deschidere portbagaj din telecomanda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O intrebare pt cunoscatori.
    Mi-am luat azi un actuator (singurul care il mai aveau in magazin, dupa indelungi cautari) dar este cu 5 fire. Acum problema este: ce fire folosesc? Culorile lor sunt: maro, alb, verde, albastru si in mijloc negru.
    Multumesc

    Comment


    • Albastru = +12V, verde = masa.
      GL-22-TOF

      Comment


      • Aolo lume dar de ce puneti actuatoarele alea in afara, tiganie curata mai bine trageati o funie prin masina pana la scaun.

        Are loc si in interior langa deschidera portbagajului nu mai gasesc pozele ca va aratam cum l-am montat eu
        sigpic

        Comment


        • Daca ii puii si un capitonaj, nu se mai vede absolut nimic.

          Crede-ma ca am montat destule deschideri, si cel mai fiabil mod este cel cu actuatorul "la vedere", adica tija sa fie cat mai dreapta.

          Prima oara (2006) l-am avut montat mai ascuns si cu o tija intortocheata, dar cand aveai nevoie, atunci nu mergea....
          GL-22-TOF

          Comment


          • fratilor eu am un actuatoar pe acolo dar cred k e de la inchiderea centralizata ce spuneti merge sau trebuie sa mai achizitionez unul ??? e model 2008 astept parerile voastre sau trebuie sa activez functia ??? habar nu am
            Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

            Comment


            • Pe testate din 100 deschideri 5 imi dau pe langa cu aia intortocheata cum zici tu dar stiu motivul, numai ca mi-e lene sa o repar. O sa pun un clip in weekend sa vezi cum este facut

              @adytza_dragon

              mai bine mai ieie altul 27 lei te costa doar nu vrei sa deschizi si sa inchizi portbagajul din cheie de cate ori vrei sa iei ceva din el
              sigpic

              Comment


              • Domnilor.... am si eu o problema cu acesta tija de la actuator...
                M-am chinuit vreo 3 zile ( pesemne nu m-am chinuit destul) sa pun tija facuta dupa desenele si schitele din acest topic... tija e pusa, dar de deschis.... nu se deschide... impinge putin actuatorul... dar atat....
                Actuatorul este pozitionat ca in varianta cu capota acea albastra.... (nu am mai pus poza ca este deja pe topic)
                Nu imi dati niste sfaturi cum as putea face acea tija "intortocheata". Nu folosesc (deocamdata) nici un modul aditional, ci direct din UCH pinul B1. Ori nu are puterea necesara actuatorul (actuator cu 5 fire) ... ori nu ii tija bine facuta...
                Ce imi recomandati?

                Va multumesc anticipat.

                Comment


                • daca astepti 15 minute iti arat cum e pozitionat la mine, dar eu am actuator cu 2 fire, ma duc jos sa fac poze si revin

                  Comment


                  • Astept... sau intru mai tarziu... ca m-am chinuit si azi. Ca tija am folosit electrod de 2.5, cum s-a specificat. Sunt deja la a treia tija. Am schimbat si pozitia actuatorului, pe cealalta parte...
                    Doresc sa il pun "ascuns" si de aceea ma tot chinui cu acea tija.

                    Multumesc

                    Comment


                    • critix - am avut si eu aceeasi problema,mi-am chinuit foarte mult sa reusesc sa o fac sa mearga.sincer nu stiu ce sa iti spun sa te ajut.Dar de mers merge daca ii gasesti pozitia optima.
                      Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
                      sigpic

                      Comment


                      • pai poti sa il pui normal si sa iti iei de pe forum de la baieti mocheta ce acopera portbagajul pe dinauntru si nu se va mai vedea nimic

                        eu mi-am montat actuatorul in parcare la politie asteptand sa imi iasa numerele si talonul si nu a durat mai mult de 30 de minute opratiunea

                        acum incarc pozele

                        Comment


                        • critix,ai verificat acuatorul?daca il misti merge usor sau greu(aproape teapan)?ce fir ai folosit(sectiune)?
                          acuatorul il probezi la baterie :daca culiseaza mai lenes ori e stricat ori e de 2 lei........
                          eu l-am legat in linie dreapta cu tija de la butuc(am butuc actionat prin apasare-2007 masina).
                          prima data am folosit un fir subtire (0.5 sau 0.7) si nu avea putere de loc ,dupa care i-am pus de 1.5mm(si la buton,si la modul)
                          sper ca am fost de ajutor........
                          Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

                          Comment


                          • ca sfat, capatul tijei care face deschiderea fao atat de lunga incat sa cada la fix (poza 3) astfel o sa aiba joc si actuatorul o sa mearga in "gol"
                            Attached Files

                            Comment


                            • au intrat si pozele ( actuatorul l-am luat direct cu tija, eu doar am taiat-o pe lungime si am indoit-o )
                              Attached Files

                              Comment


                              • Bun...

                                Fir am folosit de 1.5mm
                                Am modelul de masina fara buton la portbagaj.
                                Actuatorul merge foarte bine, usor...
                                Din cate am vazut, la actionare, are forta, doar ca tija nu e cum trebe...
                                Modelul cum doresc sa il pun este cel din poza atasata.
                                Va multumesc mult pt poze si sfaturile acordate pana acum.
                                Eu o sa mai incerc si maine sa fac tija (cred ca va fi a 4-a) si sa o pun sa incerc...
                                Poate la modelul cum vreau sa fac imi mai puteti da ceva sfaturi.
                                Inca o data multumesc
                                Attached Files
                                Last edited by critix; 2 May 2011, 21:04.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google