Despre Amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salut , care este diferenta dintre amortizoarele pe ulei si cele pe gaz ?
    Eu am logan 1.4 Mpi , 2006 , si din amortizorul spate dreapta a curs uleiul si bate infernal de tare cand trec peste denivelari.
    Imi explica si mie cineva pentru ce is alea 3 pedale de sub volan ?

    Comment


    • #47
      alea pe gaz sunt tehnologie mai noua si in general sunt mai rigide. odata stricate, tot asa troncane si sare masina ca o broasca in ambele cazuri.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #48
        Astazi mi-am cumparat amortizoare Monroe pe gaz (145 ron fata si 127 spate) dinMilitari, strada Apusului. maine le montez ...

        Comment


        • #49
          E adevarat ca la varianta diesel pe fata se monteaza din fabrica amortizoare pe gaz? la fel ca la 16v?

          Comment


          • #50
            Am si eu o intrebare.
            Am un logan laureate cu aprox 70000km,ar trebui sa schimb telescoapele pe fata pt ca din cate am vazut din cel de pe partea dreapta fata deja imi curge ulei(telescoapele sunt cele stock ale masini), masina se comporta ca si o barca cand trec peste denivelari, iar pe fata troncane destul de urat ceva, sa fie de la amortizoare troncaneala aceea? Si mai ceva, masina e destul de lasata si fata si spatele(si nu am arcuri sport),daca schimb amortizoarele pe fata ce ziceti ar trebui sa le schimb si pe cele de pe spate?Din alea de pe spate nu curge nimica, nici ulei nici nimica,dar eu ma gandesc sa le schimb si pe cele de pe spate, ce ziceti e ok?
            mersi
            sigpic

            Comment


            • #51
              Salut unde gasesc si eu 2 amortizoare sport pe fata la logan si cam cat mar ajunge...Multumesc
              Racing :>

              Comment


              • #52
                350 ron bucata , bilstein b8 la racingnickpunctro

                Comment


                • #53
                  Pana la urama care sunt amortizoarele stok? am citit topicul si cateva afirmatii se contrazic.
                  As vrea sa schimb si eu amortizoarele,care anume ar fi mai bune,folosesc masina zilnic condus elegant, dar cand situatia o cere(mai mereu) iese scantei pe toba.

                  Comment


                  • #54
                    Nimeni nu stie care sunt amortizoarele stok si daca se gasesc si fara emblema dacia pe ele.

                    Comment


                    • #55
                      Am o mica dilema.Trebuie sa schimb amortizoarele fata pentru ca din cel din dreapta iese ulei si troncane la denivelari.Am de ales dintre monroe la pretul 107lei/bucata si sachs la 165lei/bucata.(preturi promotionale).
                      Am citit ca monroe sunt ok.Desi mi-au fost recomandate de o persoana de incredere dupa forum,as vrea sa aud si alte pareri despre amortizoarele sachs.Si pentru ca aveam de cand sa fac altceva cu banii,diferenta de 100 lei conteaza
                      MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                      Comment


                      • #56
                        Imi raspund singur
                        Doar ce mi-am montat amortizoarele sachs pe fata si acum zici ca's amortizoare sport.pana ma obisnuiesc cu masina.sa vedem cat tin.
                        MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                        Comment


                        • #57
                          buna . a auzit cineva de telescoape ALCA pe gaz ??? as dori ceva pareri ,sant la oferta ,cica sant nemtesti .

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by oto View Post
                            tutupiciu spune ca Loganul vine cu amortizoare Monroe.Aceasta afirmatie este FALSA.Amortizoarele de pe Logan sunt de provenienta poloneza, la fel si cele Monroe.
                            Tin sa te contrazic , amortizoarele de pe logan sunt Monroe,asta iti zic sigur pentru ca zilele astea mi le-am schimbat eu pe fata si dupa ce le=am dat jos m-am uitat pe ele(pe cele stock) si scria "Monroe" 100%
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Ma faci maine sa scot amortizoru'.
                              Masina o ai de la 0 km inteleg.
                              Last edited by crull; 6 June 2010, 00:09. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #60
                                Dap de la noua o am masina, chiar cand a dat mecanicul amortizoarele jos m-am uitat special sa vad ce marca sunt, masina e din 2005 cumparata de mine in 2006,pe bune zic ca sunt Monroe pe ulei!
                                PS: nu trebuie scos amortizorul, pentru ca scrie chiar la "imbinatura"(nu stiu cum sa-i zic) aceea jos de la amortizor cu roata, unde e prins amortizorul de bratul masinii in cele doua suruburi, stergel bine de praf si ai sa vezi ca asa scrie
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google