Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tablele originale Renault sunt negre.

    Comment


    • Sunt si argintii bre. Si'a cumparat un vecin, chiar de anul trecut.

      De asemenea, cele care vin standard pe Pick-Up, sunt tot argintii.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • Ai dreptate, alea de la modelul de baza, unde nici capace de plastic nu se pun.
        Arata ciudat si nu-s acelasi model. Se prinde pe centru un capacel care acopera prezoanele, e gretos de inestetic.

        Comment


        • E diferenta intre alea argintii de pe van/pic-up, care sunt mai grele (tabla mai groasa) si alea de pe logan/sandero chel care sunt pe 14.
          Keyboard error or no keyboard present.
          Press F1 to continue or DEL to enter setup...

          Comment


          • Buna la toata lumea. Abia acuma am gasit acest thread – pe care l-am citit de la inceput pana la sfarsit- si mi se pare foarte interesant – felicit initiatorul lui pentru idee.
            Si acuma sa fac si eu niste comentarii.
            Referitor la ce ati remarcat voi @Iancu MIC si @Curiosu in legatura cu acel “sau” din lege:
            Originally posted by IancuMIC View Post
            Stii de unde reiese? De la acel "SAU";daca ar fi fost "SI" era SI, SI dar asa e ORI,ORI
            Originally posted by Curiosu_32 View Post
            Ma bucur ca in sfarsit este cineva care intelege la ce ma refer eu… mi se pare cam...revoltator ca un maxi taxi care transporta persoane sa nu fie obligat sa puna cauciucuri de iarna nici macar pe rotile de tractiune, iar pe noi sa ne amendeze ca nu avem 4 cauciucuri noi de iarna cu inscriptia M+S. Ce ziceti? Si nu o mai ziceti pe aia cu..Parlamentul! )
            …aveti perfecta dreptate – la firmele de transport marfa sau persoane (care ar trebui sa aiba o si mai mare responsabilitate) – se pare ca nu e obligatoriu sa-si puna cauciucuri de iarna – dar parerea mea este ca “exista o explicatie” (dar cu doua ramificatii). Si de fapt tot de parlament ne lovim. Una au observat-o si cativa colegi in niste posturi precedente – cum ca “unii acolo sus” (parlamentari, ministri) sunt adanc implicati (au firme) in comertul cu aceste anvelope de iarna. Dar (a doua ramificatie) in acelasi timp au si ceva firme de transport marfa si persoane. Asa ca au gasit “gaselnita”cum sa-si protejeze ambele interese. Sa vanda nelimitat anvelope “la prostime” si in acelasi timp ei sa fie scutiti de cheltuiala. Misto nu?
            Si acuma un link cu situatia obligativitatii cauciucurilor de iarna in tarile din Europa. Asta pentru cei care ne impuie capul ca ”Sa intram si noi in randul tarilor civilizate ca in toata Europa e obligatoriu sa se foloseasca cauciucuri de iarna. ” In Italia, Franta, Elvetia si Anglia nu e obligatoriu. Sa intelegem ca nu sunt tari civilizate?
            sigpic

            Comment


            • Pe ce te bazezi cand spui
              ca la firmele de transport marfa sau persoane (care ar trebui sa aiba o si mai mare responsabilitate) – se pare ca nu e obligatoriu sa-si puna cauciucuri de iarna
              ?

              In actul normativ de vorbeste de autovehicule sub/peste 3,5 tone, unii avand obligatia sa puna anvelope de iarna doar pe rotile de tractiune.

              Atat ca pentru tonajele mari nu se fabrica anvelope de iarna ci doar allseason.
              Ai citit degeaba coane toate posturile de aici.

              Asa-mi place cand vine cate unul care face discutia sa se reia de la zero.

              Prima amenda pentru lipsa anvelopelor de iarna a fost data tocmai pentru o masina de marfa.

              Comment


              • K'ule, al afirmatia asta cred ca se referea Rouge de Feu.
                iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate
                "Portita" este reprezentata de faptul ca poti circula si cu anvelope de vara, cu conditia ca pe rotile/axele de tractiune sa ai lanturi antiderapante.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Coane - @mr.K - vad ca tu nu esti instare sa citesti ca lumea nici macar cu un post mai sus. Si mie imi place - dar de fapt e cam tragic - cand vad ca mai este cate unul care nu este in stare sa faca deosebirea intre cuvantul "sau" ori "si". In actul normativ -
                  Originally posted by Winnie View Post
                  Art. 112 s-a introdus h1 dupa cum urmeaza:
                  ”h1) autovehiculul nu este dotat, la circulatia pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheată sau polei, cu anvelope de iarnă, iar autovehiculul de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone si autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnă pe roile axei/axelor de tracţiune si/sau nu au montate pe aceste roţi lanuri sau alte echipamente antiderapante omologate”;
                  se face deosebirea clara intre autovehicolele simple si autovehicole de transport marfa sau calatori, in sensul ca la cele sub 3,5 t este clar obligatoriu, pe cand la cele de transport marfa si calatori exista acea portita de scapare - este trecut in acelasi timp “si/sau” care te asigur ca pentru cine trebuie - va functiona.
                  Originally posted by D-FENS View Post
                  Stii ce inseamna asta,nu? Legea e interpretabila! Daca politistul sau RAR-ul te prinde si ii spui de ORI,ORI ce sanse ai? Totusi,noi avem Logan, care-i pana in 3,5t...
                  Asta ziceam si eu ca la masinile sub 3,5 t nu este interpretabila, dar la cele peste 3,5t este interpretabila – adica pentru cine trebuie se va avea grija sa interpreteze cum trebuie.
                  Last edited by Rouge de Feu; 20 December 2011, 18:09.
                  sigpic

