-Despre Camera Video Auto DVR Logan Tuning si alte modificari kit tuning dacia logan,evacuare dacia logan,spoilere dacia logan ,jante dacia logan, chiptuning dacia logan Despre Camera Video Auto DVR - Pagina 20 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Lucruri generale > Logan Tuning si alte modificari

Logan Tuning si alte modificari kit tuning dacia logan,evacuare dacia logan,spoilere dacia logan ,jante dacia logan, chiptuning dacia logan

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Despre Camera Video Auto DVR

Logan Tuning si alte modificari

Raspunde

Thread Tools
Vechi 1st March 2017   #381
Fratello
Loganist de 5 stele

Fratello's Avatar

Data inscrierii: 17-02-2008
Motorizare : ex.1.5 dCi 70 cp/ex.1.2 @ 16v/Focus MK3 1.6-125CP
Varsta: 50
Posturi: 1,155
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

TocCat are dreptate ... Iar anumite clipuri pot fi protejate la stergere de catre utilizator (la mine prin simpla apasarea a unui buton) ; chiar daca inregistrarea e ciclica, clipurile respective nu vor fi suprascrise.
Vechi 1st March 2017   #382
TopCat
Organizator de Intalniri

TopCat's Avatar

Data inscrierii: 20-09-2008
Motorizare : 0.9 TCe
Posturi: 1,459
Membru :
[Organizator de Intalniri]
[LoganClub Botosani ]
Implicit

n-ai cum sa ramai fara loc pe card pentru ca exista inregistrare ciclica.
in plus, daca vrei sa pastrezi niste momente exista buton care blocheaza fisierul la suprascriere. la sfarsitul zilei sau dupa cateva zile scoti cardul si treci in laptop fisierele respective care sunt salvate de camera intr-un folder separat.
Vechi 1st March 2017   #383
Oti
Loganist de 5 stele

Oti's Avatar

Data inscrierii: 02-05-2014
Motorizare : 1.2 ACCES
Varsta: 42
Posturi: 2,451
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Intervin si eu, camera mea, cand este setata pe 720p inregistrez cam 6 ore, ciclic (in inel), clipuri de 3 min, sa zicem ca se aduna peste 100 de clipuri, primul clip este sters de ultimul inregistrat, samd. Deci nu pierd nimic, daca nu uit si am prins ceva important, schimb cardul si salvez pe PC ce ma intereseaza. Daca setez camera pe rezolutia 1080p, am circa 3ore de filmare ciclica (card 32G). Daca ma deplasez in oras cu drumuri durata mica , camera este setata pe 1080p/60fps astfel imaginea este clara si cadrele se succed destul de rapid, pot face slowmotion (derulez filmul la viteza mica). La drum lung setez pe 720p, timp suficient, plus un card de rezerva prin masina. Formatul de inregistare este MOV, camerele cat de cat calitative au un procesor video care face conversia in MOV, cele low cost au un procesor slab.

Last edited by Oti; 1st March 2017 at 21:35.
Oti e offline   Reply With Quote
Vechi 1st March 2017   #384
hspinache
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 18-03-2009
Motorizare : benzina
Posturi: 322
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de Oti Vezi Post
Intervin si eu, camera mea, cand este setata pe 720p inregistrez cam 6 ore, ciclic (in inel), clipuri de 3 min, sa zicem ca se aduna peste 100 de clipuri, primul clip este sters de ultimul inregistrat, samd. Deci nu pierd nimic, daca nu uit si am prins ceva important, schimb cardul si salvez pe PC ce ma intereseaza. Daca setez camera pe rezolutia 1080p, am circa 3ore de filmare ciclica (card 32G). Daca ma deplasez in oras cu drumuri durata mica , camera este setata pe 1080p/60fps astfel imaginea este clara si cadrele se succed destul de rapid, pot face slowmotion (derulez filmul la viteza mica). La drum lung setez pe 720p, timp suficient, plus un card de rezerva prin masina. Formatul de inregistare este MOV, camerele cat de cat calitative au un procesor video care face conversia in MOV, cele low cost au un procesor slab.
Nu este specificat tipul de camera si daca este simpla sau dubla . Am senzatia ca in cazul camerelor duble , nu putem avea asteptari mari . Ele gestioneaza sincron 2 surse de semnal si scriu 2 fisiere .
Ca apasam cu un buton si incuem fisierul si il pastram.. Da ; exista acesta comanda ; dar cum sa facem ? pai trebuie sa oprim masina , sa ne uitam in acel display mic , sa nedumerim daca ajunge doar fisier in stare de record sau trebuie sa trecem camera in play , sa mai cautam in urma 1 sau mai multe fisiere si sa le incuem si pe acelea ! Foarte simplu .
In ziua de astazi , nu este normal asa ceva . Ce complicatie ar fi fost sa ii dea accept de 128G max ?

