Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • du-te ba d'aci! motrio??
    cele mai proaste baterii. sunt muci. nu am vazut model de baterii mai proaste.
    daca vrei sa o schimbi de 3 ori in 2 ani ia-ti motrio.

    Comment


    • Mi-am luat. Si sunt rombat, e autorizatie de punere pe piata pe site-l rarom.ro
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Cum mama ma-sii pe voi v-a tinut bateria pe dizelar 6 ani? La mine benzinara de 1.6 8v la doi ani si 3 luni gata. Au pus masina pe tester si au spus ca masina este ok, ca pur si simplu a crapat bateria... Aia de la dacia mi-ai spus sa pun un papuc de deconectare baterie daca vreau sa tina mai mult bateria pe masina.

        Comment


        • Aia de la dacia mi-ai spus sa pun un papuc de deconectare baterie daca vreau sa tina mai mult bateria pe masina.
          Metehne vechi.

          Comment


          • Consumatori d'ampixulea?
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Nu am nimic in plus fata de ce are ea pus din fabrica. Singurele modificari la instalatia electrica au fost niste leduri in: plafoniera, pozitii si numar, in rest nimic la partea electrica. Deci pur ghinion.

              Comment


              • Am fost la reprezentanta. Nu au de loc baterii de 70-75 Ah, cat am eu nevoie pentru diselul meu.
                In legatura cu luatul pe promotie in lunile de iarna, ce fac? Astept pana-n octombrie fara masina? Nu merge.
                Bine ca acuma vara am avut "norocul" sa-mi pice bateria, ca la toate magazinele de unde as putea lua, au doar din lunile octombrie-noiembrie 2013, deci de aproape un an (10 luni). Si in continuare toti neaga cu vehementa ca stantarile de pe baterii reprezinta datele de fabricatie. Doara n-or fi prosti. Deci din fasa daca iau o baterie in conditiile astea - si daca sa zicem ca ea tine 4 ani, la mine va tine doar 3. Dar ei nici din greseala nu reduc din pret, daca vad ca nu li se vand bateriile si li se invechesc pe raft, sau in depozit. Am vorbit si cu reprezentantul Rombat si mi-a spus ca au primit astazi inca un lot de baterii, dar si alea sunt din luna noiembrie 2013. Ei le primesc de la ceva depozit din Deva. Asta este.
                Last edited by Rouge de Feu; 20 August 2014, 15:33.
                sigpic

                Comment


                • Hai sa nu exageram, ca statul in raft nu uzeaza bateria ca mersul cu masina, nu e nici macar o descarcare-incarcare completa. Ar fi de preferat totusi obaterie de 6 luni vechime daca se poate.
                  Nu da nimeni un discount pe tema vechimii bateriei?
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Nu se "uzeaza" se sulfateaza, daca dupa formatare stau mai mult de sase luni fara a fi utilizate. Cand se utilizeaza, se si descarca, dar se si incarca prin intermediul alternatorului. Ei recomanda ca o baterie formatata si neutilizata sa fie incarcata pe redresor o data la 6 luni.

                    CENTRUL ROMBAT DEVA http://www.fast-baterii-auto.ro/p1.htm
                    Depozitarea si intretinerea bateriei

                    Bateriile livrate incarcate cu electrolit se vor depozita in incaperi inchise si uscate, cu ventilatie corespunzatoare, cu temperaturi intre 5 si 30°C si umiditate relativa mai mica de 80%, ferite de surse de caldura si radiatii solare. Dupa o perioada maxima de depozitare sau neutilizare de:

                    Baterii:
                    Premier - 6 luni
                    Baterii - 6 luni
                    Tornada - 6 luni
                    Calciu / Cyclon - 6 luni
                    Pilot - 6 luni
                    Terra & Terra Professional - 2 luni
                    Magma - 2 luni

                    bateriile se vor reincarca dupa metoda descrisa la capitolul "Regimul de reincarcare".Depozitarea bateriilor la temperaturi peste 30°C reduce dramatic durata maxim admisa de depozitare fara reincarcare. In acest caz se va controla lunar tensiunea la bornele bateriei, iar in cazul scaderii tensiunii sub 12.4V bateria se va reincarca.
                    Last edited by Rouge de Feu; 20 August 2014, 16:23.
                    sigpic

                    Comment


                    • Se sulfateaza daca e descarcata. Altfel sta bine merci daca o mai si incarca din cand in cand.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • einstein... bateria consuma singura din curentul care e in ea, se mai scurge si in pamant ... in 6 luni neatinsa o mai avea curent... dar daca nu o incarci la cateva luni si o lasi sa zaca acolo ... in 8 luni pe pipi pe ea si ii dai foc.

                        Comment


                        • Cu alte cuvinte, procesul de autodescarcare al unei baterii se traduce prin pierderea energiei stocate, fara a fi conectata la o sarcina exterioara; functie de gradul de autodescarcare si timp, acumulatorul poate fi distrus iremediabil.
                          Referitor la faptul ca tensiunea din baterie se scurge la...pamant, sau ca aceasta consuma singura curentul din ea, le consider doar niste formulari absolut ...nefericite.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Excelente "alte cuvinte" @IancuMIC. Ai sintetizat la fix ce se discuta aici.
                            In cazul de fata, in 10 luni fara sa fie incarcata, e clar ca i se scurteaza durata de functionare ulterioara.
                            Apropo, am fost la unul din electricienii auto autorizati de Rombat si le-am explicat situatia, ca in tot orasul se gasesc baterii vechi de 9/10 luni. Le-am spus ca sunt dispus sa-mi cumpar o baterie in situatia asta, dar -ca sa nu pierd garantia- as dori sa mi-o puna ei pe redresor. Bine inteles ca au refuzat. Cand le-am spus ca producatorul recomanda ca in caz de depozitare mai indelungata sa fie pusa pe redresor la 6 luni, mi-au spus ca "da e doar o recomandare". Ei nu fac asa ceva decat daca bateria e descarcata. Si mi-au oferit sa iau de la ei baterie din luna a V -a 2014, cu 40 de lei mai scumpa decat la distribuitor.
                            Asa ca am mers la distibuitor. Au primit baterii. De 70 Ah, au primit "mai noi" ...cu o luna... tot 2013 dar luna a XI - a. In schimb, cele de 75 Ah primite erau mai proaspete - 2014 luna a VII - a, cu 20 lei mai scumpe decat cele de 70 Ah. Asa ca nu m-am mai complicat si am luat una - cu 330 lei. Maine dimineata vine mi-o aduce si mi-o monteaza pe masina, cu tot cu garantie si verificarea sistemului de incarcare. Bine ca am scapat.
                            Last edited by Rouge de Feu; 20 August 2014, 22:47.
                            sigpic

                            Comment


                            • a mea a facut 5 ani la inceputul lunii iunie, si pleaca la prima cheie. sunt curios daca ma scoate din iarna, ca atunci prind si eu 6 ani.

                              Comment


                              • Bateria mea a cedat ieri dupa 4 ani si cateva zile si de data asta am zis sa iau ceva mai bun, voi vedea in timp daca a meritat sau nu...

                                ForumRunner_20140821_061735.png

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google