralizata la portbagaj, o sa verific la o masina din show-room.
acum poate da ANDREI dar daca vrei verifica Preference din primul lot colectia 2. poate au descoperit si sefii de la fabrica ca este imoral sa ai deschidere/inchidere pe cheie doar pentru usi fara portbagaj. deci ca sa intelegi masina fabricatie-septembrie 2006, eu am cumparat-o in decembrie 2006 mai exact pe 23 decembrie 2006 de la AUTOVIT BUCURESTI. deci cam pe 10 ianuarie 2007 am facut reclamatie la VC in legatura cu baietii de la APAN BRAILA. atunci am si intrebat de lipsuri si primeam raspunsuri NU PREVEDE MODELUL ceea ce am intrebat si la VC cand m-au sunat.apoi m-am resemnat
Vechi 4th January 2008   #28
GFN
Loganist de 5 stele

GFN's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

La portbagajele colectia 1, m-am uitat la masina lui Brutus care are deschidere si e simplu ca "buna ziua" dar la colectia 2 pe langa mecanismul de deschidere care e altfel mai e schimbata si ranforsarea aia a portbagajului si nu permite montarea oricarui actuator.
Vechi 4th January 2008   #29
iuly75
Loganist de 5 stele

iuly75's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Braila]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de giurisici fabian Vezi Post
La portbagajele colectia 1, m-am uitat la masina lui Brutus care are deschidere si e simplu ca "buna ziua" dar la colectia 2 pe langa mecanismul de deschidere care e altfel mai e schimbata si ranforsarea aia a portbagajului si nu permite montarea oricarui actuator.
eu am prins actuatorul daewoo unde vine prins actuatorul original, pana acolo ajunge si cablajul de aceea v-am spus ca am probat multe modele, acesta fiind cel mai ingust,merge prins intr-un hotsurub intre suport si capota portbagajului
Vechi 4th January 2008   #30
GFN
Loganist de 5 stele

GFN's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

eu am deja pe cel al masini care blocheaza/deblocheaza butonul si trebuie sa ii fac loc celui de-al doilea +tras cablaj(dar asta nu e o problema)
Vechi 10th February 2008   #31
cristy77
Incepator

Data inscrierii: 01-07-2007
Motorizare : 1.5 dci
Posturi: 14
Membru :
[Incepator]
Implicit

De unde ai cumparat actuatorul si cit costa?
cristy77 e offline   Reply With Quote
Vechi 12th February 2008   #32
Yomihay
Incepator

Data inscrierii: 12-02-2008
Motorizare : 1.4
Posturi: 1
Membru :
[Incepator]
Implicit

poti posta cateva poze cu dispozitivul automat care descuie portbagajul?mi s-a stricat butucul la portbagaj si nu vreau o a doua cheie la masina asa ca m-am gandit sa il deschid la telecomanda.
ps:e cu buton portbagajul
Yomihay e offline   Reply With Quote
Vechi 12th February 2008   #33
AB-77-MSE
Incepator

Data inscrierii: 12-02-2008
Motorizare : 1.5 Dci
Varsta: 30
Posturi: 1
Membru :
[Incepator]
Implicit Jante pe 17" la Logan 1.5 Dci

Buna,
Am si eu un Logan diesel si i`am pus jante pe 17'.Cauciucuri pe fata 235/45/17 si pe spate 245/45/17.Acum este foarte stabila in curbe,dar in momentul in care franez....parca o ia in toate partile....sau daca sunt ceva denivelari pe sosea....de la ce sa fie?....de asemenea cand intorc....mi se pare ca forteaza prea tare rotile......trebuie reglata altfel directia???.....trebuie facute ceva modificari???ma poate ajuta careva cu un sfat sau ceva......daca se poate...putem vorbi si pe mesengre la id: bykynel1987.Va multumesc!
AB-77-MSE e offline   Reply With Quote
Vechi 13th February 2008   #34
GFN
Loganist de 5 stele

GFN's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

am stat zilele trecute si am studiat problema cu deschiderea portbagajului la mine (editia2 cu buton)
problema e foarte simpla doar trebuie data o gaura intr-o ranforsare a portbagajului ca sa treaca tija de la actuator ,zilele astea sper sa am timp si sa rezolv partea de mecanica iar dupa sa trag cablul de comanda pana in spate
Vechi 13th February 2008   #35
GFN
Loganist de 5 stele

GFN's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Am facut mai repede decat speram modificarea
e super simplu, mare atentie la gaura aia prin ranforsare sa o dati unde trebuie ca altfel freaca si nici nu se alineaza tijele.
Vechi 18th February 2008   #36
3nergy
Fidel ;)

3nergy's Avatar

Data inscrierii: 05-02-2008
Motorizare : 1.4
Posturi: 169
Membru :
[Fidel ;)]
[LoganClub Timisoara]
Implicit

care din timisoara i-mi arata si mie smecheria psl se lasa cu bere
Vechi 26th June 2008   #37
andreyypad
Junior

andreyypad's Avatar

Data inscrierii: 17-12-2007
Motorizare : 1.4mpi
Varsta: 32
Posturi: 80
Membru :
[Junior]
Implicit

Am montat un actuator pe broasca de la portbagaj,se deschide din telecomanda,separat de ushi ,si acum de ceva vreme...Dc las masina de seara pana dimineatza ,actuatorul nu mai merge,telecomanda da semnal ,dar el nu face nimik,dupa ce merg cu masina ...Vre o 5 minute isi revine....Si merge perfect.....ARE CINEVA IDEE ...CE POATE DE FIE ....??????
andreyypad e offline   Reply With Quote
Vechi 26th June 2008   #38
andrei
Loganist de 5 stele

andrei's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Nu e alimentat corespunzator. De unde ai luat curent?
Vechi 26th June 2008   #39
andreyypad
Junior

andreyypad's Avatar

Data inscrierii: 17-12-2007
Motorizare : 1.4mpi
Varsta: 32
Posturi: 80
Membru :
[Junior]
Implicit

Nu stiu s ti spun exact.....Ca nu a fost tras de mn ...,si a fost tras firu de mult....Dar a mers....Inainte...Asta e faza. Curioasa,mergea fara probleme SI ACUM NICI INCUIETOAREA DE LA CAPAC NU MAI MERGE...NU S MAI DESCUIE!!!!Deci....Ce tre s fac...?(dar acum 2 sapt mi a montat cineva o statie cu subwoofer,dar nu a umblat p acolo.).....!!!!CE POA S FIE??????
andreyypad e offline   Reply With Quote
Vechi 26th June 2008   #40
cristivsb
Organizator de Intalniri

cristivsb's Avatar

Data inscrierii: 31-12-2007
Motorizare : 1.4/2.0i
Posturi: 689
Membru :
[Organizator de Intalniri]
[LoganClub Sibiu ]
Implicit

Am achizitionat un amortizor pentru haionul de dacia 1410 break. Problema e ca este foarte tare, si il comprim foarte greu. Am incercat sa-l pun pe masina si mi-e frica sa nu indoi portbagajul. Need help pls!
cristivsb e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
deschidere, din, portbagaj, telecomanda

Thread Tools

Reguli de Postare