"camera este setata pe 1080p/60fps" ; fara a mai lua in considerare ce scriu fabricanti in prospecte , se poate studia ce este in interior fisier . Chiar are fps=60 ?
hspinache e offline   Reply With Quote
Vechi 1st March 2017   #385
TopCat
Organizator de Intalniri

TopCat's Avatar

Data inscrierii: 20-09-2008
Motorizare : 0.9 TCe
Posturi: 1,459
Membru :
[Organizator de Intalniri]
[LoganClub Botosani ]
Implicit

se vede ca nu ai camera video pe masina. nu trebuie sa derulezi nimic sau sa opresti masina. apesi butonul care blocheaza fisierul la suprascriere, si asta e.
tocmai cum ziceam anterior, evenimentele dureaza cel mult cateva secunde. deci, daca face vreunul o depasire riscanta in fata mea, intind degetul si apas butonul magic de pe camera. fisierul curent care are imaginile compromitatoare este blocat la suprascriere.
simplu.
Vechi 1st March 2017   #386
Oti
Loganist de 5 stele

Oti's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Erata
In loc de 60fps se va citi 30fps, eram cu gandul la camera cu 60fps, (Xiaomi, GoPro..mai scumpe fata de ce am eu, nici nu merita sa amintesc modelul).
In rest ramane valabil, merg cu masina sa zicem de 2 sapt si Slava lui Dumnezeu nu am ce prezenta. Nici nu m-am obosit sa o dau jos de pe parbriz, inregistreaza ciclic, cand se va intampla ceva deosebit, interesant, am la dispozitie peste doua ore de mers cu masina sa scot camera si sa salvez filmul in PC, asta daca nu vreau sa apas butonul pt a bloca suprascrierea, sau pot sa scot cardul si sa-l pun pe cel de rezerva.
M-am uitat acum pe un document facut de mine acu ....niste ani.
format video .mov H264 30/60fps
Attached Images
File Type: jpg Clipboard01.jpg (94.5 KB, 164 views)

Last edited by Oti; 1st March 2017 at 23:18.
Oti e offline   Reply With Quote
Vechi 1st March 2017   #387
Oti
Loganist de 5 stele

Oti's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Garantez ca are 60fps, se simte atunci cand fac slowmotion, filmul nu este sacadat, cadru cu cadru....o am setata ...cred...nu mai tin minte pe 30fps, pt a face economie la spatiul cardului de memorie.
Vechi 1st March 2017   #388
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Data inscrierii: 19-02-2008
Motorizare : kerosen
Posturi: 20,786
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
In ziua de astazi , nu este normal asa ceva . Ce complicatie ar fi fost sa ii dea accept de 128G max ?
Nu e vorba de accept, ci de costuri.
Nu orice camera poate citi carduri de 128Gb.
Si-apoi, un card de 128Gb inca are un pret prea mare.
Parerea mea, si un card de 16Gb e suficient.
Eu am unul de 32Gb si la calitate de UW 2560x1080 aveam aproape 3 ore de video.
La drum lung prefer sa merg cu calitate mai slaba, HD 1280x720@60 fps.

Camera suporta 128Gb, dar cred ca arunc niste bani degeaba acum, mai ales ca nu e musai necesara.

Nu adevarul conteaza, ci aparentele.
mr.K e offline   Reply With Quote
Vechi 2nd March 2017   #389
hspinache
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Dimensiunea camerei T636 si culoarea fac ca sa fie discreta , sa nu sara in ochi , sa nu deranjeza soferul , un sistem bun de prindere .
Eu , am asezat-o linga oglinda , in stinga si pot sa observ bine spatele masinii cind dau inapoi . De fapt , din acesta cauza am preferat o camera dubla . Cum as zice , vroiam sa impusc 2 iepuri .
Cit am studiat camerele duble , indiferent ce ofera ele , trebuie sa nu deranjeze soferul si sa nu fie stridente la culoare , cum am gasit anume camere .
Din pacate , se pare ca are procesorul este limitat si din cauza asta , filmarea este sacadata si ocupa loc mult pe card .
Vechi 2nd March 2017   #390
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Mda, eu consider ca se intampla in fata si pe lateral e mai important.
Camere duble nu mi-au facut cu ochiul, daca as fi vrut si pentru spate, as fi luat o camera mai ieftina, separat.
Nu o poti returna?

