Despre Amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se potrivesc daca nu pui de alta masina inafara de Logan
    Sau de Sandero.

    Comment


    • Multumesc pentru raspunsuri.

      Comment


      • A sosit momentul sa-mi "incalt" masina cu niste amortizoare noi pe spate. (a inceput sa bata cel din dreapta).


        Am vazut multe pareri pozitive pentru cele originale Monroe,dar nici Bilstein nu sunt departe.

        Ce-mi recomandati ?
        My Ride ! B - 29 - TmT

        Comment


        • pentru simplul fapt ca vin cu tampoane de suprasarcina si bucsi noi...eu am luat Bilstein

          diferenta de pret este de 20 lei / bucata

          Comment


          • Eu iti recomand Kayaba Excel-G, 10 clase peste cele originale si Monroe Original.

            Comment


            • Avand in vedere ca la Sandero a inceput sa curga si sa troncane amortizorul spate dreapta m-am decis sa le schimb pe ambele cu Bilstein B4. Are montat careva? As dori un feedback pentru ca am mai gasit in unele parti cum ca ar troncani si acestea pe drum. Se simte ceva diferenta fata de amortizoarele din fabrica? Mai aveam optiunea sa cumpar Monroe, dar pentru 20 lei in plus, m-am gandit la Bilstein.

              Mersi.

              Comment


              • Sunt bune Bilstein B4, nu se compara cu Sachs dar le recomand, daca esti interesat de o oferta da-mi un PM am pret foarte bun la ele.

                Comment


                • Salutare. Am si eu o problema si banuiesc ca ar fi din cauza amortizorului dar am zis sa va intreb si pe voi. Pe stanga fata am amortizorul scurs si cand iau viraj dreapta intr-o curba in mers huruie pe partea stanga fata destul de deranjant. Initial am crezut ca e de la cauciucurile de iarna dar dupa ce le-am schimbat tot asa face. De precizat ca alte probleme la articulatie nu am si unghiurile sunt facute recent.

                  Comment


                  • Rulment, planetara, capat de bara, pivot.
                    Mai pot fi si astea. Alte probleme la articulatie poate nu aveai cand ai verificat ultima data, pot apare dupa o groapa mai sanatoasa in care ai dat. Mergi si verifica masina la un service cu platouri culisante, ca la ITP. Doar asa ai o parere clara, nu tragand de roti.
                    Last edited by mr.K; 16 April 2013, 09:30.

                    Comment


                    • Amortizoarele de prim montaj[OE] sunt pe gaz[Monroe] poti monta pentru soselele din Romania pe ulei[Sachs sau Automotor].

                      Amortizoarele conteaza foarte mult la tinuta de drum a masinii,in curbe si in special la franare. Recomand schimbarea lor la cel mult 100000km.
                      Last edited by iulius s.p.; 28 April 2013, 10:43. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • cine te-a invatat ce ai zis acolo? A venit din fabrica cu amortizoare de la cel putin 2 producatori si sunt si gaz si ulei ...
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by iulius s.p. View Post
                          Amortizoarele de prim montaj[OE] sunt pe gaz[Monroe] poti monta pentru soselele din Romania pe ulei[Sachs sau Automotor].

                          Amortizoarele conteaza foarte mult la tinuta de drum a masinii,in curbe si in special la franare. Recomand schimbarea lor la cel mult 100000km.
                          Ai mai scris o axioma si pe threadul de uleiuri.

                          Amortizoarele Monroe montate din fabrica erau ulei-gaz, nu gaz-ulei.

                          Comment


                          • Care ar fi cele mai bune amortizoare pret/calitate ?Multumesc

                            Comment


                            • Monroe, mai ieftine. Astea aftermarket sunt pe gaz, un pic mai rigide ca alea din fabrica, sta masina mai ferm pe sosea.
                              Cam 120 lei/buc fata si 90 lei/buc alea de pe spate.
                              Poti sa schimbi si tampoanele si rulmentii daca sunt uzate.

                              Sachs e varianta mai buna dar costa ~ 200 de lei/buc.
                              Last edited by mr.K; 30 April 2013, 09:17.

                              Comment


                              • despre sachs eu tot citesc ca-s mai moi decat telescoapele stock. tot sper la niste comparatii obiective intre KYB si Monroe black, ca nici eu nu ma pot decide.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google