                  Comment


                  • As vrea sa vad circuland cu lanturi pe o distanta de 100 de km, un TIR sau un autocar, pe portiuni ba cu zapada, ba cu asfalt curat. Sau montarea lanturilor la un TIR e o joaca de 5 minute.

                    Anvelopele mixte sunt mai rentabile de cumparat decat sa-ti faci praf cauciucurile cu lanturile montate pe ele, circuland pe tot felul de portiuni de asfalt acoperite partial cu zapada. Oricum sunt diverse rable de autobuze sau camioane vechi de 30 de ani care circula pe sarme, indiferent de lege.

                    Tragic si/sau netragic.

                    Comment


                    • Rouge de feu ma bucur ca te-ai alaturat si tu "grupului" foarte mic care intelege la ce ma refer eu.
                      Mr. K, nu te supara , dar aici este un club despre Logan , asa ca nu trebuie sa stam noi sa discutam cum este mai rentabil pentru cei cu camioane, daca se fac cauciucuri de iarna pentru ei(oricum legea nu zice nimic de all season pt camioane) sau alte probleme a camionagiilor(probabil au si eu clubul lor)
                      Lasand pana la urma celelalte categorii la o parte, unde cred ca am inteles ca ei nu sunt obligati sa aiba cauciucuri de iarna nici macar pe rotile tractoare, eu ma intreb de unde reiese totusi ca noi cu Loganul suntem obligati totusi sa punem pe toate 4 rotile cauciucuri de iarna sau numai pe cele tractoare? Si ca sa va scutesc pe unii: sunt constient ca ai siguranta mai mare, dar si 5 ani am mers fara nici un cauciuc de iarna si nu s-a intamplat nimic pentru ca merg destul de preventiv. In fine....legal (si daca este vreun politist pe aici il rog sa raspunda) poate sa imi dea amenda ca am cauciucuri de iarna numai pe fata(de fapt aici cred ca trebuie sa raspunda un avocat deoarece este vorba de interpretare)? Pana la urma este cu....dus si intors....si nu prea corect! Cred ca este asa cum a zis Rouge de feu....numai interese!
                      sigpic

                      Comment


                      • da poate sa iti dea amenda iti zic eu ,nu e nevoie de nici un avocat...la lege scrie ca tre sa ai pe toate cele 4 roti ,deci tu daca ai avea pe 3 roti si nu doar pe 2 cum ai acum tot vei lua amenda!

                        Comment


                        • Originally posted by slim_daddy40 View Post
                          da poate sa iti dea amenda iti zic eu ,nu e nevoie de nici un avocat...la lege scrie ca tre sa ai pe toate cele 4 roti ,deci tu daca ai avea pe 3 roti si nu doar pe 2 cum ai acum tot vei lua amenda!
                          Poti sa imi dai si mie cu copy paste sau articoulul legii unde specifica exact ca trebuie pe toate 4 rotile?
                          sigpic

                          Comment


                          • Oricum iei amenda, dupa care stai sa te judeci cu ei 2 ani. Sigur vrei sa-ti asumi asta? Nu mai bine dai 5 milioane pe niste cauciucuri noi, sau 2 pe unele sh si scapi de orice grija?
                            Sau mai bine te bati cu ei in instanta, insa nu-i sigur ca vei castiga.
                            Pentru asa suma mica chiar nu vad de ce te-ai lega la cap, dar ma rog, fiecare are modul lui de a trai

                            Comment


                            • Originally posted by Cezar View Post
                              Oricum iei amenda, dupa care stai sa te judeci cu ei 2 ani. Sigur vrei sa-ti asumi asta? Nu mai bine dai 5 milioane pe niste cauciucuri noi, sau 2 pe unele sh si scapi de orice grija?
                              Sau mai bine te bati cu ei in instanta, insa nu-i sigur ca vei castiga.
                              Pentru asa suma mica chiar nu vad de ce te-ai lega la cap, dar ma rog, fiecare are modul lui de a trai
                              OK! Atunci zi si mie de unde iau eu 4 cauciucuri noi (185/65/15) cu 5 milioane! Banuiesc ca in 5 milioane sunt incluse si schimbarile aferente, nu?
                              sigpic

                              Comment


                              • Eu credeam ca vb doar de puntea spate...
                                Cu 5 milioane si montaj iei doar SH.

                                PS: in 5 milioane e inclus bradul de Craciun, cadouri pt bunica, purcica, sotie, soacra, masa de Craciun, 3 curve siliconate si o excursie in Las Vegas

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google