Vechi 2nd March 2017   #391
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Data inscrierii: 27-02-2014
Motorizare : 1.2 16V 75HP+
Varsta: 30
Posturi: 4,633
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Eu folosesc un card de 64 Gb, si inca unul de rezerva tot de 64 Gb. La o rezolutie full hd, timpul de inregistrare este de aproximativ 6 ore.
aris86 e offline   Reply With Quote
Vechi 4th March 2017   #392
hspinache
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Cu stocarea , ce sa zic ; mai luam card de rezerva , etc .
Dupa teste insa , calitatea , este cum este si la asta nu cred ca exista vreo rezolvare. Noaptea ...
Sa privim insa si pozitiv ; cele 2 fisiere , fata/spate sint sincronizate si pe ambele gasim aceasi data/ora .....
Cind starteaza , eranul lcd este cu 75% pe fata si 25% pe spate ; daca se baga in marsalier , ecranul se comuta 100% pe spate si apare grila caracteristica pentru spate , cu culori diferite. Sistemul poate fi inlocuitor de camera spate . Este cam mic ecranul , dar totusi se mai vede ceva .
Vechi Acum 2 Saptamani   #393
dl_dr25
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 30-07-2007
Motorizare : 1.5/70-2007 + 1.5/90 dci-2017
Posturi: 436
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Am cumpărat un Viofo 119S, stie cineva să imi spună cum pot lega cablul pt a avea camera alimentată si pe timpul staționării in parcare nu doar la punerea contactului ?
Mulțumesc
Attached Images
File Type: jpg IMG_20171106_180327769.jpg (134.7 KB, 77 views)
File Type: jpg Screenshot_20171106-190019.jpg (61.1 KB, 76 views)
dl_dr25 e offline   Reply With Quote
Vechi Acum 2 Saptamani   #394
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=QFFhBwhcYmM

Vechi Acum 2 Saptamani   #395
dl_dr25
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Ok mulțumesc, l-am salvat înainte să postez .
Dar din ce observ eu camera se alimentează doar la punerea contactului, eu doresc sa fie alimentată si cand cheia este scoasă din contact. Sa am si funcția detectare mișcare activă.
Vechi Acum 2 Saptamani   #396
Silviu
Loganist de 5 stele

Silviu's Avatar

Data inscrierii: 24-09-2007
Motorizare : 1.6MPI / MCV II Ph2 1.5 dCi + Easy-R
Posturi: 1,670
Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Timisoara]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de dl_dr25 Vezi Post
Am cumpărat un Viofo 119S, stie cineva să imi spună cum pot lega cablul pt a avea camera alimentată si pe timpul staționării in parcare nu doar la punerea contactului ?
Mulțumesc
Salut,

vezi in manualul masinii, unde este prezentat panoul de sigurantele ca este una ce alimenteaza mufa de diagnoza (OBD + inca ceva). Acolo ai plus permanent.

Am manualul in masina si nu pot sa-ti spun exact.
Vechi Acum 2 Saptamani   #397
dl_dr25
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Iti mulțumesc, maine caut si eu. Eu ma bag sa fac destule lucruri la mașină, dar mai ales pe parte electrică sunt praf.
Nu este nici o problemă dacă ma leg acolo?
Vechi Saptamana trecuta   #398
dl_dr25
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Azi am reușit să fac montajul in tabloul de bord, la 23 nu puteam sa introduc mufa. M-am legat la 34 ( priză diagnostic si radio) si totul este ok acum. Sunt curios cat consumă când filmează in mod parcare. Există riscul să rămân fără baterie ?
Attached Images
File Type: jpg IMG_20171115_152756695.jpg (84.2 KB, 53 views)
Vechi Saptamana trecuta   #399
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Pai nu filmeaza decat cand se activeaza, sigur nu ramai fara baterie.

Vechi Saptamana trecuta   #400
t0rquemada
Loganist de 5 stele

t0rquemada's Avatar

Data inscrierii: 03-02-2013
Motorizare : 0,9TCe
Posturi: 5,556
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Fiind cu fața la strada, miscare permanentă prin fața camerei, va merge(înregistra) aproape non stop.

Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales când nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.
t0rquemada e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
auto, camera, despre, dvr, video

Thread Tools

Reguli de Postare