Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dodo View Post
    Sper sa fie Ok bateria aia mai veche de 6 luni.
    Chiar aşa fabricată în decembrie 2013 s-ar putea să te ţină mult mai mult decât precedenta, care mai mult ca sigur a avut un viciu ascuns de fabricaţie.
    Baftă!

    Comment


    • spune-ne si noua cum e cu codurile... cum stim din ce an e bateria ? e trecuta si luna ?

      Comment


      • Este stantzat un cod deasupra bateriei gen A4213.. : 42 reprezinta saptamana iar 13 = anul 2013 , exact ca la anvelope.

        Comment


        • si la celelalte (caranda, varta...etc) e la fel ? sau doar la rombat ?
          adica, daca e compus la fel codul...

          Comment


          • Uite la Varta:
            Attached Files

            Comment


            • multumesc. de unde ai gasit faza asta cu codurile de culoare ?

              Comment


              • Codurile de culoare de la Varta zici că sunt bulinele de la I.T.P

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  multumesc. de unde ai gasit faza asta cu codurile de culoare ?
                  Google.

                  Comment


                  • Unde ar trebui sa vad codul ala de culoare?
                    Attached Files
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • pai, a ta nu e finisata.
                      vezi ce scrie acolo: "in functie de trimestrele de finisare".
                      si eu ma uitam pe aici ca nu gasesc unde e aplicat codul ala...

                      Comment


                      • Buna. Saptamana trecuta mi-a cazut si mie bateria originala, venita cu masina - luata in februarie 2008. Deci 6 ani si 5 luni pe diesel e ceva. E clar ca bateriile venite cu masinile din fabrica sunt mai temeinic facute.
                        Si acuma vreau sa imi iau tot ceva de la Rombat -m-am hotarat pe varianta Premier de 70 sau 75 Ah.
                        Am fost pe la diverse magazine si am intrebat cum sta treaba cu descifrarea codului de pe ele. Toti vanzatorii, inclusiv ce de la magazinele care apartin de reprezentanta Logan de le noi -mi-au spus ca nu se mai trece data fabricatiei pe ele. Cica acele coduri sunt doar numar de serie de identificare a bateriei-. Total eronat. ei spun asta ca nu au interesul sa lamureasca clientii, din ce data sunt bateriile pe care le vand ei, cat a stat bateriala ei. Singurul care m-a lamurit cat de cat a fost cineva care distribuie bateriile Rombat in Arad. Doar ca el mi-a zis ceva un pic diferit de ce a zis @Dodo:
                        Originally posted by Dodo View Post
                        Este stantzat un cod deasupra bateriei gen A4213.. : 42 reprezinta saptamana iar 13 = anul 2013 , exact ca la anvelope.
                        adica nu mi-a zis nimic despre saptamana fabricatiei. Adica in ultima perioada ar exista noi codificari. La exemplul de mai sus A4213 - ar insemna A = luna octombrie, 4 = ziua a IV -a, 2 = anul 2012 si restul ar fi ceva serii neesentiale. Deci s-ar decodifica in felul urmator:
                        - prima initiala este luna, adica primele 9 luni sunt trecute normal de la 1 la 9 si urmatoarele 3 luni sunt trecute cu A-octombrie, B-noiembrie, C-decembrie
                        - urmatoarea initiala o reprezinta ziua si
                        - urmatoarea initiala o reprezinta ultima cifra a anului.
                        Dar nu sunt pe deplin lamurit in legatura cu ziua -la unele apare si cifra 0. Eventual ar trebui sa fie din 2 cifre -01,... 02,...12,...15,...si ultima cifra 31.
                        @Dodo, ne poti spune de unde sti interpretarea pe care ne-ai dat-o?
                        Last edited by Rouge de Feu; 20 August 2014, 02:37.
                        sigpic

                        Comment


                        • cumpara o baterie de la reprezentanta, pretul e tot pe acolo si ar fi calitatea I, asa mi-au zis si mie altii

                          Comment


                          • 3 vanzatori de baterii din buc m-au sfatuit acum 2-3 luni cand mi-a cazut bateria sa nu cumpara rombat premier, nu merita banii plus ca daca prinzi 3 ani cu ea inseamna ca ai avut noroc
                            mergi pe un bosch s4 sau s5 in functie de cati bani ai, la reprezentanta sunt mult mai scumpe plus ca au majoritatea doar motrio
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • De la reprezentanta Dacia cumpara baterie numai in perioada in care este promotie. Este in fiecare an in lunile de toamna-iarna. Nu cumpara Motrio.

                              Daca ratezi perioada de promotie de la reprezentanta Dacia, atunci cumpara de la reprezentanta Rombat. Alege o baterie care are capacitatea cat mai apropiata de capacitatea bateriei originale (dar cel putin egala!) si un tip de baterie mai ieftin (ex. Calciu).

                              Eventual poti sa cumperi si de la un distribuitor autorizat Rombat.

                              Alte marci pe care le recomand dupa Rombat sunt Caranda si Varta.

                              Comment


                              • Da ce are Motrio? E un rombat fara ochi magic.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google